Sparta se strachovala, ale vyhrála. Plzeň neměla problém, Liberec spasily dvě penalty

Aktualizováno 27. 11. 2016 20:24
Úplně jiné utkání než to čtvrteční se Southamptonem odehráli v rámci 15. kola ePojištění.cz ligy fotbalisté Sparty. Na hřišti Hradce Králové šli už ve 13. minutě do vedení po gólu Lukáše Juliše, jenže domácí dokázali v několika pasážích prvního poločasu favorita zatlačit. Po druhém gólu Pulkraba v 56. minutě za Votroky snížil Malinský, další branky už nepadly. Sparťané tak vybojovali vítězství 2:1 a posunuli se na čtvrtou příčku tabulky.
Plzeňští se radují z druhé branky do sítě Brna. Vstřelil ji střídající Ďuriš.
Plzeňští se radují z druhé branky do sítě Brna. Vstřelil ji střídající Ďuriš. | Foto: Tomáš Liška

Hradec Králové - Fotbalisté Sparty v 15. kole první ligy zvítězili na hřišti nováčka Hradce Králové 2:1 a posunuli se na čtvrté místo tabulky před Mladou Boleslav. Pražany poslal do vedení v první půli Lukáš Juliš, po změně stran zvýšil Matěj Pulkrab a za domácí snížil Tomáš Malinský. Pražané venku naplno bodovali poprvé po čtyřech utkáních.

Na čele tabulky přezimuje Plzeň, která doma přehrála Brno. Pohodové vítězství 2:0 Viktorii zajistily góly Michaela Krmenčíka a Michala Ďuriše. Západočeši mají v čele tabulky náskok čtyř bodů na druhou Slavii.

V dalším nedělním utkání remizoval Liberec se Slováckem 2:2, když dvoubrankovou ztrátu dohnal až díky dvěma penaltám během tří minut. Obě proměnil Nikolaj Komličenko.

Spartu mohl dostat do vedení už v osmé minutě kapitán Lafata, ale po přihrávce Karavajeva zblízka trefil tyč. Ve 13. minutě už se letenský tým prosadil. Lafata přistrčil míč volnému Julišovi, který nadvakrát překonal brankáře Ottmara.

Domácí se však rychle oklepali a favorita zatlačili k jeho pokutovému území. Martanovu přízemní ránu vykopl bývalý hradecký gólman Koubek a další slibné akce Východočeši nedotáhli, například těsně před koncem poločasu z malého vápna minul Vlkanova.

I ve druhém poločase byl dlouho aktivnější Hradec, jenže jeho hráči se dál trápili v zakončení. Pokus Černého vyrazil Koubek a dorážející Polom trefil jen stopera Kadlece.

Naopak z protiútoku v 56. minutě přidal druhý gól Sparty Pulkrab, který zblízka využil přesné Karavajevovy přihrávky. Za tři minuty se však domácí vrátili do hry. Kadlec po centru z levé strany neobratně odvrátil míč přímo k Malinskému a ten tvrdou ranou ukončil Koubkovu neprůstřelnost.

Vzápětí Spartě chyběly ke třetí vstřelené brance jen centimetry, když se Dudlova zblokovaná střela odrazila od Pulkrabovy nohy do tyče. Karavajev poté pálil těsně nad břevno a Lafatu vychytal Ottmar.

"Votroci" v závěru sahali po vyrovnání a vytvořili si několik možností, ale hostující obrana v čele s brankářem Koubkem odolala. Hradec tak prohrál i třetí ligové utkání po návratu na svůj zrekonstruovaný stadion a se Spartou nebodoval popáté v řadě.

15. kolo první fotbalové ligy:

FC Hradec Králové - Sparta Praha 1:2 (0:1)

Branky: 59. Malinský - 13. Juliš, 56. Pulkrab. Rozhodčí: Houdek - Myška, Boček. ŽK: Schwarz, Žondra - Michal Kadlec, Juliš, Koubek. Diváci: 4500 (vyprodáno).

Hradec: Ottmar - Holeš, Chleboun, Polom, Plašil (85. M. Černý) - Janoušek, Schwarz - Martan, Vlkanova (73. Žondra), Malinský - P. Černý (73. Pázler). Trenéři: Frimmel a Pilný.

Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, Michal Kadlec, Costa - Juliš, Holek, Mareček, Holzer (27. Dudl, 90. Mustedanagič) - Lafata, Pulkrab. Trenéři: Svoboda a Holoubek.

Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 2:2 (0:1)

Branky: 66. a 69. obě z pen. Komličenko - 29. Koné, 55. Hlúpik. Rozhodčí: Nenadál - Koval, Kubr. ŽK: Vůch - Daníček, Reinberk, Rada, Košút, Heča. ČK: 71. Vůch - 69. Kerbr, 90.+1 Daníček. Diváci: 2770.

Liberec: Dúbravka - Karafiát, Nitrianský (59. Bartl), Pokorný, Bartošák - Breite, Folprecht (59. Markovič, 90. Machuča)) - Ekpai, Ševčík, Vůch - Komličenko. Trenér: Trpišovský.

Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski, Daníček - Hlúpik (79. Diviš), Havlík, Kerbr - Koné. Trenér: Levý.

Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Branky: 22. Krmenčík, 75. Ďuriš. Rozhodčí: Berka - Hrabovský, Arnošt. ŽK: Hromada, Petržela - Štohanzl. Diváci: 8812.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský (46. Kovařík) - Hromada (46. Ďuriš), Hrošovský - Petržela (85. Bakoš), Hořava, Zeman - Krmenčík. Trenér: Pivarník.

Brno: Melichárek - Hyčka, Vraštil, Kijanskas, Lutonský - Polák (22. Buchta), Sedlák - Přichystal (73. Zavadil), Škoda, Štohanzl - Řezníček. Trenér: Habanec.