Sparta s Dočkalem otočila zápas proti Baníku, přestože hrála půl hodiny v deseti

Uroš Radakovič, Václav Drchal a Costa Nhaimonesu oslavují výhru Sparty.
Fanoušci Baníku dorazili k tradičnímu šlágru proti Spartě v hojném počtu a optimisticky naladění. Mimo jiné předvedli choreo s citací z Nohavicovy písničky Fotbal. "Bijte je Pražáky, hanba Sparta!" Nic takového se ale v neděli večer na Letné nekonalo.
Domácí klub před výkopem poblahopřál k nedávným padesátinám bývalému kanonýrovi Horstu Sieglovi. Dres s číslem 50 předával Tomáš Rosický.
Siegl bezesporu patří mezi klubové legendy Sparty.
To se už nyní dá říct i o Bořkovi Dočkalovi, který odehrál proti Baníku první utkání od návratu z čínského Che-nanu.
Aktualizováno 24. 2. 2019 19:10
Fotbalisté Sparty porazili ve 22. ligovém kole v přímém souboji o třetí místo Ostravu 3:2. Pražané v sestavě s navrátilcem a reprezentačním kapitánem Bořkem Dočkalem zvítězili i ve třetím jarním utkání a odskočili soupeři v tabulce na tři body.

Hosté vedli od 26. minuty díky Damemu Diopovi, ale v 39. minutě srovnal Lukáš Štetina a po pauze otočil stav David Moberg Karlsson. V 61. minutě byl vyloučen Štetina, ale Baník v přesile inkasoval od Václava Drchala a v závěru už jen snížil Nemanja Kuzmanovič. Ostrava prohrála po pěti kolech.

"Věděli jsme, že v první řadě potřebujeme v úvodu jara vyhrávat. Dnes jsme podali na jaře nejlepší výkon, navázali jsme na výkony z přípravy. Hrozně si cením, že jsme podruhé za sebou dokázali otočit zápas, hlavně o deseti lidech," řekl na tiskové konferenci trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Dočkal, který se Spartou absolvoval zimní soustředění a v pátek dotáhl svůj návrat na Letnou z Číny, nastoupil s kapitánskou páskou a ze základní sestavy dostal Kangu. Do zahajovací jedenáctky se vrátil šestnáctiletý Hložek, místo dalšího mladíka Plechatého pak na stoperu hrál Štetina.

Pražané začali náporem, jako první ale zahrozil Baník. V osmé minutě postupoval k brance Holzer a v poslední chvíli ho zablokoval Štetina. Za dvě minuty měla blízko k vedení Sparta. Zahustelova přihrávka prošla až k Dočkalovi, jemuž pokazila gólový návrat tyč.

Po čtvrthodině se hosté vymanili z tlaku a začali hrozit. V 17. minutě po rohu ještě hlavičkoval Baroš vedle, o devět minut později však už Baník slavil. Baroš nahrál Diopovi a ten ve skluzu zblízka překonal Nitu.

Spartě pomohla k vyrovnání standardka. V 39. minutě propadl centr z rohu od Karlssona až k volnému Štetinovi, který neměl problém doklepnout míč do sítě. Letenský stoper dal první ligový gól od předloňského října.

"Všechny góly pramenily z našich chyb. První gól jsme dostali po rohu, který nebyl. Ale nemá cenu být naštvaný na rozhodčího, zápas jsme si prohráli sami," řekl ostravský brankář Jan Laštůvka.

I druhou půli odstartovala Sparta náporem. Zahustel však hlavičkoval vedle a stejně se v 53. minutě vedlo střílejícímu Hložkovi. O dvě minuty později na druhé straně pálil po hezkém uvolnění Diop.

V 57. minutě Letenští otočili stav. Z přímého kopu se přesně k tyči trefil Karlsson a připsal si první soutěžní trefu ve sparťanském dresu. "Popravdě jsem standardky ani moc netrénoval. Bořek se mě zeptal, jestli to chci kopnout. Tak jsem to kopnul a šlo to přesně do růžku. Je to úžasný pocit dát první gól za Spartu, navíc ještě doma," řekl Karlsson.

O dvě minuty později mohl zvýšit Hložek, ale ve vyložené šanci minul. Domácím pak situaci zkomplikoval Štetina, který byl po druhé žluté kartě vyloučen. Pražané i v oslabení dostali soupeře pod tlak a v 67. minutě Tetteha po vráceném míči před branku po rohu vychytal Laštůvka.

Až poté si Slezané vytvořili chvilkový nápor a čtvrthodinu před koncem je dělily centimetry od vyrovnání. Po rohu a Barošově dorážce vytěsnil Nita míč vynikajícím zákrokem na tyč.

Za dvě minuty Sparta potrestala Baník za hanebně sehranou přesilovku brankou. Dočkal poslal do úniku střídajícího Drchala, nejlepší střelec zimní přípravy nezaváhal a proměnil první jarní start v gól.

"Byla to od Bořka perfektně načasovaná přihrávka a já už měl lehčí pozici. Jsem moc rád, že jsem na jaře poprvé nastoupil. Čekal jsem na to. Dal jsem gól, takže velká spokojenost," řekl Drchal.

"Před druhým gólem chyba v útočné fázi při rozehře a myslím, že ten samý hráč chyboval i před třetím gólem. Bylo jasné, že když budeme hrát zodpovědně a rychle točit těžiště hry, tak se tam Spartě dostaneme. Ale ten hráč to nesmyslně propíchává středem a je z toho ztráta a třetí gól. Ten prakticky utkání rozhodl," řekl ostravský kouč Bohumil Páník.

Drchalova další branka kvůli ofsajdu neplatila a ve třetí minutě nastavení snížil do horního rohu střídající Kuzmanovič, ale na srovnání už hosté neměli čas.

"Místo abychom v přesilovce drželi balon, tak jsme dali Spartě strašně moc prostoru. Nesmyslně jsme se vytahovali. Dělali jsme zbytečné ztráty a Sparta to potrestala," uvedl Laštůvka.

22. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Baník Ostrava 3:2 (1:1)

Branky: 39. Štetina, 57. Karlsson, 77. Drchal - 29. Diop, 90.+3 Kuzmanovič. Rozhodčí: Houdek - Hrabovský, Caletka - Marek (video). ŽK: Štetina, Karlsson - Baroš, Fillo, Fleišman, Diop, Jánoš. ČK: 61. Štetina. Diváci: 15.225.

Sestavy:

Sparta: Nita - Zahustel, Štetina, Costa, Hanousek - Frýdek, Sáček - Hložek (79. Hašek), Dočkal, Karlsson (63. Radakovič) - Tetteh (71. Drchal). Trenér: Ščasný.

Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Procházka, Stronati, Fleišman - Fillo (80. J. Šašinka), Jánoš (71. Jirásek), Hrubý, Holzer - Diop (58. Kuzmanovič), Baroš. Trenér: Páník.