Slavia prohrála ve Zlíně, Plzeň jen remizovala s Příbramí. A Sparta předvedla blamáž

21. 4. 2019 18:56
Celkům z předních příček tabulky se ve 29. kole fotbalové Fortuna:Ligy vůbec nedařilo. Slavia po úchvatném představení v Evropské lize, kde proháněla i Chelsea, podlehla 0:1 ve Zlíně. V čele tabulky mají červenobílí čtyřbodový náskok, protože ani Plzeň nedokázala vyhrát v Příbrami a po remíze 1:1 ukrojila z manka na lídra jen jeden bod. Totální blamáž pak předvedla třetí Sparta, která doma podlehla předposlední Karviné ostudně 1:3. Zvítězit nedokázal ani čtvrtý Jablonec, který padl 0:1 na Bohemians. Až pátá Ostrava slavila, v derby udolala 2:0 Opavu. Výsledkem 2:2 skončilo utkání Dukly s Mladou Boleslaví, Liberec porazil 3:2 Slovácko a Olomouc 2:0 Teplice.
Kapitán Slavie Milan Škoda neměl důvod k radosti, jeho tým prohrál ve fotbalové lize ve Zlíně | Foto: Milan Kammermayer

Sparťanští fotbalisté překvapivě prohráli doma se zachraňující se Karvinou 1:3. Dva góly hostů dal Tomáš Wágner, jednou se trefil Dávid Guba. Za domácí v závěru snížil Martin Hašek. Letenští utrpěli vůbec první ligovou porážku s Karvinou.

Fotbalisté Slavie Praha jsou i přes prohru 0:1 ve Zlíně jistými vítězi základní části nejvyšší fotbalové soutěže. Díky remíze Plzně v Příbrami 1:1 mají v tabulce před druhými Západočechy před posledním kolem náskok čtyř bodů.

Slávisté tak budou mít v nadstavbové skupině o titul, kterou bude hrát šest nejlepších týmů soutěže, výhodu domácího prostředí v zápasech s druhým, třetím a čtvrtým celkem po základní části. Mistrovská Plzeň skončí po 30 kolech druhá.

Slavia, která ve čtvrtek vypadla po prohře v odvetě čtvrtfinále 3:4 na půdě Chelsea z Evropské ligy, v lize nebodovala poprvé po sedmi kolech a nezvítězila podruhé za sebou. Zlín naopak bodoval po předchozích čtyřech prohrách a výhrou oslavil 100 let od založení klubu.

Trenér Slavie Trpišovský poslal na hřiště od začátku oproti duelu s Chelsea Hušbauera, Zeleného, Balutu, Stocha a Škodu. Zlín, který nastoupil v netradičních červenobílých retrodresech, vyrukoval se dvěma hroty Poznarem a Vyhnalem.

Úvodní minuty patřily sebevědomé Slavii a v nich přišla i velká šance. Balutovu střelu vyrazil Rakovan a Škodova dorážka jen těsně minula zlínskou branku.

Domácí jubilanti ovšem zahodili ostych a pustili se do vedoucího týmu ligy. Vyhnal se snažil přelobovat Koláře, Hlinka pálil z hranice šestnáctky těsně vedle a další Vyhnalův sprint za obranu Slavie musel hasit rychlým vyběhnutím slavistický brankář. Po rohu pak Buchta hlavičkoval vedle.

Slavia přidala až v závěrečně čtvrthodině první půle. Hušbauer protáhl Rakovana a nebezpečnou standardku vyřešil opět zlínský gólman. Největší šanci ale spálil po brejku domácí Poznar, když z ideální pozice neprostřelil Koláře.

Hned v úvodu druhé půle spálil další tutovku domácích před Kolářem Džafič. Vedoucí tým tabulky to ale nijak nevyburcovalo k vyšší aktivitě a už přišel gólový trest. Džafič měl v 60. minutě dost času k zamíření a z více než 20 metrů se trefil ideálně do šibenice.

Hosté zvýšili obrátky, prospělo jim střídání, nicméně vyložené šance si Slavia nevytvořila. Nestalo se tak ani v nervózním a často rozkouskovaném závěru.

Plzeň nedokázala Příbram přehrát

Příbram jako jediná v této ligové sezoně Viktorii obrala na jejím stadionu o body a také na svém hřišti s favoritem držela krok. Hosté se do první šance dostali v 15. minutě. Řezník po standardní situaci vrátil míč na Chorého, který však v dobré pozici promáchl. Na druhé straně po Matouškově průniku Květovu ránu zblokovala plzeňská obrana.

Po půlhodině hry Viktoria otevřela skóre. Brankář Kočí jen vyrazil Limberského střelu a Pačinda snadno dal svůj první gól v české lize. Videorozhodčí pak ještě potvrdil, že na začátku akce Chorý nefauloval Chaluše, jenž dlouho zůstal ležet na hřišti.

Příbramští ve 37. minutě vyrovnali. Mingazov v šestnáctce vybídl Matouška a ten z úhlu překonal gólmana Hrušku. Pro mladého útočníka hostujícího ze Slavie to byl šestý gól v ligovém ročníku .

Středočeši vstoupili výborně do druhé půle a ve 47. minutě málem vstřelili druhou branku, Soldát razantní hlavičkou z rohu těsně minul. Zatímco Matoušek sebevědomými průniky zlobil hostující obranu, plzeňské mužstvo se po změně stran vůbec nedostávalo do hry. Viktoria první náznak šance ukázala až v 70. minutě, kdy nepřesně vypálil Kovařík.

Střídající záložník mohl trápící se Plzni v závěru přece jenom zajistit vítězství, ale tváří v tvář nepřekonal vyběhnutého Kočího. Západočeši tak zaváhali po sérii tří ligových výher.

Vyprodané slezské derby pro Baník

Ostrava zdolala Opavu 2:0, když góly ve slezském derby vstřelili Dame Diop a Robert Hrubý. Definitivně jimi pojistili Baníku účast ve finálové skupině o titul. Zápas na vyprodaném stadionu sledovalo 15 tisíc diváků.

Bohemians ukončili domácí střelecké trápení a porazili 1:0 Jablonec. Jedinou branku dal David Bartek a Klokani před závěrečným kolem mají naději, že se vyhnou bojům o záchranu. Pro Severočechy porážka nic neznamenala, protože už před utkáním měli jistotu účasti ve skupině o titul.

Mladá Boleslav neudržela na hřišti poslední Dukly Praha dvoubrankové vedení a remizovali 2:2. Středočeši vedli po gólech Nikolaje Komličenka a Dominika Maška, ale dejvický celek trefami Uroše Djuranoviče a Daniela Tetoura vybojoval alespoň bod.

Olomouc porazila 2:0 Teplice a před posledním zápasem základní části první ligy ji dělí pouhé dva body od příček zajišťující účast ve skupině o titul. Severočeši, o jejichž porážce rozhodly góly Jakuba Plška a Davida Housky, naopak můžou spadnout do bojů o záchranu.

Libeerc udolali po třech penaltách Libora Kozáka Slovácko 3:2. Slovan v soutěži popáté za sebou bodoval a drží šesté místo, které jako poslední zaručuje účast v elitní nadstavbové skupině o titul. Na první dva úspěšné pokutové kopy Kozáka stihli vyrovnáním odpovědět Jiří Krejčí a Vlastimil Daníček, na vítěznou trefu útočníka Slovanu ze druhé minuty nastavení už však hosté nezareagovali.

29. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - MFK Karviná 1:3 (0:2)

Branky: 89. Hašek - 4. a 54. Wágner, 25. Guba. Rozhodčí: Marek - Vlček, Poživil - Adam (video). ŽK: Sáček (Sparta). Diváci: 10.425.

Sparta: Nita - Chipciu, Radakovič, Costa, Hanousek - Karlsson, Hložek, Sáček, Frýdek (58. Hašek), Čivič (63. Zahustel) - Drchal. Trenér: Ščasný.

Karviná: Pastornický - Krivák, Čolič, Rundič, Záhumenský - Smrž, Budínský - Ba Loua (90. Moravec), Lingr (86. Bukata), Guba (65. Letič) - Wágner. Trenér: Straka.

Fastav Zlín - Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 60. Džafič. Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Hájek. ŽK: Vyhnal, Poznar, Rakovan, Buchta, Hlinka - Škoda, Traoré. Diváci: 5672.

Zlín: Rakovan - Hnaníček, Buchta, Gajič - Hlinka - Holík, Džafič (90. Bačo), Jiráček, Bartošák - Poznar (72. Železník), Vyhnal (86. Jakubov). Trenér: Pivarník.

Slavia: Kolář - Bořil, Kúdela, Ngadeu, Zelený (81. Olayinka) - Souček, Traoré - Baluta (60. Masopust), Hušbauer, Stoch (68. Van Buren) - Škoda. Trenér: Trpišovský.

1. FK Příbram - Viktoria Plzeň 1:1 (1:1)

Branky: 37. Matoušek - 31. Pačinda. Rozhodčí: Pechanec - Kubr, Myška - Lerch (video). ŽK: Kayamba, Řezník (oba Plzeň).

Příbram: Kočí - Nový, Chaluš, Tregler, Antwi - Soldát, Květ - Mingazov (85. Keita), Rezek, Matoušek (82. Voltr) - Polidar (72. Jablonský). Trenér: Nádvorník.

Plzeň: Hruška - Řezník, Brabec, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kayamba (60. Kovařík), Pačinda (81. Ekpai), Kopic - Chorý (67. Bakoš). Trenér: Vrba.

Bohemians Praha 1905 - FK Jablonec 1:0 (1:0)

Branka: 15. Bartek. Rozhodčí: Ardeleanu - Pelikán, Horák. ŽK: Bartek. Diváci: 4079

Bohemians 1905: Fryšták - Hůlka, Šmíd, Pokorný - Dostál, Jindřišek, Vacek, Bartek - Reiter (83. Ljovin), Nečas (34. Hilál, 63. Koubek), Vaníček. Trenér: Hašek.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Břečka, Sobol - Jovovič, Trávník, Hübschman, Považanec (84. Kubista), Vatajelu (74. Kratochvíl) - Doležal (71. Chramosta). Trenér: Rada.

Baník Ostrava - SFC Opava 2:0 (1:0)

Branky: 29. Diop, 79. Hrubý. Rozhodčí: Berka - Vitner, Vaňkát. ŽK: Holzer, Fleišman - Jursa. Diváci: 15.100 (vyprodáno).

Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Procházka, Stronati, Fleišman - Holzer, Jánoš, Jirásek (67. Hrubý), Granečný - Kuzmanovič (86. Mešaninov), Diop (56. O. Šašinka). Trenér: Páník.

Opava: Šrom - Hrabina, Simerský, Svozil, Schaffartzik - Stáňa (60. Jurečka), Zavadil, Janetzký (20. Řezníček), Jursa (80. Juřena), Zapalač - Smola. Trenér: Kopecký.

Sigma Olomouc - FK Teplice 2:0 (1:0)

Branka: 42. Plšek, 70. Houska. Rozhodčí: Dubravský - Fišer, Vodrážka. ŽK: Kalvach - Shejbal, Kučera. Diváci: 3824.

Olomouc: Buchta - Sladký, Beneš, Jemelka, Falta - Kalvach - Zahradníček, Plšek (83. Chytil), Houska, Lalkovič (67. Chvátal) - Yunis (77. Dvořák). Trenér: Jílek.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Čmovš, Shejbal, Krob (81. Hošek) - Kučera, Trubač (66. Radosta) - Hora, Žitný (74. Ljevakovič), Hyčka - Kuchta. Trenér: Hejkal.

Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 3:2 (1:0)

Branky: 45.+2, 76. a 90.+2 všechny z pen. Kozák - 70. Krejčí, 79. Daníček. Rozhodčí: Rejžek - Kotalík, Pečenka. ŽK: Kozák - Divíšek, Diviš, Kalabiška. Diváci: 4754.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Hybš - Breite, Oscar - Malinský (82. Musa), Potočný, Pešek (60. Mara) - Kozák. Trenér: Hornyák.

Slovácko: Trmal - Juroška, Hofmann, Krejčí, Divíšek - Daníček - Diviš, Sadílek (46. Havlík), Janošek (46. Harba), Navrátil (81. Kalabiška) - Zajíc. Trenér: Svědík.

Dukla Praha - FK Mladá Boleslav 2:2 (0:1)

Branky: 78. Djuranovič, 87. Tetour - 25. Komličenko, 74. Mašek. Rozhodčí: Houdek - Kotík, Flimmel. ŽK: Djuranovič, Ostojič, Tetour - Hájek, Mareš, Fulnek, Přikryl, Jugas. Diváci: 769.

Dukla: Rada - Ostojič, Ďurica, Souček - Douděra, Tetour, Hanousek, Miloševič - Djuranovič, González (78. Hadaščok), Holík (64. Podaný). Trenér: Skuhravý.

M. Boleslav: Šeda - Fulnek, Hájek, Jugas, Mareš - Ladra (86. Klíma), Hubínek, Bucha (58. Mašek), Tatajev (64. Takács), Přikryl - Komličenko. Trenér: Weber.