Sparta děkuje Bolkovi. Neuvěřitelný zkrat karvinského brankáře ji nasměroval k výhře

4. 12. 2021 17:24
Fotbalisté Sparty vyhráli v utkání 17. kola Fortuna:Ligy 2:1 v Karviné, když jim nepochopitelnou minelou pomohl k vítězství domácí brankář Petr Bolek, který svůj tým poslal na dno tabulky. Dosud poslední Teplice totiž po obratu zdolaly 4:1 Zlín a oslavily teprve druhý triumf v sezoně. Liberec porazil 1:0 Hradec Králové díky trefě Lubomíra Tupty.
Karvinský brankář Petr Bolek nepochopitelně přestal sledovat míč, díky tomu mohl sparťan Matěj Pulkrab otevřít skóre | Foto: Reprofoto O2 TV Sport

Sparta sice měla v Karviné herní převahu, ale hodinu si se soupeřem nevěděla rady. Z trablů ji vysvobodil až domácí brankář Bolek. V 60. minutě mohl v klidu sebrat míč putující pokutovým územím, jenže si ho nepochopitelně náhle přestal všímat a začal cosi vysvětlovat spoluhráčům. Toho využil střídající Pulkrab, míče se zmocnil a snadno otevřel skóre.

Otřesená Karviná pak ještě přečkala Panákovu hlavičku do tyče, v 78. už ale Letenští zvýšili, když na Haraslínovu střelu Bolek opět vůbec nereagoval, přestože ji viděl a ani nebyla nijak extra umístěná.

Vzápětí oživil naděje domácích Sinjavskij, jenž přehodil brankáře Holce, favorit si pak už ovšem vítězství pohlídal. Sparta porazila Karvinou v lize pošesté za sebou. Na jejím hřišti neprohrála ani v jednom ze šesti duelů nejvyšší soutěže.

Hradec na vyrovnání nedosáhl

Vyrovnaný a bojovný zápas v Liberci rozhodl v 38. minutě jediným gólem Lubomír Tupta. Slovan vyhrál popáté z posledních šesti kol, Hradec Králové nebodoval po třech ligových duelech.

Zápas dlouho postrádal větší šance. Až po půlhodině Hilál poslal střílený centr a Havelkovi scházel krok, aby ve skluzu zakončil sám před hostující brankou. Ve 38. minutě už Severočeši vedli. Frýdek vysunul kolmicí do úniku Tuptu, jenž si dobře pokryl míč a s přehledem překonal gólmana Fendricha.

Chvíli před pauzou měli hosté velkou šanci na vyrovnání. Vašulínova tečovaná přihrávka prošla skrz vápnem až k nabíhajícímu Urmovi, ale ten sám před Knoblochem přestřelil. Královéhradečtí pokračovali v aktivní hře i po změně stran a v 55. minutě zachránil domácí po Vašulínově hlavičce gólman Knobloch.

Liberečtí poté vyrovnali hru a nepouštěli soupeře do šancí. Až v závěru Východočeši znovu získali převahu a nakonec nebyli daleko od vyrovnání. V první minutě nastavení udělal ve vápně chybu Plechatý, ale Vašulín z hranice malého vápna jen trefil Knoblocha.

Jarošík má první výhru

Fotbalisté Teplic po výhře 4:1 nad Zlínem opustili poslední místo tabulky. Domácí se tak dočkali prvního bodového zisku pod trenérem Jiřím Jarošíkem, přerušili sérii sedmi porážek, vyhráli po 12 ligových zápasech.

Utkání začalo na severu Čech kvůli úpravě hrací plochy po vydatném sněžení o dvacet minut později, než bylo plánováno. V základní sestavě domácího celku nechyběl útočník Mareš, který nastoupil do jubilejního 300. zápasu v lize.

Čtyřiatřicetiletý forvard si hned ve třetí minutě zaběhl za soupeřovu obranu a mohl otevřít skóre, jeho pokus na zadní tyč však vytáhl brankář Rakovan.

Hosté hrozili především po rychlých brejcích. Ve 14. minutě se ocitl sám před Grigarem zlínský Reiter, jenže nezamířil přesně. Ve 20. minutě reklamovali Severočeši po údajné ruce v pokutovém území odpískání penalty, rozhodčí Černý ji však po konzultaci s videem nenařídil.

Teplice pokračovaly i ve druhé půli v aktivitě, dál se jim ale nedařilo proměňovat šance. Když pak v 56. minutě nedopravil míč do sítě po Hyčkově centru Mareš, hosté prakticky z dalšího útoku udeřili. Domácí obránci dali při průniku příliš mnoho prostoru Hrubému a ten přizemní střelou překonal Grigara.

Severočeši však dokázali na nepříznivý vývoj brzy odpovědět. Po hodině hry našel Trubač za hostující obranou Fortelného a ten svou druhou brankou v ročníku ihned vyrovnal.

Povzbuzené Teplice navíc vývoj duelu obrátily. Po přímém kopu Trubače se ve skrumáži zorientoval nejlépe Shejbal a střelou pod břevno rozjásal domácí fanoušky podruhé.

Výbornou pasáž domácích pak v 68. minutě korunoval také Mareš. Jeho trefu nejprve rozhodčí neuznali pro ofsajd, následně ale po konzultaci s videem svůj verdikt přehodnotili. Zkušený útočník se tak při svém 300. startu dočkal 54. ligové branky.

Teplice závěr zápasu pak už kontrolovaly a ve třetí minutě nastaveného času dokonal radost z druhého vítězství přesně střílející Trubač. Severočeši tak se Zlínem neprohráli doma ani ve 14 zápase po sobě.

17. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - Sparta Praha 1:2 (0:0)

Branky: 78. Sinjavskij - 60. Pulkrab, 76. Haraslín. Rozhodčí: Berka - Nádvorník, Antoníček - Franěk (video). ŽK: Santos, Šindelář - Ladislav Krejčí II, Pulkrab. Diváci: omezený počet.

Karviná: Bolek - Křapka, Santos, Šindelář, Šehič - Mangabeira (20. Stropek), Qose - Čmelík (65. Sinjavskij), Papadopulos (83. Mikuš), Bartošák (83. Nešický) - Durosinmi (46. Svoboda). Trenér: Páník.

Sparta: Holec - Wiesner, Panák, Ladislav Krejčí II, Hancko - Karlsson (64. Dočkal), Pavelka, Sáček, Karabec (52. Pulkrab), Haraslín (87. Ladislav Krejčí I) - Hložek. Trenér: Vrba.

Slovan Liberec - FC Hradec Králové 1:0 (1:0)

Branka: 38. Tupta. Rozhodčí: Klíma - Vlček, Novák - Ondráš (video). ŽK: Stoch - Čech, Leibl. Diváci: 1000 (omezený počet).

Liberec: Knobloch - Gebre Selassie, Chaluš, Plechatý, Mikula - Tiéhi, Havelka (86. Stoch) - Koscelník (58. Rondič), Frýdek (76. Purzitidis), Tupta (76. Mészáros) - Hilál (76. Rabušic). Trenér: Kozel.

Hradec: Fendrich - Klíma, Čech (71. Kubala), Leibl - Mejdr, Kodeš, Rada, Urma (46. Novotný) - Dvořák (71. Prekop), Vašulín, Vlkanova (84. Král). Trenér: Koubek.

FK Teplice - Fastav Zlín 4:1 (0:0)

Branky: 61. Fortelný, 65. Shejbal, 68. Mareš, 90.+3 Trubač - 57. Hrubý. Rozhodčí: Dalibor Černý - Caletka, Dobrovolný - Petřík (video). ŽK: Fortelný- Cedidla. Diváci: omezený počet.

Teplice: Grigar - Hyčka, Knapík, Chlumecký, Shejbal, Vondrášek - Jukl, Trubač, Fortelný (90. Kodad) - Rezek (59. Ledecký), Mareš (84. Krunert). Trenér: Jarošík.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Vraštil, Simerský, Fantiš (78. Nečas) - Tkáč (46. Hlinka), Conde - Dramé (50. Hrdlička), Hrubý (78. Bobčík), Reiter (84. Fillo) - Janetzký. Trenér: Jelínek.