Sparta si doma poradila s Libercem, Brno rázně vykročilo k záchraně

Aktualizováno 7. 5. 2017 20:59
Fotbalová Sparta doma zvítězila s Libercem 1:0, vítěznou branku vstřelil kapitán David Lafata. Hradec Králové prohrál doma s Teplicemi a zůstává na sestupové příčce. Naopak Brno po vítězství se Zlínem vykročilo k už jisté záchraně. Mladá Boleslav doma zvítězila s Jihlavou a znovu odrazila dotírající Teplice.
David Lafata
David Lafata | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Sparty porazili v utkání 27. ligového kola Liberec 1:0. O výhře domácích rozhodl v 54. minutě kapitán David Lafata. Letenský celek si díky němu tři kola před koncem soutěže upevnil třetí místo v tabulce a dělí ho bod od zajištění účasti v kvalifikaci Evropské ligy.

Brno porazilo Zlín 2:0 a výrazně se přiblížili k záchraně. Na předposlední Hradec Králové mají tři kola před koncem soutěže osmibodový náskok. Oba góly vstřelila Zbrojovka hlavou, v závěru prvního poločasu otevřel skóre Jakub Řezníček a druhou branku přidal v 67. minutě Petr Pavlík. Brno doma v lize bodovalo se Zlínem posedmé za sebou.

Hradec Králové podlehl Teplicím 0:2 a po páté porážce po sobě zůstal na sestupové předposlední příčce tabulky. Naopak hosté posedmé za sebou bodovali a dál bojují o čtvrté místo, znamenající předkolo Evropské ligy. O výhře Teplic rozhodli v druhém poločase Jan Vošahlík a David Vaněček.

Mladá Boleslav vyhrála nad Jihlavou a udrželi v tabulce na čtvrtém místě čtyřbodový náskok na páté Teplice. Vysočina přitom vedla po gólu Bosňana Marina Popoviče, ale Lukáš Železník brzy srovnal a ve druhé půli hezkou střelou z dálky rozhodl Petr Mareš. Pojistku přidal v závěru Tomáš Přikryl. Jihlava venku nevyhrála už sedmnáctý ligový zápas za sebou a zůstává v přímém ohrožení jen dva body nad pásmem sestupu.

Spartě chyběl ve formě hrající Šural

Sparta se musela obejít bez vykartovaného Šurala, který v posledních dvou zápasech nastřílel tři góly. Chyběli také zranění Rosický, Costa, Néstor, Mazuch, Hovorka, Martin Frýdek, Koubek, Mareček, Václav Kadlec, Pulkrab a Juliš. V libereckém útoku dostal před exreprezentantem Barošem přednost osmnáctiletý Graiciar.

"Od středy nám odcházeli kvůli zdraví hráči a sestavu jsme lepili až v sobotu odpoledne," řekl trenér Sparty Petr Rada. "Trénovali jsme v deseti a to se nedá moc pracovat. Proto musím smeknout před hráči, protože to odmakali na sto procent, možná spíš ještě za hranicí. Za to jim ode mě patří kompliment," dodal.

Liberec byl v prvním poločase aktivnější, ale vytěžil z toho pouze jednu šanci. Kerbr však po Ekpaiově centru netrefil z malého vápna branku. Sparta se dlouho zmohla jen na střely z dálky, přesto mohla jít do vedení. Těsně před přestávkou Vatajelu našel unikajícího Konatého, který však trefil tyč.

"Byl to vyrovnaný zápas, ale rozhodla kvalita kolem pokutového území," uvedl liberecký kouč Jindřich Trpišovský. "My jsme nedali šanci z pěti kroků do prázdné brány a pak jsme po hrubé chybě inkasovali. Pro mě je to zklamání, protože jsme nepředvedli úplně špatný výkon, ale bylo to takové dorostenecké a finále jsme neřešili dobře," dodal.

Do druhé půle vstoupila lépe Sparta a v 54. minutě se ujala vedení. Postaral se o to kapitán Lafata, jehož střelu před brankářem Dúbravkou tečoval hostující obránce Karafiát. Letenský útočník si připsal čtrnáctý gól v ligové sezoně a na druhém místě tabulky střelců ztrácí na vedoucího Milana Škodu ze Slavie jediný zásah. Vyrovnat se mu mohl vzápětí, ale na Karavajevův centr nedosáhl.

"Je to otevřené, ale taky je to poslední věc, co mě teď zajímá," uvedl Lafata. "Do konce ligy zbývají tři zápasy a my v nich chceme udělat devět bodů. Kvůli sebevědomí do další sezony a abychom tady měli trochu klid a pohodu," dodal útočník, který může korunu pro nejlepšího střelce získat pošesté v kariéře.

Sparta si díky třetí výhře za sebou upevnila třetí místo s náskokem sedmi bodů před čtvrtou Mladou Boleslaví. Od pátých Teplic, které jsou už mimo pohárové příčky, má letenský celek odstup osmi bodů, takže k zajištění účasti v kvalifikaci Evropské ligy mu ve zbývajících třech kolech stačí získat jediný bod. Teoreticky může být Sparta stále i druhá.

27. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Slovan Liberec 1:0 (0:0)

Branka: 54. Lafata. Rozhodčí: Machálek - Hrabovský, Kotalík. ŽK: Souček, Kerbr, Potočný (všichni Liberec). Diváci: 9664.

Sparta: Bičík - Karavajev, Holek, M. Kadlec, Hybš - Sáček, Vácha - Konaté, Čermák (83. Havelka), Vatajelu (76. Zahustel) - Lafata (89. Matoušek). Trenér: Rada.

Liberec: Dúbravka - Mikula, Kúdela, Karafiát, Kerbr - Souček - Ekpai, Ševčík, Breite (81. Baroš), Vůch (71. Potočný) - Graiciar (63. Voltr). Trenér: Trpišovský.

Zbrojovka Brno - Fastav Zlín 2:0 (1:0)

Branky: 45.+1 Řezníček, 67. Pavlík. Rozhodčí: Hrubeš - Kříž, Flimmel. ŽK: Polák - Gajič. Diváci: 4418.

Brno: Melichárek - Šural, Pavlík, Kijanskas, Vraštil - Zavadil, Polák - Přichystal (89. Sedlák), Krejčí (87. Tašči), Lutonský (63. Ashiru) - Řezníček. Trenér: Habanec.

Zlín: Švenger - Kopečný, Jugas, Gajič, Matejov (63. Bačo)- Traoré, Hnaníček - Štípek (66. Fantiš), Holík, Bartolomeu (80. Mlýnek) - Vukadinovič. Trenér: Páník.

FC Hradec Králové - FK Teplice 0:2 (0:0)

Branky: 54. Vošahlík, 87. Vaněček. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Batík. ŽK: Krátký - Šušnjar, Jeřábek. Diváci: 1960.

Hradec Králové: Ottmar - Krátký, Chleboun, Hůlka, Mudra - Jirsák (35. Malinský), Janoušek - M. Černý, Trubač, Martan (46. Pázler) - P. Černý (75. Šípek). Trenéři: Frimmel a Pilný.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Krob - Soungole, Kučera - Hyčka (85. Vachoušek), Fillo, Vošahlík (90. Král) - Červenka (76. Vaněček). Trenér: Šmejkal.

FK Mladá Boleslav - Vysočina Jihlava 3:1 (1:1)

Branky: 25. Železník, 58. Mareš, 86. Přikryl - 19. Popovič. Rozhodčí: Franěk - Pelikán, Peřina. ŽK: Mareš - Dvořák, Krejčí, Zoubele. Diváci: 2471.

M. Boleslav: Vejmola - Kysela (65. Jánoš), Da Silva, Stronati, Fleišman - Takács, Ljovin - Železník, Mareš (74. Matějovský), Přikryl - Mebrahtu (69. Chramosta). Trenér: Svědík.

Jihlava: Rakovan - Tlustý (87. Duba), Štěpánek, Krejčí, Rosa - Fulnek, Zoubele, Vaculík (55. Batioja), Ikaunieks - Rabušic, Popovič (62. Dvořák). Trenér: Jinoch.