Minela Nity i podivné penalty, které posvětil VAR. Sparta zaváhala s Pardubicemi

Aktualizováno 21. 4. 2021 20:50
Fotbalisté Sparty ve 28. kole první ligy ztratili dvoubrankové vedení a v pražském Ďolíčku na hřišti pardubického nováčka pouze remizovali 2:2. Letenští nevyhráli třetí z posledních čtyř utkání v nejvyšší soutěži a zůstali třetí o bod za Jabloncem, který však odehrál o zápas víc.
Florin Nita v zápase s Pardubicemi.
Florin Nita v zápase s Pardubicemi. | Foto: ČTK

Venku v lize Sparta nezvítězila dokonce počtvrté za sebou. Pardubice protáhly sérii bez porážky na tři kola a posunuly se na sedmé místo neúplné tabulky.

V úvodu prvního poločasu se nejprve prosadil sparťan Tomáš Wiesner, na jeho konci pak z penalty Dávid Hancko. Domácí však po změně stran snížili zásluhou Jana Jeřábka a v 75. minutě Cadu z pokutového kopu zařídil dělbu bodů.

"Myslím si, že ve druhém poločase jsme byli lepším mužstvem. Vypracovali jsme si několik příležitostí. Je škoda, že jsme ještě nedali třetí gól. Nebuďme zase nenasytní. Dobré utkání, musíme kluky pochválit hlavně za druhý poločas, který odehráli ve velkém stylu. Jsme spokojení," řekl na tiskové konferenci pardubický kouč Jaroslav Novotný, který vede mužstvo spolu s Jiřím Krejčím.

Do sestavy Sparty se vrátil obránce Hancko. Naopak kvůli zranění vypadli Ladislav Krejčí mladší a stoper Ondřej Čelůstka, takže nedošlo na souboj s jeho bratrem Tomášem, který nastoupil v základní jedenáctce Pardubic.

Už ve čtvrté minutě domácí brankář Letáček vyrazil Polidarovu střelu z vápna. Sparťané přetavili úvodní aktivitu ve vedoucí gól o tři minuty později. Hložek v šestnáctce přihrál za sebe na Wiesnera, jenž navázal na vítěznou trefu z nedělního ligového duelu se Slováckem. Pražané skórovali venku v lize po třech zápasech.

Pardubice mohly vzápětí odpovědět, ale Ewerton z přímého kopu nezamířil přesně. Vedení Letenských málem navýšil Hancko, ale jeho výpad z obrany skončil těsně vedle. Wiesner zase poté před brankou nedosáhl na Plavšičovu nahrávku.

V závěru poločasu hosté přidali druhou branku. Ewerton při snaze o odkop ve vlastním vápně udeřil do obličeje přibíhajícího Polidara a rozhodčí Zelinka po zhlédnutí opakovaných záběrů nařídili pokutový kop, přestože se nezdálo, že by ze strany brazilského záložníka šlo o úmysl. Letáček sice vystihl směr Hanckovy střely, ale nestačil na ní.

Pardubice snížily čtyři minuty po přestávce. Kapitán Jeřábek vystihl špatnou rozehrávku gólmana Nity a pohotově ho z velké dálky přeloboval. Sedmatřicetiletý defenzivní záložník zaznamenal druhou trefu v nejvyšší soutěži.

"Koukal jsem gólmanovi do očí, že to tam nahraje. Šel jsem trochu na blind. Jak jsem sparťanského hráče předskočil, viděl jsem, že spadl. Věděl jsem, že mám dost času. Potřeboval jsem se ke střele jenom pěkně srovnat, abych to trefil rovně. Jak jsem do toho kopnul, cítil jsem, že to letí dobře," uvedl Jeřábek. "V lize jsem takový zápas ještě neodehrál. Jsem rád, že to bylo zrovna proti Spartě, protože jsem kovaný slávista," dodala dlouholetá opora Východočechů.

"Jestliže dostaneme tak lacinou branku hned v úvodu druhého poločasu, tak to samozřejmě s mužstvem trošku zamává. Zavinili jsme si to absolutně sami. Taková hrubka, kterou jsme si dovolili, se často nevidí. Pro mužstvo, které hraje v prvním poločase dobře, je to obrovská rána," prohlásil sparťanský trenér Pavel Vrba.

Domácí ožili a hnali se za vyrovnáním, jenže Solil po standardní situaci napálil zblízka tyč a Jeřábkovo zakončení z voleje vyškrábl Nita. Východočeši se nakonec druhé branky dočkali. V 73. minutě odpískal Zelinka penaltu pro Pardubice po údajném faulu Wiesnera na Tomáše Čelůstku, i když z opakovaných záběrů bylo patrné, že ke kontaktu vůbec nedošlo. Pokutový kop s přehledem proměnil Cadu.

Na opačné straně okamžitě zahrozil střídající Ladislav Krejčí starší, ale 150. ligový start gólem neozdobil. Více šancí si v závěru vytvořily Pardubice, Hlavatý ani střídají Huf však skóre neotočili.

Sparta nenavázala na podzimní výhru 2:0 nad Pardubicemi. Nováček soutěže v roli domácího týmu v Ďolíčku bodoval ve dvanáctém ze 14 duelů. Remizovat se mu tam povedlo i s mistrovskou Slavií.

FK Pardubice - Sparta Praha 2:2 (0:2)

Branky: 49. Jeřábek, 75. Cadu z pen. - 7. Wiesner, 44. Hancko z pen. Rozhodčí: Zelinka - Nádvorník, Dobrovolný - Adámková (video). ŽK: Ewerton - Souček, Wiesner. Bez diváků.

Sestavy:

Pardubice: Letáček - Cadu, Čihák, Toml, T. Čelůstka (86. Sláma) - Jeřábek (83. I Sang-hjok) - Tischler, Solil, Hlavatý, Ewerton (62. Kostka) - Černý (62. Huf). Trenér: Novotný.

Sparta: Nita - Sáček, Vitík, Hancko, Polidar - Wiesner (76. Ladislav Krejčí I), Pavelka, Souček (60. Trávník), Dočkal (76. Karabec), Plavšič (86. Karlsson) - Hložek. Trenér: Vrba.