Sparta přišla v závěru o výhru nad Příbramí. Plzeň proto odskočila na čele do trháku

Milan Nitrianský z Příbrami slaví remízu 2:2 na hřišti Sparty.
Sparťané nastoupili v pátém kole české ligy proti dosavadnímu překvapení soutěže, nováčkovi z Příbrami. Miroslav Slepička (na snímku) měl jako exsparťan o motivaci postaráno.
A také se brzy dočkal gólu. Rozhodčí Franěk neposoudil pád Šurala ve vápně jako penaltový, ligová kometa Jan Matoušek předložil míč Slepičkovi, a ten prostřelil Nitu.
Guélor Kanga byl na hřišti znovu často vidět.
Josef Šural se rve v souboji s Jaroslavem Treglerem.
19. 8. 2018 20:04
Sparťané hráli proti Příbrami déle než jeden poločas v početní výhodě, otočili stav 0:1, ale v závěru si nechali dát gól na 2:2. Letenští ztratili v lize poprvé a Plzeň jim v tabulce odskočila.

Praha - Fotbalisté Sparty v 5. ligovém kole pouze remizovali 2:2 s nováčkem z Příbrami a promarnili šanci dostat se po dvou letech na první místo v tabulce. Hosty poslal do vedení Miroslav Slepička, ale ještě v prvním poločase srovnal z penalty Guélor Kanga. Těsně před přestávkou dostal červenou kartu hostující obránce Jaroslav Tregler a po pauze otočil skóre Alexandru Chipciu. Jenže za Příbram v 86. minutě po úniku vyrovnal Emmanuel Antwi a připravil domácím první ztrátu v soutěži. Utkání jsme sledovali v online přenosu.

"Nechci říkat, že pro mě tabulka není důležitá, protože pokud máte šanci být po pěti kolech na špici, tak je to dobrý. Ale tohle je ztráta dvou bodů na domácím hřišti proti oslabené Příbrami," posteskl si trenér Sparty Zdeněk Ščasný. "Nevyužili jsme to, že jsme mohli mít plný počet bodů," dodal.

"Celkově to hodnotím tak, že výsledek je lepší než předvedená hra, se kterou jsem byl spokojený asi deset minut, pak jsem byl naštvanej," uvedl kouč Příbrami Josef Csaplár. "Druhý poločas už byl po vyloučení bojovný výkon a bod to byl šťastný, ale zasloužený," přidal.

Sparta nastoupila ve stejné sestavě, ve které vyhrála tři předchozí soutěžní zápasy, a od začátku měla navrch. Ale do vedení šli hosté. Nejprve ve vápně Příbrami upadl Šural, rozhodčí však penaltu nenařídil a nováčka po rychlém brejku poslal po přihrávce Matouška do vedení exsparťan Slepička. Zákrok na Šurala pak ještě posuzoval videorozhodčí, ale verdikt nezměnil.

Domácí měli i nadále navrch, ale dlouho se do šancí nedostávali. Až ve 36. minutě Plavšič trefil tyč a vzápětí byl ve vápně Fantišem podražen Stanciu. Rozhodčí po konzultaci s videem tentokrát pokutový kop pro Spartu odpískal. K penaltě se postavil Kanga a ranou do horního rohu vyrovnal.

Ve 42. minutě mohla Sparta skóre otočit. Nejprve byl po faulu na unikajícího Tetteha vyloučen příbramský stoper Tregler a z následného přímého kopu kousek za vápnem trefil Stanciu břevno a Radakovič neměl na přesnou dorážku čas. V závěru se ještě po technické střele Plavšiče blýskl skvělým zákrokem Švenger.

Po přestávce jako první zahrozila Sparta a po závaru ve vápně musel dva skvělé zákroky předvést Švenger, který nejprve vyrazil střelu Chipcia a poté na brankové čáře vyrazil míč před dotírajícím Šuralem. Hostující gólman se vyznamenal i v 54. minutě, kdy zlikvidoval sólo Šurala.

Domácí, kteří oslabeného soupeře po přestávce jasně přehrávali, se vedoucí branky dočkali v 69. minutě. Chipciu si narazil se Stanciuem a přesnou střelou k tyči si připsal první gól v české lize. Těsně nad poté mířil technickým pokusem z hranice vápna Kanga a v obrovské šanci hlavičkoval Šural zblízka přímo do Švengera.

Nečekaný trest přišel čtyři minuty před koncem. Střídající Antwi si v souboji poradil s Frýdkem a po sólu překonal sparťanského brankáře Nitu.

"Zahodili jsme řadu šancí, ale víc budu hráčům vyčítat góly, které jsme dostali, protože vedeme 2:1 a nemůžeme dopustit situaci jeden na jednoho. To je neuvěřitelné, co se nám stalo," prohlásil Ščasný.

"Na lavici se mě ptali, proč půl hodiny před koncem dělám poslední střídání a dávám tam Antwiho. Já jim řekl: 'Protože chci vyhrát'. Dneska to vyšlo. Fotbal hrajete do 90 minuty, a dokud dýcháte, tak se perete. S tím se ráno probouzím, s tím žiju a usínám," přidal Csaplár.

Sparta promarnila možnost jít na první místo v tabulce a s 13 body je druhá o dva za obhájcem titulu z Plzně. Naposledy letenský celek vedl ligu po čtvrtém kole v roce 2016. Příbram naopak pokračuje v povedeném návratu do ligy a má na kontě osm bodů.

"Nechtěl bych to nějak přeceňovat, nebo podceňovat," řekl Slepička. "Dneska nejsem s naší hrou moc spokojený, protože si myslím, že kdybychom byli v jedenácti a hráli to, co normálně hrajeme, tak tady vyhrajeme. O tom jsem přesvědčený," dodal.

5. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - 1. FK Příbram 2:2 (1:1)

Branky: 38. Kanga z pen., 69. Chipciu - 6. Slepička, 86. Antwi. Rozhodčí: Franěk - Moláček, Vlasjuk. ŽK: Květ, Skácel, Švenger (všichni Příbram). ČK: 42. Tregler (Příbram). Diváci: 11.987.

Sestavy:

Sparta: Nita - Chipciu, Kaya (66. Vatajelu), Radakovič, Costa (83. Štetina) - Stanciu, Kanga, Frýdek, Plavšič - Šural, Tetteh. Trenér: Ščasný.

Příbram: Švenger - Nový, Nitrianský, Tregler, Skácel - Fantiš (57. Antwi), Květ, Matoušek, Kilián, Rezek (44. Soldát) - Slepička (46. Hlúpik). Trenér: Csaplár.