Sparta si poradila i s Mladou Boleslaví, v závěru jí výhru zachránil Nita

Aktualizováno 24. 1. 2021 21:41
Sparta zvítězila v 16. kole první ligy nad Mladou Boleslav 1:0. Jediný gól vstřelil v 58. minutě David Moberg Karlsson. Pražané neprohráli v šestém kole po sobě a bodově se dotáhli na druhý Jablonec.
Lukáš Juliš a David Moberg Karlsson byly u rozhodujího momentu zápasu.
Lukáš Juliš a David Moberg Karlsson byly u rozhodujího momentu zápasu. | Foto: Reuters

Na vedoucí Slavii, která má duel k dobru, ztrácí šest bodů. Naopak Středočeši nezvítězili v osmém kole za sebou a zůstali na první nesestupové příčce. Trenér Karel Jarolím po návratu na lavičku Mladé Boleslavi stále čeká na první ligovou výhru.

"Musím být rád za to, že jsme třetí utkání po sobě nedostali gól. Chceme hrát zodpovědně z obranné fáze. Pak nám jeden gól na vítězství stačil," řekl na on-line tiskové konferenci sparťanský trenér Václav Kotal, který odkoučoval 200. zápas v lize.

Do základní sestavy domácích se vrátil uzdravený stoper Čelůstka. Naopak mezi náhradníky zůstal záložník Dočkal. Kapitánskou pásku místo něj převzal Pavelka. V brance Středočechů dostal přednost Diviš. První ligový start za hosty si připsal obránce Řezník, který je v klubu na hostování z Plzně. Od úvodní minuty nastoupil také kapitán a bývalý sparťan Matějovský.

V prvním poločase hrozila nejprve Mladá Boleslav. V sedmé minutě střela Jiřího Klímy zpoza vápna skončila vedle. O pět minut později po Matějovského centru se Klíma zbavil Hancka a běžel sám na branku, zakončení mu ale nevyšlo i kvůli Čelůstkově doběhnutí. Klímu poté našel před brankou Preisler, ale hostující útočník opět zamířil mimo tři tyče.

Letenští si první šanci vypracovali až po téměř půlhodině hry. Vindheim našel v malém vápně Hanouska, který hlavičkoval do Divišova protipohybu. Hostující brankář ale jeho pokus vytěsnil těsně vedle tyče. V nastavení úvodního dějství pak Karlsson z přímého kopu trefil tyč.

Po změně stran v 55. minutě vystřelil Juliš z vápna, nejlepší ligový střelec sezony ale dvanáctou branku nepřidal. O tři minuty později už se Pražané dočkali. Pavelka přihrál do šestnáctky a Karlsson se nemýlil.

V 71. minutě střídající Janošek vypálil po centru z první, jenže gólman Nita Spartu podržel. Na opačné straně Diviš vyrazil Karlssonovu střelu a z dorážky se neprosadil ani Juliš.

Hosté v závěru sahali po bodu. Střídající Škoda ale ve výhodné pozici ve vápně nedosáhl na míč a Ladrovu ránu z dálky vytáhl Nita výstavním zákrokem na roh.

"Myslím, že dneska to určitě bylo lepší (než při středeční výhře 3:0 v Opavě). Posledních 15 minut ale nebylo dobrých, měli jsme víc držet míč, hrát jednodušeji," uvedl pro klubový web Karlsson.

Sparta doma v lize od října 2011 neprohrála s Mladou Boleslaví devátý duel po sobě. Středočeši venku v nejvyšší soutěži nevyhráli podesáté v řadě.

"Neodehráli jsme špatné utkání, ale bohužel bez bodového zisku. Na to, v jaké jsme situaci, nemůžeme koukat na to, jestli hrajeme na Spartě nebo s kýmkoli jiným. Prostě potřebujeme body. Z tohohle pohledu určitě spokojený nejsem. Mrzí mě, že jedeme s prázdnou," prohlásil Jarolím.

16. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Branka: 58. Karlsson. Rozhodčí: Proske - Kotík, Paták - Orel (video). ŽK: Vitík, Vindheim - Křapka, Matějovský. Bez diváků.

Sestavy:

Sparta: Nita - Vitík, Čelůstka, Hancko - Vindheim, Sáček (62. Souček), Pavelka, Karabec (62. Dočkal), Hanousek (62. Plavšič) - Juliš (85. Kozák), Karlsson (78. Minčev). Trenér: Kotal.

M. Boleslav: Diviš - Řezník, Šimek, Křapka (65. Jakub Klíma), Preisler (84. Fulnek) - Pech, Matějovský (65. Janošek) - Douděra, Budínský (79. L. Mašek), Ladra - Jiří Klíma (78. Škoda). Trenér: Jarolím.