Sparta rychlými góly rozhodla ve Zlíně, Baník těsně zdolal nováčka z jihu Čech

15. 9. 2019 17:15
Fotbalisté Sparty zvítězili v 9. kole první ligy ve Zlíně 2:0. Pražané rozhodli už v úvodních 19 minutách, kde se trefili Benjamin Tetteh a z penalty Guélor Kanga. Karviná se rozešla s Bohemians smírně 0:0, ostravský Baník porazil České Budějovice 2:1.
Guélor Kanga z penalty pojistil výhru Sparty
Guélor Kanga z penalty pojistil výhru Sparty | Foto: Milan Kammermayer

Letenští venku v nejvyšší soutěži vyhráli poprvé po pěti utkáních a naplno bodovali po dvou kolech. Ve Zlíně v lize zvítězili po třech zápasech a ze šestého místa tabulky ztrácejí devět bodů na vedoucí Slavii, kterou přivítají v derby za týden. "Ševci" potřetí za sebou prohráli a jsou dvanáctí.

Sparťanský kouč Jílek udělal po reprezentační pauze řadu změn v základní sestavě. Poprvé po zimní operaci srdce nastoupil za A-tým Pražanů v soutěžním utkání obránce Lischka a do stoperské dvojice se k němu vrátil Kaya. Prvně v sezoně hráli i brankář Heča a kapitán Frýdek a v útoku tentokrát dostal přednost Tetteh. Zlínský trenér Csaplár nasadil hned tři zářijové posily - Giorgadzeho, Folprechta a útočníka Wágnera.

Sparta celý první poločas kontrolovala hru a hned v páté minutě se dostala do vedení. Krejčího velkou šanci ještě gólman Dostál zlikvidoval, ale dorážející Tetteh zblízka poslal míč do odkryté branky.

Ve 13. minutě mohl ghanský útočník skórovat podruhé, ale v akrobatické pozici mířil nad. Na druhé straně přestřelil Poznar. V 17. minutě aktivní Tetteh ve vápně odehrál míč, přepadl přes Dostála a rozhodčí Houdek nařídil penaltu. Kanga nezaváhal a dal svůj šestý gól v ligové sezoně.

V 28. minutě domácí Mašek z úhlu vypálil kousek vedle a když už v 38. minutě Zlínští dostali míč do sítě, sudí branku neuznal kvůli milimetrovému ofsajdu. Těsně před pauzou na druhé straně minul Tetteh.

Sedm minut po pauze měli Letenští blízko k třetímu gólu. Kanga napřáhl zpoza vápna a trefil spojnici břevna a tyče. Sparta pak držela náskok a domácí se nemohli dostat k větším šancím.

Naopak na druhé straně měl dvě možnosti střídající Kozák, který nejprve v 81. minutě po Plavšičově centru v dobré pozici přestřelil a pak jeho přihrávku odvrátili Zlínští na roh. Pražané už dvougólové vedení uhlídali, zranil se jim ale záložník Krejčí, jenž musel nuceně střídat.

Bohemians 1905 se poprvé dočkali bodů venku

Fotbalisté Bohemians 1905 v devátém kole první ligy remizovali 0:0 v Karviné a na pátý pokus v sezoně bodovali venku. Slezané naopak potřetí za sebou vyšli doma střelecky naprázdno a ve čtyřech zápasech před vlastními fanoušky stále nevyhráli.

Jako první zahrozil střelou zpoza vápna domácí Ba Loua, ale jinak měli v prvním poločase více ze hry hosté. Pražané drželi míč, ale dlouho se do šancí nedostávali. Zahrozili až v 25. minutě a po Hronkově centru jim k tomu pomohl Čonka, od kterého se míč odrazil tak nešťastně, že málem skončil v karvinské brance.

Slezané se ke slovu dostali až po přestávce, ale Ba Loua z přímého kopu mířil nad. Na druhé straně se nečekanou střelou k bližší tyči pokusil překvapit domácího brankáře Hrdličku střídající Ugwu, který mířil těsně vedle. Mnohem blíž úvodní brance byl v 81. minutě Lingr, ale jeho technický pokus vyrazil nad břevno gólman hostů Fryšták.

V nastavení mohl rozhodnout karvinský Hanousek, z dobré pozice po odraženém míči však mířil trestuhodně nad. Slezané potřetí za sebou nedokázali dát doma gól a ani na čtvrtý pokus v ligové sezoně před vlastními fanoušky nevyhráli. Bohemians naopak po čtyřech venkovních porážkách poprvé bodovali.

9. kolo první fotbalové ligy:

Fastav Zlín - Sparta Praha 0:2 (0:2)

Branky: 5. Tetteh, 19. Kanga z pen. Rozhodčí: Houdek - Mokrusch, Hrabovský - Berka (video). ŽK: Giorgadze, Folprecht, Džafič (všochni Zlín). Diváci: 5650.

Zlín: Dostál - Giorgadze (70. Bartošák), Buchta, Azackij - Čanturišvili, Folprecht, Jiráček, Mašek, Fantiš (84. Železník) - Poznar, Wágner (74. Džafič). Trenér: Csaplár.

Sparta: Heča - Sáček, Kaya, Lischka (72. Hancko), Frýdek - Hložek, Mandjeck, Kanga, Krejčí (78. Trávník), Plavšič - Tetteh (63. Kozák). Trenér: Jílek.

Baník Ostrava - Dynamo České Budějovice 2:1 (1:0)

Branky: 43. Fillo, 54. Diop - 81. Rabušic. Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Ratajová. ŽK: Jánoš - Havel, Sivok, Čavoš, Javorek, Novák, Horejš (trenér). ČK: 90.+1 Sivok. Diváci: 8472.

Ostrava: Laštůvka (69. Budinský) - Fillo, Procházka, Stronati, Fleišman - Reiter, Jánoš, Hrubý (87. Šindelář), De Azevedo - Diop, Baroš (72. Smola). Trenér: Páník.

Č. Budějovice: Staněk - Čolič, Havel, Sivok, Novák - Čavoš , Havelka (60. Rabušic) - Brandner (79. Mršič), Javorek, Schranz - Ledecký (46. Delarge). Trenér: Horejš.

MFK Karviná - Bohemians Praha 1905 0:0

Rozhodčí: Marek - Blažej, Váňa. ŽK: Vukadinovič, Janečka, Hanousek, Krivák - Ugwu, Jindřišek. Diváci: 3623.

Karviná: Hrdlička - Ndefe, Krivák, Kouřil, Čonka - Hanousek - Ba Loua, Janečka (73. Smrž), Lingr (88. Petkov), Vukadinovič (58. Galuška) - Petráň. Trenér: Straka.

Bohemians: Fryšták - Hůlka, Krch, Pokorný - Havel, Jindřišek, Vacek (85. Rada), Podaný - Hronek (85. Nečas), Keita (46. Ugwu), Vodháněl. Trenér: Hašek.