Sparta hledí na Vrbův stroj na úspěch, zápas v Příbrami byl vrcholem jejího ponížení

Marek Janoš Marek Janoš
17. 12. 2018 6:00
Před dvěma lety učinili ve Spartě správné racionální rozhodnutí. Klub se vydal cestou širšímu otevření zahraničním hráčům. Zatím ale se svou strategií neuspěl, to ale neznamená, že jdou Letenští ke špatnému cíli.
Příbram vs. Sparta, řádění sparťanských fanoušků
Příbram vs. Sparta, řádění sparťanských fanoušků | Foto: ČTK

Jedeme zkatkou, pánové. Je to sice dál, ale za to horší cesta, říká se v jednom českém filmu. Tato hláška tak nějak vystihuje současnou Spartu. Ta o víkendu opět selhala, tentokrát v Příbrami. Její ztráta na čelo tabulky se může v pondělí ještě zvětšit.

Okolnosti duelu mezi Ščasného Spartou a Csaplárovou Příbramí byly vskutku bizarní.

Do Příbrami se kromě běžných výjezdníků vydalo i několik fanoušků, kteří si koupili vstupenky přímo za lavičku Sparty. Klub odhadl, že záměry nespokojených sparťanů nebudou zrovna nejčistší, a tak si s sebou musel přivézt speciální ochranku, která měla za úkol chránit realizační tým a hráče na lavičce.

Chvíli nato po úvodním hvizdu kotel Sparty zasypal hřiště pyrotechnikou na protest proti současné neutěšené situaci. Smutným detailem utkání ve vymrzlé Příbrami byly sněhové koule, kterými sparťanští fanoušci v prvním poločase pravidelně zasypávali domácího brankáře Ondřeje Kočího.

Tohle rozhodně nejsou kulisy, ve kterých by měly probíhat zápasy historicky nejúspěšnějšího českého klubu. Ochranka kolem střídačky byla nezbytná, nicméně byla zároveň rozhodně ponižující pro hráče, realizační tým i klub jako takový.

Zápas se odehrál podle běžného scénáře. Sparta odehrála na venkovním hřišti průměrný zápas, vytvořila si jen málo šancí a domů se vracela bez vítězství.

Závěr podzimu je z letenského pohledu čistý zmar. Zvlášť v kontrastu s výsledky Slavie a Plzně. Vedoucí tandem tabulky si počíná poměrně suverénně a k tomu v týdnu sešívaní i viktoriáni přidali postup do jarní fáze Evropské ligy.

Sparta se přibližně před dvěma lety rozhodla pro změnu své koncepce. Došlo k revoluční internacionalizaci. To bylo rozumné strategické rozhodnutí ve chvíli, kdy v domácí lize sílila pozice Slavie v zádech s bohatými čínskými investory.

Do té doby byla Sparta dominantním hráčem na domácím přestupovém trhu a až na výjimky dokázala lákat nejlepší hráče na českém trhu. Jenže s bohatou Slavií se doma vynořil rovnocenný konkurent, kterému sekundovala ještě Plzeň posílená prostředky z evropských pohárů.

Sparta nerezignovala na snahu soutěžit se Slavií a Plzní o hráče na domácím trhu, zároveň ale začala vyhlížet i potenciální posily v zahraničí.

Cíl zůstává stejný dodnes, nahradit kvalitní domácí hráče, které skoupí Slavia či Plzeň, jinými minimálně podobně kvalitními hráči ze zahraničí. Co se na začátku zdálo jako chytrá zkratka, se teď ukazuje jako delší cesta zatraceně trnitým terénem.

Zmiňovaný cíl ale sám o sobě není důvodem tíživé situace a jednou můžou Letenští ze současných hodně těžce nabytých zkušeností těžit, zatím je ovšem cesta z bláta v nedohlednu.

Stejně jako loni jsou po podzimní části sparťanské šance na zisk titulu spíš v rovině teorie, a to i přes nadstavbovou část, která jaro částečně prodlouží. Trenér Zdeněk Ščasný se těší na zimní posily a Sparta bude mít pravděpodobně dalšího půl roku na několikrát omílanou přestavbu.

Mezitím ale Slavia s Plzní budou získávat zkušenosti v náročné honbě za titulem i na evropském kolbišti. A Letenští možná zažijí několik zápasů, ve kterých o moc nepůjde.

 

Právě se děje

Další zprávy