Konec
Bohemians
53. Čvančara
10. Hronek

Hezký sobotní podvečer, vítejte u on-line přenosu z utkání pátého kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Spartou Praha a Bohemians 1905. Zápas začíná v 19 hodin.

Uplynulý týden byl pro český fotbal jako z říše snů. Zápasy evropských pohárů totiž dopadly pro české týmy úplně nejlépe, jak mohly. V úterý vše odstartovala Plzeň, která v druhé půli doma otočila odvetu předkola Ligy mistrů s Karabachem a zahraje si hlavní část prestižní soutěže. Ve čtvrtek pak Slovácko navázalo na domácí výhru s AIK a zajistilo si poprvé v historii účast v hlavní fázi některého z pohárů, tentokrát v Konferenční lize. Stejnou soutěž si zahraje i Slavia, ta měla s Rakówem obrovské starosti, nakonec ale v nastavení prodloužení rozhodla o postupu. Pohárová účast nevyšla pražské Spartě, ta si však chce spravit chuť v domácí soutěži, kde to po prvotním neúspěchu začíná vypadat nadějně. Dnes ji čeká derby s dobře hrajícími Bohemians.

Celek z Letné nezačal sezonu vůbec dobře. V předkole Evropské konferenční ligy nestačila překvapivě na norský Viking a prohrou skončil i první ligový zápas doma s Libercem. Mírné zlepšení výkonu přišlo v Českých Budějovicích, kde tým kouče Priskeho vyhrál 2:0. Stejným výsledkem pak skončil domácí duel s Olomoucí. Vzestup formy definitivně potvrdili Sparťané v Mladé Boleslavi. Tam prohrávali po první půli 0:1, ale v té druhé rychle otočili a v závěru stvrdili výhru 3:1. Po čtyřech odehraných kolech jsou nyní letenští fotbalisté druzí s 9 body, před nimi je pouze o skóre rival ze Slavie. Sedmibodové Brno a Plzeň však mají o jeden zápas méně.

Utkání v Mladé Boleslavi už musela Sparta odehrát bez svého zástupce kapitána a nejspíš nejlepšího středního obránce celé ligy Dávida Hancka. Slovenský stoper či levý bek, který disponuje kromě obranných kvalit i výbornou rozehrávkou, uslyšel na vábení z ciziny. Za částku přesahující 200 milionů korun přestoupil do nizozemského Feyenoordu. Klíčový muž defenzivy pražského celku nehrál už ani v Mladé Boleslavi, bude ale zajímavé sledovat, jak si během sezony s touto ztrátou letenští poradí.

Takto dnes vypadá sestava Sparty. Ze zdravotních důvodů nejsou k utkání připraveni Haraslín, Krejčí, Čelůstka, Pešek, Vindheim a Vorel. Kvůli disciplinárnímu trestu chybí Kuchta. V obraně se znovu představí stoperská dvojce Sörensen - Zelený, z krajů budou hrát Hojer s Mejdrem. Střed pole obstará dnešní kapitán Pavelka společně se Sadílkem a před nimi budou operovat Daněk, Karabec a Jankto. Na hrotu pak bude hrát střelec Tomáš Čvančara.

Dnes nečeká Spartu nic jednoduchého. K malému derby totiž na Letnou přijedou klokani z Vršovic, tedy Bohemians. A ti rozhodně nezačali sezonu vůbec zle. V prvním kole v Jablonci vyučovali z produktivity a lepšího soupeře překvapili výhrou 3:0. Druhý duel byl pro Bohemku skvěle rozjetý, jenže vedení 3:1 vršovický klub neudržel a s ostravským Baníkem remizoval 3:3. Venku to jde klokanům letos více, ve třetím kole totiž vyhráli 1:0 v Teplicích. První ztráta přišla v pondělní dohrávce, kdy Bohemians doma podlehli Hradci Králové 1:2. V tabulce jsou tak zatím šestí se sedmi body, což je asi i lepší start, než v Ďolíčku očekávali. Uvidíme, jak se poperou dnes proti velkému favoritovi.

Hosté udělali proti minulému kolu jedinou změnu. Ve středu pole bude vedle Jánoše a Jindřiška, který odehraje 400. zápas v nejvyšší soutěži, hrát Michal Beran. Jinak se sestava nemění a měla by hrát v rozestavení 3-5-2, případně 3-4-3.

Dnes už se stihly čtyři utkání se začátkem v 16:00. Obhájce titulu z Plzně měl v Českých Budějovicích namále, nejprve v 80. minutě kvůli ruce nebyl uzná gól Chorému, načež Západočeši o své výhře rozhodli brankou v 94. minutě. Vyhoupli se tak alespoň do konce utkání Sparty na první místo. Bez branek se hrálo v souboji Teplic se Zlínem, třemi brankami zničili pardubický odpor fotbalisté Mladé Boleslavi. v Jablonci hrály dva celky, které jsou v úvodu sezony za očekáváním. Domácí vedli po penaltě Chramosty, v závěru pak ostravskému Baníku vydřel bod Jiří Klíma. Ani jeden z týmů však s bodem nemůže být úplně spokojen.

Oba celky už jsou na trávníku a budou hrát ve svých typických dresech. Hlavním rozhodčím bude Pavel Orel.

Utkání na Letné právě začalo.

2

Hronek hledal ve vápně Puškáče, ten ale v souboji se Sörensenem minul bránu.

6

Nadějný brejk hostů zakončoval z dálky Hronek. Jeho rána ale minula bránu.

9

V úvodu je nebezpečnější tým z Vršovic, který má zajímavé brejky. Tentokrát ale šanci Hůlky zmařil ofsajd.

10

Klokani se dočkali už v 10. minutě. Jejich skvělý vstup je okořeněn. Puškáč dostal výborný míč za obranu, našel pod sebou dobře naběhnutého Hronka. Ten si ve vápně kličkou poradil s nedobře bránícím Pavelkou a i s tečí prostřelil gólmana Holce.

10

15

Další nesoulad v obraně Sparty a znovu u toho byla dvojce Puškáč - Hronek. Tentokrát z toho hosté získali rohový kop.

18

Sparta je v úvodu utkání opravdu bezzubá. Nedokáže podržet míč a dobré napadání hostů dělá kreativním záložníkům letenských velké problémy.

20

Poprvé musel zasahovat Roman Valeš. Brankář Bohemians ale neměl problém zakročit proti voleji Jankta jeho slabší pravou nohou.

22

Jankto centroval z pravé centry šajtlí, těsně před Čvančarou ale míč vyrazil do bezpečí brankář Valeš.

26

Čvančara se pěkně zbavil Křapky, pěkně se uvolnil i Mejdr, ale jeho střílený centr nenašel v malém vápně adresáta.

27

Tak při Spartě teď stáli všichni svatí. Po skvěl práci Puškáče s Hronkem pálil v dobré pozici Beran, jeho pokus ale Holec vyrazil. Poté sám odkopl míč jen ke Kovaříkovi, jehož ránu stihl vytáhnout na břevno. Perfektní pasáž brankáře Sparty.

29

Za Sörensena se při brejku dostal Puškáč, obránce Sparty jen poté stáhl za trenýrky a dostal žlutou kartu. Puškáče málem o trenky úplně připravil.

31

Jakub Jankto zůstává zraněný ve vápně Bohemians. Zkusí pokračovat, ale po souboji s Jindřiškem nevypadá úplně fit.

36

Platonická snaha Sparty pokračuje, zatím se nedokáže vytvořit potřebný tlak, natož pak šance.

41

Hra je přerušena, po souboji s Pavelkou byl ležel na zemi Beran. Už je ale vše v pořádku a hra pokračuje.

43

První obrovská šance Sparty na sebe nechala čekat až na konec první půle. Karabec z pravé strany našel stříleným centrem Čvančaru. Vytáhlý útočník sklepl pod sebe na Daňka, jehož tečovaná rána orazítkovala tyč.

45

Ještě dvě minuty se bude nastavovat.

První půle končí, Bohemians vedou 1:0.

Na Letné se po prvním poločase ozývá pískot. Domácí neodehráli dobrý poločas, vršovický celek byl od úvodu nebezpečnější z brejků, především díky dvojici Puškáč - Hronek. V 10. minutě se druhý jmenovaný prosadil. Mohlo být i hůř, Bohemians měli obrovské šance ve 27. minutě, kdy Holec vychytal velké šance Berana i Kovaříka. Sparťané byli sterilní, bez pohybu a nedokázali dlouho vepředu nic vymyslet. Až v závěru půle měl možnost Daněk, trefil však jen tyč.

Druhá půle právě odstartovala.

48

Hojer s Daňkem dobře připravili pozici pro Jankta, jeho střílený centr ale přeletěl vápno bez toho, aby na něj někdo mohl dosáhnout.

51

Z ostrého úhlu protáhl Valeše Čvančara, hostující brankář ale míč vyrazil.

53

Tlak v úvodu druhé půle Sparta dokázala zužitkovat. Daněk střílel z hranice vápna, míč však po teči hostujících obránců propadl k Čvančarovi a ten pohotově zakončil okolo brankáře Valeše.

56

Adam Karabec kvůli zranění musí střídat. Na hřišti jej nahradil Lukáš Juliš.

56

Sparta ale vzadu pořád zaostává. Po přímém kopu zůstal úplně volný za obranou Puškáč, ale v jasné šanci nedokázal trefit bránu.

57

Dvojí střídání nachystal kouč Bohemians Jaroslav Veselý. Ze hřiště odešli Jánoš s Beranem, nahradili je Petrák a Mužík.

62

Velká šance Sparty. Janktův střílený centr z pravé strany propadl až na zadní tyč k Hojerovi, jehož střílenou přihrávku chtěl usměrnit Juliš. Vytáhlý útočník ale bránu minul.

65

Máme za sebou klidnější minuty, kdy se hra odehrává spíš mezi šestnáctkami.

70

Hosté střídají znovu dvakrát. Krch nahradil Kovaříka, Martin Hála pak nastupuje na místo Puškáče.

74

Sparta bude střídat, tentokrát dvojnásobně. Michal Sáček nahradil Lukáše Sadílka, střídá i Jakub Jankto, toho vystřídal Martin Minčev.

76

Fotbalisté Sparty se zlobí a chtěli by penaltu. Po odvráceném centru vtrhl do vápna Sáčka, přetlačil Jindřiška, po souboji s jednačtyřicetiletým záložníkem pak upadl. Sudí Orel ale ukázal pouze na rohový praporek.

79

Spartě se krátí čas, centry Mejdra a Minčeva ale neměly šanci na úspěch.

79

Daněk skvěle vybídl do vápna Mejdra, jeho střílený centr byl sražen, Sáček ani Hojer pak ale neprostřelili hradbu těl ve vápně.

81

Odpracováno má i střelec branky Petr Hronek. Nahradil jej Matěj Koubek.

82

Martin Hála napadal až moc aktivně, za svůj faul obdržel žlutou kartu.

83

Šanci dostane dnes i Jan Fortelný. Na trávníku nahradil Kryštofa Daňka.

89

Tlak Sparty je velký, ale pořád spíše platonický, ve vápně Bohemians se nic zvláštního neděje.

90

Nastavovat se budou čtyři minuty.

90+3

Sörensenův centr z těžké pozice poslal Juliš hlavou vedle brány-

Je konec, Sparta doma pouze remizuje s Bohemians 1:1.

Třetí domácí utkání a Sparta podruhé ztrácí. Tentokrát s rivalem z Vršovic Bohemians. Klokani byli v první půli lepší a z brejků hodně hrozili. Brzy šli do vedení a mohli přidat i další branky. Letenští se probrali až před pauzou, Daněk ale trefil tyč. V druhé půli skvěle Priskeho tým odstartoval a Čvančara srovnal, jenže poté tlak opadl.

Sparťané tlačili, snažili se o obrat, ale kreativita z její hry vůbec nestříkala. Ačkoliv tam druhá půle byla herně lepší než ta první, favorit nedokázal soupeře zlomit a získal jen bod za remízu 1:1. Bodově se tak dotáhl na Plzeň, která má ale zápas k dobru. Zítra pak může jít do čela Slavia.

Ode mě to je pro tuto chvíli vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.