Slavii vyloučení Simy nezastavilo, díky výhře nad Opavou vyrovnala rekord

Aktualizováno 21. 3. 2021 22:01
Fotbalisté pražské Slavie zvítězili ve 24. kole první ligy nad Opavou 4:0. V nejvyšší soutěži neprohráli už 36 utkání po sobě a vyrovnali vlastní rekord z období v letech 2016 až 2017.
Jan Kuchta slaví třetí gól Slavie v zápase Evropské ligy Slavia - Nice
Jan Kuchta slaví třetí gól Slavie v zápase Evropské ligy Slavia - Nice | Foto: Reuters

Obhájce titulu hrál od 22. minuty bez vyloučeného Abdallaha Simy, přesto v nastavení první půle otevřel skóre Jan Kuchta. Po změně stran dostal červenou kartu také hostující Jiří Kulhánek a Nicolae Stanciu z penalty zvýšil. Poté se prosadili ještě Tomáš Holeš a Oscar Dorley.

Slavia jako jediná v ligové sezoně dál drží neporazitelnost a neúplnou tabulku vede už o 16 bodů před Spartou, která jen remizovala v Českých Budějovicích. Letenští mají dva zápasy k dobru. Opava nebodovala na půdě Slavia podeváté za sebou a zůstala na sestupové předposlední příčce.

"Je to unikátní série, neuvěřitelné číslo. Moc příležitostí vytvořit takové série není, proto jsme to chtěli dnes dotáhnout. Když už ta možnost byla, chtěli jsme to vyrovnat. Zůstat jeden zápas před tím by bylo nešťastné. Dnes jsme to vyrovnali a příští zápas máme možnost to překonat," řekl při on-line tiskové konferenci trenér Slavie Jindřich Trpišovský, který v říjnu 2017 paradoxně ještě v roli libereckého trenéra ukončil výhrou v Edenu vršovickému mužstvu předchozí rekordní sérii.

Pražané tři dny po postupu přes Glasgow Rangers do čtvrtfinále Evropské ligy nastoupili v brance s osmnáctiletým Vágnerem, který už ve Skotsku musel po hodině hry zaskočit za zraněnou jedničku Koláře a dnes si odbyl ligovou ligovou premiéru.

Talentovaný gólman moc práce neměl, v úvodu kontroloval Řezníčkovu střelu vedle. Ve 20. minutě Sima trefil mimo vápno ostrým šlapákem hostujícího brankáře Digaňu a sudí Cieslar ho místo původně udělené žluté karty po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace vyloučil.

"Věděl jsem, že budu u balonu dřív. Odkopl jsem balon, dohrál mě šlapákem. Rozhodčí to posoudil jako červenou kartu," poznamenal Digaňa. "Nemohli jsme se dostat do tempa, za prvních 20 minut jsme si nevypracovali nějakou vyloženou šanci. Pak zápas ovlivnila červená karta, větší část zápasu jsme měli hrát v deseti. Tým na situaci, na kterou nejsme moc zvyklí, zareagoval skvěle," pochvaloval si Trpišovský.

Slávisté i v oslabení ještě do pauzy otevřeli skóre. Slezané ve čtvrté minutě nastavení zbytečně odevzdali míč, Stanciu si narazil s Van Burenem a po Digaňově zákroku dotlačil balon vleže do branky Kuchta. Skóroval podvanácté v ligové sezoně a osamostatnil se v čele tabulky kanonýrů.

"Takový gól jsem ještě nedal. Bylo důležité dát ještě do poločasu branku, trochu jsme si oddychli," přiznal Kuchta. "Určitě rozhodl inkasovaný gól do šatny. Místo abychom to zklidnili, podrželi balon, tak jsme zbytečně rozehráli do autu. Slavia rychle vhodila aut a my jsme pomalu zareagovali," uvedl asistent opavského trenéra Radoslav Kováč.

V 53. minutě domácí zvýšili. Kuchta se natlačil před Kulhánka, upadl ve vápně a Cieslar nařídil penaltu, navíc hostujícího stopera po druhé žluté kartě vyloučil. Z pokutového kopu nezaváhal Stanciu, byť Digaňa vystihl směr střely. Rumunský záložník se trefil poosmé z posledních šesti soutěžních duelů a v ligovém ročníku má na kontě už 10 branek.

"Červenobílí", kteří mají nejlepší ofenzivu v nejvyšší soutěži, se prosadili ještě dvakrát. V 64. minutě se dostal do brejku Van Buren, našel volného Holeše a ten sám před Digaňou s přehledem zakončil. V 78. minutě pak akci dvou střídajících hráčů a Teclově přihrávce nezaváhal Oscar.

"Do druhé půle jsme to chtěli trochu změnit, ale zase jsme nabídli soupeři naší chybou druhý gól. Penalta plus červená karta a bylo po zápase. Slavia má samozřejmě obrovskou kvalitu, ale jsem zklamaný z našeho výkonu, hlavně z malé odvahy. Měli jsme přílišný respekt," prohlásil Kováč.

Slavia doma v lize bodovala ve 45 zápasech za sebou. V nejvyšší soutěži naposledy prohrála vloni v březnu na půdě Slovácka. Předchozí rekord, na který dosáhla ještě pod vedení předešlého trenéra Šilhavého, může překonat po reprezentační pauze v utkání v Brně.

24. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - SFC Opava 4:0 (1:0)

Branky: 45.+4 Kuchta, 53. Stanciu z pen., 64. Holeš, 78. Oscar. Rozhodčí: Cieslar - Hrabovský, Mokrusch - Zelinka (video). ŽK: Vágner, Oscar, Hilál - Kulhánek, Čvančara, Řezníček, Hrabina, Žídek. ČK: 22. Sima - 52. Kulhánek. Bez diváků.

Sestavy:

Slavia: Vágner - Masopust, Kúdela (81. Deli), Zima, Bořil - Holeš - Van Buren (68. Tecl), Stanciu (68. Lingr), Provod (81. Hilál), Sima - Kuchta (58. Oscar). Trenér: Trpišovský.

Opava: Digaňa - Didiba, Kulhánek, Žídek - Hrabina, Řezníček (46. Rataj), Nešický (66. Večerka), Tiéhi, Helešic - Holík (66. Kania), Čvančara (66. Mondek). Trenér: Skácel.

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.