Sparta hrála většinu zápasu proti deseti a Hradec zlomila. Baník se dál potápí

18. 3. 2023 16:58
Fotbalisté Sparty vyhráli ve 24. kole první ligy na hřišti oslabeného Hradce Králové 2:0. Letenští zvítězili v nejvyšší soutěži posedmé za sebou a v neúplné tabulce mají stejný počet bodů jako Slavia, která vede jen o skóre. Baník prohrál v Českých Budějovicích 1:2 a na výhru čeká již šest duelů. Olomouc si doma poradila s Mladou Boleslaví 2:0.
Radost Lukáše Haraslína.
Radost Lukáše Haraslína. | Foto: Milan Kammermayer

"Votroci" od 20. minuty dohrávali bez vyloučeného Jakuba Kučery. V závěru úvodního dějství otevřel skóre Lukáš Haraslín. Pojistku přidal až v 89. minutě Tomáš Wiesner. Sparta v lize s Hradcem neprohrála v jedenáctém utkání za sebou, z toho podesáté zvítězila, a na jeho půdě bodovala naplno popáté v řadě.

"Proti Hradci se velmi těžce hraje. Hradec se vyznačuje přímočarým stylem hry, jeho útočníci působí problémy všem týmům. Nemysleli jsme si, že tu snadno vyhrajeme, přestože jsme měli v hledišti většinu fanoušků a hráli jsme s jedním hráčem navíc. Někdy se proti oslabenému soupeři hraje hůř, než když je v plném počtu," řekl na tiskové konferenci dánský trenér Sparty Brian Priske.

Domácí začali aktivně. Po necelých třech minutách hry Vašulín překonal Kováře, kvůli ofsajdu ale branka neplatila. V šesté minutě si Kubala všiml vyběhnutého sparťanského gólmana, jeho střela z dálky ale skončila vedle tyče.

V 19. minutě Kučera v souboji o míč ve skluzu fauloval Kairinena a rozhodčí Černý ho okamžitě vyloučil. Hradec potvrdil pozici nejtrestanějšího týmu v ligové sezoně, svěřenci trenéra Miroslava Koubka viděli už devátou červenou kartu.

"Jakub Kučera měl špatný první dotek a v přemíře horlivosti, snahy a bojovnosti souboj nesmyslně dohrál, hráče měl pustit. Plán nám to velmi zkomplikovalo," podotkl Koubek. V podzimním vzájemném utkání, které Sparta vyhrála 2:1, dohrávaly oba týmy v deseti.

Hosté málem přesilovku rychle využili, Haraslínovu ránu však Bajza vytáhl na roh. Po půlhodině se po rohovém kopu skóroval Kuchta, radost Pražanů ale zkazil ofsajd.

Utkání směřovalo k bezbrankové první půli, jenže v 45. minutě se Sparta dočkala. Bajza vyrazil Čvančarovu ránu a Haraslín nadvakrát dostal míč do sítě. Slovenský reprezentant vstřelil šestou branku v ročníku nejvyšší soutěže. Rozradostnil tak značnou část vyprodaného mladoboleslavského stadionu (5000 diváků). Zároveň tím překonal svého krajana a někdejšího spoluhráče z Parmy Bajzu.

"Jsme velcí kamarádi, byli jsme spolu v Itálii. Velmi mi pomohl. Jsem rád, že jsem ho překonal," uvedl Haraslín. "Vím, co od Lukáše můžu očekávat. Škoda, že mi dal gól," poznamenal Pavol Bajza.

Ihned po změně stran mohli hosté odskočit na dvoubrankový rozdíl, Wiesner však v ideální pozici netrefil dobře míč a neprosadil se ani z dorážky. Následně proti Bajzovi neuspěl dvakrát střelou z vápna Kuchta, přičemž ve druhém případě zamířil z dorážky do boční sítě. Tečovaný pokus střídajícího Minčeva z úhlu zase Bajza vyškrábl nad.

Hradec mohl paradoxně srovnat v 79. minutě. Vašulín přihrál na hranici šestnáctky sparťanskému odchovanci Radovi, který byl na hřišti teprve přes minutu, ale jeho přízemní střelu Kovář pokryl. "Jakub Rada to málo utáhl. Mohla z toho být branka," prohlásil kouč Koubek.

O 10 minut později stanovili hosté konečný výsledek. Kuchtovu střelu zastavil ve vápně Novotný rukou, balon se však odrazil k Wiesnerovi a ten nekompromisně zakončil pod horní tyč. V ligové sezoně dal druhý gól.

Sparta jako jediná s Olomoucí na jaře stále neprohrála. Venku v lize zvítězila počtvrté za sebou a s 27 body je tam nejlepším týmem soutěže. Hradec nevyhrál šest z posledních sedmi kol.

Další matný výkon Baníku

Fotbalisté Českých Budějovic porazili na svém hřišti Ostravu 2:1. Domácí šli do vedení v 29. minutě po vlastním gólu ligového debutanta Zdeňka Říhy. V 45. minutě srovnal z přímého kopu Jiří Fleišman, duel dosavadních sousedů v tabulce ale rozhodl v 61. minutě premiérovou trefou v nejvyšší soutěži záložník Marcel Čermák.

Baník nevyhrál pošesté v řadě a v neúplné tabulce je třináctý. Dynamo navázalo na podzimní výhru 2:1 v Ostravě, doma uspělo potřetí za sebou a posunulo se na deváté místo.

"Pro nás to byl jeden z klíčových zápasů, navíc před reprezentační pauzou. Na Baník jsme se dobře připravili a utkání jsme zvládli po všech stránkách. Cením si i toho, že nás nepoložil ani inkasovaný gól těsně před poločasem. Pro nás jsou to zlaté tři body," těšilo jednoho z českobudějovických trenérů Tomáše Zápotočného, který převzal jihočeský tým před jarní částí společně s Markem Niklem.

Slezané v prvním poločase navázali na matné výkony z posledních pěti zápasů, ve kterých získali jediný bod. Hosté zahrozili pouze v samém úvodu, kdy po rohovém kopu propadl míč k Šínovi a brankář Šípoš musel proti pohotovému zakončení vytáhnout fantastický reflex.

Další minuty už ale patřily domácím. Defenzivě Baníku dělal velké problémy Adediran, jenž se dostal do několika nadějných brejků, právě kvůli ofsajdu nigerijského útočníka ale nakonec odvolal videorozhodčí Havlovu trefu ze 13. minuty. Neujala se ani nebezpečná hlavička Potočného, a tak poslal Dynamo do vedení až po půlhodině vlastní gól stopera Říhy. Dvacetiletý ostravský odchovanec si nešťastně srazil do sítě Škodovo sklepnutí před bránu.

"Až na ten smolný vlastní gól odehrál slušné utkání. Nechyboval, zvládal osobní souboje. Vzadu máme velkou marodku, dalšího stoprocentně zdravého stopera jsme na zápas neměli k dispozici," vysvětlil ostravský kouč Pavel Hapal na tiskové konferenci.

Do kabin se nakonec přece jen šlo za nerozhodného stavu. Krátce před pauzou fauloval Sladký těsně před pokutovým územím a z následného přímého kopu Fleišman chytře podstřelil skákající hráče ve zdi. Osmatřicetiletý obránce se trefil potřetí v ligovém ročníku a stylově oslavil 350. start v nejvyšší soutěži.

Zkušený levý bek ale v 61. minutě v klíčovém souboji neodhadl dráhu letícího míče, Zajíc následně zachoval klid a přihrávkou před odkrytou bránu vybídl ke gólu skórujícího Čermáka. Čtyřiadvacetiletý záložník ukončil čekání na ligovou trefu v osmém utkání po zimním příchodu z Příbrami. "Je to nepopsatelný pocit, obrovská euforie. Čekal jsem, že to Zajda (Zajíc) zakončí sám, a jsem rád, že jsem to levačkou trefil. Přesně takhle jsem to chtěl," radoval se Čermák.

Baník se za celý zápas nedostal do většího tlaku, nepomohlo mu ani nasazení druhého hrotového útočníka Tijaniho. Naopak v závěru ještě trefil Havel zblízka tyč Laštůvkovy brány. Ostrava tak potvrdila venkovní trápení, na hřištích soupeřů vyhrála jediný z posledních 18 ligových duelů.

"Na konci podzimu i na začátku jara jsme hráli úplně jinak, víc jsme si věřili, byli jsme přesnější v kombinaci. Bohužel na nás leží deka. Ven se z toho dostaneme jedině tvrdou prací, žádný jiný návod není," uvedl Hapal.

Hanáci na jaře stále bez porážky

Olomouc zdolala Mladou Boleslav 2:0 a posunula se na čtvrté místo neúplné tabulky. Už ve třetí minutě si vstřelil vlastní branku Ondřej Karafiát a druhý domácí gól přidal na začátku druhého poločasu Lukáš Vraštil. Hanáci v nejvyšší soutěži bodovali podesáté za sebou, na jaře neprohráli jako jediní spolu s pražskou Spartou. Boleslav venku v lize podlehla ve třetím z posledních čtyř zápasů a je osmá.

"Dnes byla naše defenziva lepší než ofenziva. Bylo evidentní, že hráči upozadili svoje ega a individuální výkony ve prospěch týmového úspěchu. Je to vítězství týmu, který se obětoval a pohlídal si to," řekl domácí trenér Václav Jílek na tiskové konferenci.

"Olomouc celkově velmi dobře bránila, byla lepší a vyhrála zaslouženě. Čekal jsem, že to bude oboustranně ofenzivnější zápas, ale nakonec to bylo spíš utkání o standardních situacích a brankářích," doplnil mladoboleslavský kouč Pavel Hoftych.

Olomouci vyšel vstup do utkání a už ve třetí minutě se dostala do vedení, když prudký centr Slámy z přímého kopu obránce Karafiát tečoval hlavou za záda vlastního brankáře Šedy. Sigma byla v úvodních 30 minutách mírně aktivnější, z čehož pramenila ještě nepřesná střela Breiteho z hranice vápna a Chytilovo zakončení z úhlu do boční sítě.

Poté se neujaly dalekonosné rány hostujícího Kubisty a domácího Vodháněla. Blízko k druhé brance Olomouce byl po signálu z rohového kopu Ventúra, jehož střelu z první zastavila až tyč Šedovy branky.

Stejně úspěšně, jako vstoupila Sigma do prvního poločasu, začala i po změně stran. Pojistku ještě nepřidal Sláma, jehož hlavičku vyrazil Šeda na roh. Z něj už ale Olomouc udeřila. Premiérovou ligovou branku v dresu Hanáků vstřelil hlavičkující stoper Vraštil.

"Klíčovou věcí jsou standardní situace. Když nepočítám penalty, tak jsme z nich před dneškem nevstřelili žádnou branku a jsem moc rád, že jsme si tím dnes pomohli," uvedl Jílek.

Poté převzali iniciativu Mladoboleslavští, ale po centrech se postupně neprosadili Tomič, ani Kubista s Jawem. Olomouckého brankáře Macíka pak nepřekonal ani Kušej, jehož pokus z voleje nezamířil mezi tři tyče.

V nastavení hlavičkoval střídající Škoda jen do středu branky a do náruče připraveného Macíka, který chytal v lize po zranění poprvé od loňského srpna. "Macík se vrátil do branky pro nás v blbou dobu a zachytal výborně. Dal si do rukavic magnety a pochytal všechno, co jsme tam dnes měli," pochválil Hoftych slovenského gólmana.

Olomouc doma protáhla ligovou sérii bez porážky na osm duelů a nad Boleslaví zvítězila teprve ve druhém z posledních osmi zápasů nejvyšší soutěže.

24. kolo první fotbalové ligy:

FC Hradec Králové - Sparta Praha 0:2 (0:1)

Branky: 45. Haraslín, 89. Wiesner. Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Hájek - Machálek (video). ŽK: Klíma, Kodeš, Vašulín - Minčev, Laci. ČK: 20. Kučera (Hradec). Diváci (hráno v Mladé Boleslavi): 5000 (vyprodáno).

Sestavy:

Hradec: Bajza - Klíma, Kodeš, Čech - Gabriel (46. Novotný), Kučera, Smrž, Harazim - Matěj Koubek (61. Pudhorocký), Kubala (78. Rada) - Vašulín. Trenér: Miroslav Koubek.

Sparta: Kovář - Vitík, Sörensen, Ladislav Krejčí II - Wiesner, Sadílek, Kairinen (72. Laci), Zelený (72. Jankto) - Čvančara (64. Minčev), Kuchta, Haraslín (78. Mabil). Trenér: Priske.

Dynamo České Budějovice - Baník Ostrava 2:1 (1:1)

Branky: 29. vlastní Říha, 61. Čermák - 45. Fleišman. Rozhodčí: Berka - Vlček, Šimáček - Adámková (video). ŽK: Plavšič (Ostrava). Diváci: 4392.

Sestavy:

Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Havel, Králik - Čolič, Čermák (86. Čavoš), Hellebrand (86. Broukal), Potočný (78. Mršič) - Adediran (55. Penner), Škoda, Zajíc (78. Matoušek). Trenér: Nikl.

Ostrava: Laštůvka - Sanneh (85. Juroška), Říha, Pojezný, Fleišman (78. Šehič) - Kaloč - Cadu (85. Smékal), Šín (72. Tijani), Kuzmanovič (78. Miškovič), Plavšič - Almási. Trenér: Hapal.

Sigma Olomouc - FK Mladá Boleslav 2:0 (1:0)

Branky: 3. vlastní Karafiát, 47. Vraštil. Rozhodčí: Orel - Ratajová, Žurovec - Starý (video). ŽK: Suchomel, Jawo (oba M. Boleslav). Diváci: 2310.

Sestavy:

Olomouc: Macík - Pokorný, Vraštil, Sláma (89. Matoušek) - Navrátil, Ventúra (76. Zorvan), Breite, Pospíšil (89. Greššák), Vodháněl (65. Zifčák) - Růsek, Chytil (76. Zmrzlý). Trenér: Jílek.

M. Boleslav: Šeda - Kubista, Karafiát, Suchý - Ekpai (55. Suchomel), Dancák (83. Škoda), Mareček (46. Matějovský), Fulnek (55. Tomič) - Kušej, Ladra (65. Skalák) - Jawo. Trenér: Hoftych.