Sparta je v prvních poločasech nejlepší, pak selhává. Proč to tak je? ptá se frustrovaný Kadlec

2. 4. 2018 11:21
Fotbalová Sparta dlouhodobě nezvládá druhý poločas. Ve 22 zápasech ho vyhrála jen šestkrát.
HL, Sparta-Plzeň: Václav Kadlec
HL, Sparta-Plzeň: Václav Kadlec | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Pokud by se do tabulky první fotbalové ligy počítaly jen výsledky z prvních poločasů, vedla by po 22. kole Sparta Praha s tříbodovým náskokem před Plzní a Slavií. O to více mohou mrzet sparťany nevydařené druhé poločasy, ve kterých poztráceli oproti těm prvním osm bodů a v reálné tabulce jsou až šestí se ztrátou 15 bodů na vedoucí Plzeň. Viktoria ve druhých poločasech vybojovala o 10 bodů více, než kolik měla při poločasových přestávkách.

Sparťané netuší, co je jejich problémem ve druhých 45 minutách. Ve čtyřech z posledních pěti zápasů vždy po změně stran ztratili vedení a jen remizovali. V derby se Slavií dokonce přišli o tříbrankový náskok.

S druhými poločasy se potýkají téměř celou sezonu. Z 22 druhých poločasů dokázala Sparta vyhrát jen šest a pouze v zápasech s Ostravou a Slováckem po změně stran rozhodla o své výhře. Vedení neudržela hned sedmkrát. Navíc její skóre v první půlích je 20:4, zatímco ve druhých 10:15.

"Kdybych věděl, čím to je, tak to řeknu. Pracujeme na tom," řekl po sobotním dalším nepovedeném druhé poločase v Teplicích trenér Pavel Hapal, který vedl Spartu v posledních třech zápasech poté, co vystřídal Andreu Stramaccioniho. "Někdo mluví o kondici, minulý týden kluci hodně odmakali a zvládli to, kondiční testy neměli vůbec špatné. Ani v Teplicích jsme v závěru nevypadali hůř," dodal.

Za vším bude spíše psychika, a to jak na straně Sparty, tak i u soupeřů, kteří si na slavný tým ve druhých poločasech více věří. "Snažíme se na to nemyslet. Není to tak, že začne druhé půle a já bych si řekl, do háje, to zas bude stejné. Bohužel se ukazuje, že to zas stejné je," prohlásil Václav Kadlec. Připouští frustraci. "Hlavně proto, že člověk neví, co za tím vězí. Proč to tak je," připustil.

Vedoucí Plzeň dokázala na podzim po změně stran otočit dva zápasy a další tři z remízy rozhodnout ve svůj prospěch. Za celou sezonu neudržela vedení jen v březnovém duelu s Libercem, v němž nakonec remizovala 2:2.

Stejně jako Plzeň vybojoval ve druhých poločasech o deset bodů více Liberec, který pouze v Teplicích neudržel poločasovou remízu a prohrál, jinak spíše body získával.

Velmi dobré druhé půle mají také Bohemians 1905, kteří v 15 duelech v poločase drželi remízu, z toho v jedenácti případech 0:0. Šest těchto zápasů nakonec vyhráli, pět dotáhli k remíze a jen čtyři prohráli. Vedení neudrželi jen v Plzni.

O sedm bodů více ve druhých poločasech získal také Zlín, který naposledy v neděli rozhodl o výhře na Slavií.

Po Spartě v druhé půli nejvíce ztrácí Jihlava, která je v tabulce podle prvních poločasů osmá, zatímco v reálné tabulce má o šest bodů méně a je dvanáctá.

Tabulka první fotbalové ligy po 22. kole podle prvních poločasů (Plzeň a Ostrava mají o jednu odehrané utkání méně):