Sparta díky vynikajícímu druhému poločasu porazila Hradec. Dvakrát se trefil Pešek

21. 8. 2021 21:00
Fotbalisté Sparty porazili v pátém kole první ligy nováčka z Hradce Králové 4:0 a vrátili se do čela neúplné tabulky o bod před Plzeň. Pražané rozhodli o výhře ve druhém poločase. Postupně se prosadili Adam Hložek, Jakub Pešek, Matěj Polidar a v závěru opět Pešek.
Sparta - Liberec. Hráči Sparty se radují z prvního gólu, vpravo jeho autor Jakub Pešek. | Foto: ČTK

Svěřenci trenéra Pavla Vrby neprohráli v nejvyšší soutěži 14 zápasů po sobě a zvítězili v devíti z posledních deseti. Sparťané zdolali v lize Východočechy posedmé v řadě a na Letné je porazili i v 15. duelu nejvyšší soutěže. "Votroci" stále čekají na první výhru v ligové sezoně.

"Strašně nám pomohl Hložkův gól, vzal to na sebe a skvěle zakončil. Když jsme vedli 1:0, najednou jsme měli víc prostoru. V prvním poločase jsme neměli dobré postavení při zakládání útoků a Hradec měl dostatek času a rychlosti k tomu, aby nás dostával do situací, které pro nás nebyly optimální," řekl Vrba na on-line tiskové konferenci.

V první šanci se ve 12. minutě ocitl domácí útočník Pulkrab, jenže Fendricha nepřekonal. Po rohovém kopu hlavičkoval ze značky pokutového kopu osamocený sparťanský stoper Panák vedle.

V 25. minutě Panák odvrátil ve vápně míč pouze ke Královi, hostující stoper ale trefil břevno. Vzápětí na druhé straně Hancko po přečíslení předložil míč Karabcovi, který však z úhlu zamířil do tyče odkryté branky.

Potom zahrozili opět Hradec, Kubalovi však pokus o přelobování vyběhnutého Nity nevyšel. V závěru úvodního dějství si hostující gólman poradil se Sáčkovou střelou zpoza vápna.

"V prvním poločase jsme měli dvě tři situace, z nichž jsme mohli dát gól. Už v prvním poločase jsme mohli zápas překlenout na naši stranu. Bohužel jsme nebyli dostatečně přesní a důrazní. Výsledek pro nás nebyl dobrý. Je pravda, že Hradec měl v prvním poločase také dvě situace, které naštěstí pro nás nedohrál. Mohlo to být ještě horší," konstatoval Vrba.

Osm minut po změně stran domácí otevřeli skóre. Wiesner přihrál do šestnáctky Hložkovi, který dělovkou pod břevno nedal Fendrichovi šanci. "Už v průběhu přestávky jsme věřili, že Hradec nemůže takový styl udržet celý zápas. My jsme na takové zápasy zvyklí, tlačili jsme na ně a nakonec to tam padlo," citoval klubový web Hložka.

Ihned poté Karabec hlavičkoval zblízka mimo tři tyče. Hanckovu střelu z dálky zase vytáhl Fendrich. V 66. minutě už sparťané pojistku přidali, když Pešek po Hložkově nahrávce zamířil ve vápně ke vzdálenější tyči. O pět minut později Fendrich vyrazil Sáčkovu střelu pouze k pohotově zakončujícímu Polidarovi.

Další zásah mohl přidat střídající Karlsson, jeho obstřel však skončil vedle. Konečný výsledek stanovil přízemní ranou z vápna Pešek. Sparta pod Vrbou vyhrála i 11. domácí ligové utkání, v nichž nastřílela 41 branek. Hradec venku v nejvyšší soutěži nezvítězil pošesté za sebou.

"Vítězství Sparty je samozřejmě zasloužené. Možná ta výše je pro nás trošku krutá, protože jsme z mého pohledu podali sympatický výkon. Obrovský rozdíl byl v kvalitě finální fáze mužstev. Když to řeknu natvrdo, tak tam jsme zatím druholigoví. Sparta je v tom provedení čelní mužstvo ligy," uvedl hostující trenér Miroslav Koubek.

Sparta Praha - FC Hradec Králové 4:0 (0:0)

Branky: 66. a 88. Pešek, 53. Hložek, 71. Polidar. Rozhodčí: Machálek - Kříž, Vodrážka - Franěk (video). ŽK: Král, Kodeš, Donát, Harazim, Prekop (všichni Hradec Králové). Diváci: 6263.

Sparta: Nita - Wiesner (86. Gabriel), Panák, Hancko, Polidar - Karabec (59. Karlsson), Sáček, Pavelka, Hložek (86. Souček), Pešek - Pulkrab (76. Drchal). Trenér: Vrba.

Hradec Králové: Fendrich - Mejdr, Donát, Král, Urma (90.+3 Klíma) - Kodeš, Rada (76. Soukeník) - Harazim, Rezek (60. Prekop), Vlkanova (76. Vašulín) - Kubala (61. Dvořák). Trenér: Koubek.