Sparta ovládla i vypjatý boj s Baníkem. Tomu se Evropská liga vzdaluje

Aktualizováno 23. 6. 2020 23:25
Fotbalisté Sparty porazili v 2. kole ligové nadstavby ve skupině o titul Ostravu 3:2. Hosté vedli po trefě Romana Potočného, ale Pražané mezi 24. až 33. minutou otočili skóre díky dvěma gólům Adama Hložka a brance Libora Kozáka. Po pauze snížil z penalty Nemanja Kuzmanovič.
Radost fotbalistů Sparty.
Radost fotbalistů Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

"Jsme si vědomi toho, že máme 56 bodů. Nemůžeme nic podcenit. Čekáme na výsledky zítřejších utkání a podle toho bude vypadat příprava na následující dvě utkání, to znamená Plzeň a ve středu pohár v Liberci," řekl na videokonferenci sparťanský trenér Václav Kotal.

Po dalším uvolnění opatření proti nemoci covid-19 může od pondělí na stadiony 5000 osob, fanoušci ale musejí být rozděleni do sektorů po maximálně 1000 lidech a obsazena může být jen každá čtvrtá sedačka. Na dvacetitisícovou Letnou se dostalo 3728 diváků, mezi nimi i několik desítek hostujících příznivců. V Česku jde o dosud nejvyšší návštěvu na sportovním utkání po koronavirové krizi.

Oba "kotle" fanoušků vytrvale povzbuzovaly celý zápas a za omezených podmínek vytvořily více než důstojnou atmosféru. Sparťanský sektor na konci zápasu navzdory upozornění pořadatele použil světlice.

V osmé minutě se jako první prosadil Baník. Šašinka si zpracoval dlouhý balon a nahrál ho před branku volnému Potočnému, který prostřelil Heču. Po lednovém příchodu z Liberce se trefil v lize za Ostravu poprvé.

Sparta srovnala ve 24. minutě. Míč se po Dočkalově přímém centru dostal k Hložkovi, který ho umístil pod břevno. Za minutu a půl sedmnáctiletý záložník otočil skóre, když se po Karlssonově centru odrazila jeho hlavička od břevna do sítě.

Hložek stylově oslavil 50. start v nejvyšší soutěži. "Před rokem (v lize) i v březnu v poháru jsem Baníku dal gól, takže bych možná řekl, že jsem specialista na Baník," prohlásil Hložek.

V 33. minutě Letenští zvýšili na 3:1. Karlsson nacentroval do šestnáctky na Kozáka, který nebyl v ofsajdu a zakončil z první. Vstřelil 12. gól v ligové sezoně a vyrovnal spoluhráče Kangu v tabulce kanonýrů. V další velké šanci napálil Krejčí zblízka hostujícího brankáře Laštůvku.

"O poločase jsem musel zvýšit hlas, protože jsem byl naštvaný. Začali jsme dobře, dali jsme gól, což jsme si přáli a Spartu to znervóznělo. Místo toho, abychom šli do dvoubrankového vedení, tak jsme Spartě strašně lacino nabídli otočení výsledku," konstatoval ostravský kouč Luboš Kozel.

Téměř po hodině hry domácí Dočkal povalil ve vápně Reitera a rozhodčí Klíma po zhlédnutí opakovaných záběrů na videu odpískal pokutový kop, který proměnil Kuzmanovič.

Větší nápor si však Baník v nervózním utkání, ve kterém viděl devět z celkových 12 žlutých karet včetně Kozla, nevypracoval. Naopak pojistku mohl na druhé straně přidat Tetteh, jenže jeho střelu zblízka zblokovali hostující hráči nad.

Sparta, kterou příští středu čeká finále domácího poháru v Liberci, zvítězila na Letné v pátém soutěžním duelu po sobě. Ostrava čtyři kola za sebou nevyhrála a venku prohrála po osmi ligových duelech.

2. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

Sparta Praha - Baník Ostrava 3:2 (3:1)

Branky: 24. a 26. Hložek, 33. Kozák - 8. Potočný, 63. Kuzmanovič z pen. Rozhodčí: Klíma - Kříž, Myška - Lerch (video). ŽK: Kozák, Dočkal, Krejčí - Reiter, Laštůvka, Jánoš, Kozel (trenér), Kuzmanovič, Procházka, Baroš, Stronati, Smola. Diváci: 3728 (limit 5000 osob na stadionu).

Sparta: Heča - Sáček, Štetina, Hancko, Frýdek (46. Hanousek) - Hložek (90. Karabec), Krejčí, Dočkal (90.+6 Costa), Kanga, Karlsson (64. Trávník) - Kozák (64. Tetteh). Trenér: Kotal.

Ostrava: Laštůvka - Jánoš, Procházka, Stronati, Svozil, Fleišman (73. Baroš) - Reiter (78. Buchta), Kuzmanovič, Jirásek (63. Lalkovič) - Šašinka (78. Smola), Potočný. Trenér: Kozel.