Slavia i s náhradníky smetla Bohemians, Příbram šokovala druhý Jablonec

Aktualizováno 24. 8. 2019 21:32
Jeden očekávaný a tři překvapivé debakly. Slavia si pojistila vedoucí pozici, když Bohemku sestřelila čtyřmi góly. Jablonec, druhý tým nejvyšší fotbalové soutěže prohrál na hřišti Příbrami vysoko 0:4. Zastřílela si také Karviná, ta po výhře 4:1 ve Zlíně opustila poslední místo tabulky.
Skvělý Hušbauer řídil výhru Slavie nad Bohemians.
Skvělý Hušbauer řídil výhru Slavie nad Bohemians. | Foto: Tomáš Liška

Fotbalisté Slavie rozdrtili v 7. kole první ligy ve vršovickém derby Bohemians 1905 4:0, přestože kvůli středeční odvetě závěrečného 4. předkola Ligy mistrů s Kluží nastoupili s řadou náhradníků. Obhájce titulu poslal v deváté minutě do vedení Josef Hušbauer a po přestávce se trefili Michal Frydrych, Ondřej Kúdela a Ibrahim Traoré. Hosté od 59. minutě dohrávali bez vyloučeného Kamila Vacka.

Slavia vyhrála šesté z dosavadních sedmi kol a vede neúplnou tabulku o šest bodů. Červenobílí se vítězně naladili na domácí odvetu s Kluží, v níž budou po úterním úvodním zápase v Rumunsku hájit náskok 1:0 a útočit na postup do základní skupiny prestižní soutěže. Bohemians prohráli i čtvrtý venkovní duel ligové sezony.

Slávistický trenér Trpišovský postavil z úterní základní sestavy v Kluži jediného hráče - stopera Kúdelu. První start v sezoně si připsali Tecl s Balutou a soutěžní premiéru za A-tým Pražanů si mezi tyčemi odbyl osmnáctiletý brankář Markovič.

Domácí si i v kombinované sestavě od úvodu vytvořili tlak a v deváté minutě se dostali do vedení. Hušbauer napřáhl z přímého kopu a technickou střelou trefil přesně horní roh branky. Coby nejlepší týmový střelec v ligové sezoně skóroval potřetí.

Červenobílí po gólu dál tlačili. Bývalý hráč Bohemians Hilál ale hlavičkoval nad, Zeleného ránu vyrazil v 18. minutě Fryšták a Tecl z dorážky přestřelil. "Klokani" po 20 minutách trochu vyrovnali hru, vážnější šanci si ale nevypracovali. Naopak v 39. minutě mohl zvýšit Holeš, který z pravé strany postupoval sám na bránu, ale minul.

Pojistku přidali domácí až ve 49. minutě. Po Ševčíkově rohu dolétl míč až k Frydrychovi a ten hlavou pohodlně zvýšil. Domácí stoper gólově oslavil 200. zápas v lize.

O sedm minut později skórovala Slavia potřetí. Po dalším Ševčíkově rohu Fryšták vyrazil Frydrychovu střelu před sebe a dorážející Kúdela s přehledem doklepl balon do sítě.

O tři minuty hostům ještě více zkomplikoval situaci Vacek, který inkasoval druhou žlutou kartu a byl vyloučen. V 73. minutě mohl snížit Hůlka, z otočky však mířil těsně nad. Nepřesný byl na opačné straně i dvakrát Baluta, přesto se nakonec slávisté ještě dočkali čtvrté trefy. V první minutě nastavení rozebrali obranu a střídající Traoré sám před Fryštákem nezaváhal. Červenobílí si připsali nejvyšší výhru ve vršovickém derby v samostatné ligové historii.

Fotbalisté Karviné se v 7. kole první ligy dočkali prvního vítězství v sezoně, když ve Zlíně porazili domácí Fastav jasně 4:1. V první půli skóroval Martin Bukata, po změně stran využili hosté přesilovku po vyloučení Oleksandra Azackého brankami Marka Hanouska, Michala Petráně a Erika Puchela.

Hosté vystřelili za zápas čtyřikrát a všechny pokusy skončily v síti. Za Zlín, který nebodoval po sérii dvou výher, v nastavení už jen korigoval Petr Jiráček.

Jablonečtí v Příbrami překvapivě utrpěli debakl 0:4 a ani ve třetím venkovním duelu sezony nezvítězili. Svěřenci Petra Rady v součtu s minulým ročníkem neuspěli na hřišti soupeře v jedenáctém ligovém duelu po sobě a mohou přijít o druhé místo.

O třetí domácí výhře Středočechů v řadě rozhodl dvěma góly Michal Škoda, další branky přidali Karel Soldát a Jan Rezek.

7. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Bohemians Praha 1905 4:0 (1:0)

Branky: 9. Hušbauer, 49. Frydrych, 56. Kúdela, 90.+1 Traoré. Rozhodčí: Rejžek - Kotalík, Pečenka - Berka (video). ŽK: Baluta, Hilál, Hušbauer - Keita, Vacek, Fryšták, Ugwu. ČK: 59. Vacek. Diváci: 16.243.

Slavia: Markovič - Holeš, Kúdela (66. Traoré), Frydrych, Zelený - Král - Ševčík, Hilál (57. Škoda), Hušbauer, Baluta - Tecl (73. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Bohemians: Fryšták - Bartek, Hůlka, Krch, Podaný - Vaníček (71. Schumacher), Jindřišek, Vacek, Vodháněl (80. Záviška) - Hronek - Keita (63. Ugwu). Trenér: Hašek.

Fastav Zlín - MFK Karviná 1:4 (0:1)

Branky: 90.+1. Jiráček - 11. Bukata, 59. Hanousek, 64. Petráň, 77. Puchel. Rozhodčí: Franěk - Moláček, Vitner. ŽK: Azackij, Čanturišvili, Jiráček - Straka (trenér). ČK: 52. Azackij. Diváci: 3514.

Zlín: Dostál - Hlinka, Buchta, Azackij - Fantiš (74. Cedidla), Mašek, Jiráček, Podio (55. Čanturišvili), Džafič - Janetzký (65. Železník), Poznar. Trenér: Csaplár.

Karviná: Hrdlička - Ndefe, Kouřil, Rundič, Čonka - Hanousek, Janečka - Ba Loua, Bukata, Vukadinovič (34. Puchel) - Petráň (90. Šašinka). Trenér: Straka.

1. FK Příbram - FK Jablonec 4:0 (2:0)

Branky: 31. a 74. Škoda, 2. Soldát, 70. Rezek. Rozhodčí: Houdek - Mokrusch, Hrabovský. ŽK: Rezek - Považanec, Hübschman. Diváci: 2872.

Příbram: Boháč - Tregler, Kodr, Šimek, Cmiljanovič (89. Drame) - Alvir (90. Hájek), Rezek, Soldát, Zeman - Polidar - Škoda (78. Voltr). Trenér: Nádvorník.

Jablonec: Hrubý - Holík, Jugas, Břečka, Krob - Jovovič (57. Chramosta), Hübschman, Považanec (25. Kratochvíl), Matoušek (81. Pilík), Sýkora - Doležal. Trenér: Rada.

před 30 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.