Slovácko v Jablonci vyhrálo bitvu o třetí místo. Výhry se konečně dočkal Zlín

Aktualizováno 24. 2. 2021 18:21
Fotbalisté Slovácka zvítězili v dohrávce 18. ligového kola v souboji o třetí místo v tabulce v Jablonci jasně 3:0. Tři body v dohrávaném duelu získal také Zlín, který si doma poradil s Mladou Boleslaví 2:1.
Jan Kliment přispěl jedním gólem k vítězství Slovácka v Jablonci
Jan Kliment přispěl jedním gólem k vítězství Slovácka v Jablonci | Foto: ČTK

Hosty poslal v první minutě nastavení úvodního dějství do vedení Milan Petržela a po změně stran se už v přesilovce trefili Jan Kliment a střídající Rigino Cicilia. Domácí hráli od 55. minuty bez vyloučeného Vladimira Jovoviče. Slovácko v lize porazilo Jablonec po 13 zápasech.

Tým z Uherského Hradiště vyhrál poosmé z posledních devíti kol a na třetí příčce má před čtvrtým Jabloncem už čtyřbodový náskok. Na druhou Spartu ztrácí Slovácko čtyři body. Severočeši z posledních čtyř ligových duelů třikrát prohráli a jednou remizovali.

"Poslední náš zápas tady dopadl katastrofálně 0:6, chtěli jsme to odčinit. Vítězství 3:0 v Jablonci se cení, nestává se to každý den. Tabulka má nějaký vývoj. Budeme se snažit, abychom na těch místech zůstali," řekl při on-line tiskové konferenci kouč Slovácka Martin Svědík.

Zápas se měl původně hrát 7. února, kvůli nezpůsobilému terénu byl ale odložen. Trávník na jabloneckém stadionu stále není v ideálním stavu a oběma týmům ztěžoval kombinace.

Do základní sestavy Slovácka se vrátil uzdravený kapitán Daníček, který ale přenechal pásku obránci Kadlecovi. V šesté minutě měl první náznak šance, jeho hlavička však šla mimo. Na opačné straně v 11. minutě zamířil hlavou nad Martinec.

"Z pověrčivosti jsem se dohodl s Vlastou Daníčkem, který je kapitán, že pásku bude mít dál Michal Kadlec. Nechtěli jsme tímhle lámat tu vítěznou šňůru," poznamenal Svědík.

Na složitém terénu se zpočátku hrálo prakticky bez šancí. V 38. minutě napálil z dálky odražený balon domácí Považanec, ale brankář Nemrava s přehledem zasáhl.

Když už se zdálo, že úvodní dějství skončí bez branek, narazil si po Kalabiškově centru Petržela s Jurečkou a sám před gólmanem Hanušem nezaváhal. Bývalý plzeňský záložník si připsal 49. branku v české lize.

"Před přestávkou jsme zaspali. Říkáme si, že konce a začátky poločasů bychom měli být koncentrovaní a dostaneme zbytečnou branku. Nedostoupíme hráče," zlobil se trenér Severočechů Petr Rada.

Jablonci zkomplikoval snahu o vyrovnání Jovovič, který v 53. minutě nešetrně zasáhl kopačkou do kolena Klimenta a sudí Hocek mu po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace u monitoru udělil červenou kartu.

"Připadalo mi to podobné jako zákrok našeho Navrátila, který byl vyloučen v Příbrami," podotkl Svědík. "Tenhle moment asi hodně napověděl o výsledku. Ten faul byl úplně jasný, proti tomu jsem neprotestoval. Ale předtím byl faul na Jovoviče a rozhodčí na naší půlce dával k naší brance výhodu," uvedl Rada.

Slovácko kontrolovalo průběh a v 68. minutě přidalo pojistku. Sadílek našel z levé strany volného Klimenta, který měl dost času zpracovat míč a po zemi jej poslal k tyči. Hostující útočník se trefil poosmé v ligové sezoně. Sadílek si připsal sedmou asistenci v ročníku.

Jablonec, který v lize doma v předchozích pěti zápasech neprohrál, neměl na zdramatizování závěru v oslabení síly. Naopak v 79. minutě napřáhl těsně za vápnem Cicilia a ranou pod břevno překonal Hanuše. Slovácko venku podruhé za sebou zvítězilo o tři branky a v Jablonci, kde minule utrpělo debakl 0:6, vyhrálo po 16 zápasech a poprvé od března 2002.

"Je to kruté, ale tahali jsme za kratší konec. Slovácko vyhrálo zaslouženě," připustil Rada. "I když vstup do druhého poločasu nám nevyšel úplně podle představ, přišlo vyloučení a od té doby jsme měli zápas ve své moci. Dali jsme na 2:0, přidali jsme ještě jednu branku. Za mě velká pochvala pro tým," dodal Svědík.

Zlín vyhrál po deseti zápasech

Fotbalisté Zlína porazili v dohrávce 18. kola první ligy Mladou Boleslav 2:1. Všechny branky padly ve druhém poločase. Za "Ševce" se trefili Tomáš Poznar a Youba Dramé, za hosty snížil v nastaveném čase Ladislav Takács.

Zlín vyhrál v nejvyšší soutěži po 10 zápasech a upevnil si 13. místo. Naopak Středočeši naplno nebodovali 12 kol po sobě a zůstali na první sestupové příčce. Trenér Karel Jarolím po návratu na jejich lavičku dál čeká na první ligové vítězství.

"Pro nás je to velmi cenná výhra. Z hráčů to spadlo, byl to hrozně důležitý duel. Dali jsme důležité góly soupeři, který byl obrovsky nebezpečný," řekl na on-line tiskové konfereci trenér Zlína Bohumil Páník.

Zápas se měl původně odehrát 6. února, kvůli koronaviru v týmu Zlína ale musel být odložen. Utkání začali aktivněji domácí. V sedmé minutě hledal Janetzký po brejku Dramého, ale hostující obrana včas zasáhla. Francouzský záložník neuspěl ani při dalším zakončení stejně jako Poznar, který hlavičkoval nad.

Na druhé straně zase mladoboleslavský záložník Zmrhal zamířil pouze do náruče brankáře Dostála. V 25. minutě šel po Ladrově přihrávce sám na branku Škoda, který se však nadvakrát neprosadil. V 37. minutě Škoda vrátil míč na hranici šestnáctky, ale Takács technickou střelou o kousek přestřelil.

Do vedení se krátce po změně stran dostal Zlín. Rozehrávku gólmana Diviše zachytil kapitán Poznar, který zakončil přesně k tyči. Osmá trefa nejlepšího zlínského střelce v ligové sezoně ukončila střelecký půst jeho týmu po 337 minutách. "Už jsem měl za sebou pár přeběhů a síly ubývaly. Tak jsem zvolil ránu k tyči a ono to tam spadlo," prohlásil Poznar.

Hosté museli vsadit na aktivnější pojetí hry. Dvě minuty po inkasovaném gólu mohlo být vyrovnáno, ale Škoda ze dvou metrů poslal míč vedle branky. "Obě své šance jsem měl řešit jinak, špatně jsem se rozhodl, a to nás stálo body," konstatoval Škoda. Následně z trestného kopu mířil těsně nad Ladra.

Na opačné straně Dramé nejprve orazítkoval břevno, ale v 78. minutě už se prudkou ranou zapsal mezi střelce. Středočeši snížili ve druhé minutě nastavení zásluhou Takácse, na vyrovnání jim však nezbyl čas.

"Ševci" doma v lize vyhráli po pěti utkáních a Mladé Boleslavi v nejvyšší soutěži nepodlehli potřetí za sebou. Středočeši od loňského června nezvítězili venku v lize ve 12 utkáních po sobě.

"Naše dlouhá série je frustrující. Nemohu ani slušnými slovy popsat, co cítím. Byl to remízový zápas, ale zahodili jsme v něm dvě obrovské příležitosti," uvedl Jarolím.

18. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - 1. FC Slovácko 0:3 (0:1)

Branky: 45.+1 Petržela, 68. Kliment, 79. Cicilia. Rozhodčí: Hocek - Dobrovolný, Hock - Berka (video). ŽK: Hofmann, Kadlec, Jurečka (všichni Slovácko). ČK: 55. Jovovič (Jablonec). Bez diváků.

Jablonec: Hanuš - Holík, Martinec, Zelený, Krob - Považanec - Kratochvíl (46. Pleštil), Schranz (79. Podaný), Kubista (46. R. Hrubý), Jovovič - Doležal. Trenér: Rada.

Slovácko: Nemrava - Šimko, Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Daníček - Petržela (80. Rezek), Havlík (89. Kubala), Sadílek (70. Kohút), Jurečka (80. Reinberk) - Kliment (70. Cicilia). Trenér: Svědík.

Fastav Zlín - FK Mladá Boleslav 2:1 (0:0)

Branky: 51. Poznar, 78. Dramé - 90.+2. Takács. Rozhodčí: Lerch - Kubr, Mikeska - Cieslar (video). ŽK: Simerský - D. Mašek, Šimek. Bez diváků.

Sestavy:

Zlín: Dostál - Fantiš, Simerský, Buchta, Procházka - Hlinka, Conde, Janetzký (73. Čanturišvili) - Dramé, Poznar (88. Vraštil), Potočný (82. Jiráček). Trenér: Páník.

M. Boleslav: Diviš - Douděra, Šimek, Křapka, Preisler - Dancák, Takács - Skalák (55. Malínský), Ladra (76. D. Mašek), Zmrhal (76. Fulnek) - Škoda (81. Drchal). Trenér: Jarolím.