Slavia začala ligu kanonádou v Budějovicích. Tecl nasázel hattrick, Hovorka je zpět

Aktualizováno 23. 8. 2020 21:14
Obhájci titulu fotbalisté Slavie vstoupili do nového ligového ročníku drtivou výhrou 6:0 v Českých Budějovicích. Pražané vedli už v páté minutě 2:0 a v obou poločasech si připsali shodně tři góly. Hattrick dal Stanislav Tecl, další branky vstřelili Jan Bořil, Lukáš Masopust a střídající Tomáš Holeš.
Stanislav Tecl (vpravo) a Nicolae Stanciu se radují z gólu Slavie v Českých Budějovicích. | Foto: ČTK

Červenobílí zaznamenali nejvyšší ligovou výhru od února 2017, kdy zvítězili v Příbrami 8:1. Utkání jsme sledovali v on-line přenosu.

"Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas. Je to první utkání sezony, navíc těžký soupeř venku. Jsem rád, že se nám začátek sezony povedl, lepší to být nemohlo," řekl v pozápasovém rozhovoru trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Oba týmy měly před startem sezony v týmu nejmenovanou osobu nakaženou koronavirem, kontrolní testy ale byly negativní a zápase se tak po zmírnění karanténních opatření mohl odehrát.

Slavia prakticky rozhodla o osudu utkání v úvodních pěti minutách. Pražané udeřili hned z první akce, když si na dlouhý pas naběhl Tecl a už po 45 sekundách otevřel skóre.

"Myslím, že takhle rychlý gól jsem určitě ještě nedal. Ani si nepamatuji, že bych někdy hrál v týmu, který by takhle vstřelil gól už v první minutě," podotkl Tecl.

O čtyři minuty později hosté zvýšili. Po rohovém kopu přizvedl míč Tecl a Bořil jej pohodlně dorazil do sítě. Střelu domácího Jánošíka na druhé straně vyrazil Kolář a v 26. minutě favorit udeřil potřetí. Dlouhý míč si zpracoval Tecl a pomocí drobné Čavošovy teče překonal Drobného.

Jihočeši nehráli bázlivě, ale dělali individuální chyby. I když se dostávali do šancí a snažili se soupeře aktivně napadat, na obhájce titulu nestačili.

"První tři góly byly po hrubých individuálních chybách. Říkali jsme se si, že náš výkon musí být zodpovědný a organizovaný, ale to tam chybělo. Ten vstup byl z naší strany katastrofální," řekl českobudějovický trenér David Horejš.

O přestávce zkusil svůj tým oživit, když vystřídal oba krajní záložníky. Ale ani změny domácím nepomohly, protože Slavia přidávala góly i po přestávce.

V 58. minutě dorazil po Drobného prvním zákroku do sítě míč Masopust a v 64. minutě se aktivní Tecl dočkal hattricku, když se prosadil hlavou po Ševčíkově přihrávce. Slávistický útočník dal tři góly v jednom ligovém duelu podruhé v kariéře.

"Hattrick je samozřejmě krásná věc a snad každý musí snít o tom, že si dá hattrick ve Slavii. Jsem za to opravdu rád, hlavně kvůli té minulé sezoně, kdy jsem šance pálil," uvedl Tecl.

Později se dokonce připravoval na svou rekordní čtvrtou branku v utkání, penaltu ale nakonec nezahrával, protože sudí Zelinka pokutový kop po konzultaci s videorozhodčím odvolal. Míč podle záběrů zasáhl Kladrubského rameno a nikoliv ruku. Slavia se i tak šestého gólu dočkala, když v závěru po Olayinkově střele skóroval střídající Holeš.

Jihočeši začali sezonu domácí porážkou stejně jako v minulém ročníku, kdy coby nováček podlehli Opavě. "Další zápasy musíme hrát jinak. Kluci si musí uvědomit, že to co nás v minulé sezoně zdobilo, je pryč. Teď je tu sezona nová," řekl Horejš.

1. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - Slavia Praha 0:6 (0:3)

Branky: 1., 26. a 64. Tecl, 5. Bořil, 58. Masopust, 86. Holeš. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Hájek - Marek (video). ŽK: Šulc - Tecl, Masopust. Diváci: 1450 (limit 5102 osob na stadionu).

Sestavy:

Č. Budějovice: Drobný - Čolič, Králik, Havel, Skovajsa (30. Kladrubský) - Jánošík (46. Brandner), Čavoš (70. Valenta), Šulc, Javorek, Mršič (46. Mészáros) - Matějka (70. Bassey). Trenér: Horejš.

Slavia: Kolář - Coufal, Hovorka, Zima (77. Kúdela), Bořil - Masopust (77. Musa), Stanciu (77. Holeš), Traoré, Ševčík (82. Lingr), Provod (77. Olayinka) - Tecl. Trenér: Trpišovský.

před 3 hodinami

FBI podle Trumpa v jeho sídle zabavila tři pasy, na seznamu zabavených dokumentů nefigurují

Bývalý prezident Donald Trump tvrdí, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mu  během razie na jeho sídlo v Mar-a-Lago zabavil všechny tři jeho cestovní pasy.

V příspěvku na sociální síti Truth Social obvinil agenturu, že mu "ukradla" tři pasy včetně jednoho již neplatného a označil zásah za "útok na politického oponenta na takové úrovni, jakou ve Spojených státech dosud nikdo neviděl". Není přitom jasné, proč Trump vlastnil tolik cestovních dokladů ani jaká další země kromě Spojených států exprezidentovi pas vydala.

Obvinění přichází několik dní poté, co americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo seznam dokumentů zabavených v Trumpově sídle, o pasech se však nezmiňuje.

V USA i dalších zemích lidé kupují Rushdieho román Satanské verše

Po útoku na spisovatele Salmana Rushdieho prudce vzrostl zájem o jeho román Satanské verše. Nejspíš právě kvůli němu byl autor uplynulý pátek napaden. Napsal to server Forbes.com, podle nějž je paperback Satanských veršů momentálně nejprodávanější položkou na serveru Amazon.com v kategorii Současná literatura a celkově osmnáctou nejžádanější v USA.

Do padesátky nejprodávanějších knih se Satanské verše z roku 1988 vrátily také v Kanadě, Austrálii a Velké Británii. Stejně tak se na Amazonu daří elektronické verzi knihy a audioknize. Výrazně lépe se prodávají i Rushdieho vzpomínky na život s fatvou nazvané Joseph Anton nebo próza Děti půlnoci.

Pětasedmdesátiletého spisovatele na páteční akci v New Yorku pobodal čtyřiadvacetiletý mladík, jehož rodiče přišli do USA z Libanonu. Podle stanice NBC News odkazující na nejmenovaného představitele amerických úřadů muž na sociálních sítích vyjadřoval sympatie k šíitskému extremismu a íránským revolučním gardám. Právě íránský nejvyšší duchovní v roce 1989 na spisovatele uvalil fatvu, čímž přikázal všem muslimům, aby jej na potkání zavraždili kvůli údajnému hanobení islámu v Satanských verších.

Rushdie podle svého syna zůstává ve vážném stavu, ale zachovává si "vzdorovitý smysl pro humor".

Zdroj: Forbes.com
před 4 hodinami

V Divoké Šárce spadl muž ze skály, utrpěl mnohočetná poranění

Ze skály v přírodní rezervaci Divoká Šárka v Praze 6 spadl přibližně 20letý muž. Při pádu utrpěl mnohočetná poranění. O případu v pondělí večer na Twitteru informovali pražští hasiči a záchranáři.

Muž, který utrpěl mimo jiné poranění nohou, pánve, hrudníku a obličeje, byl při vědomí. "Nyní probíhá jeho zajištění, imobilizace, podávání potřebné medikace," uvedli záchranáři kolem 21:30.

Aktualizováno před 4 hodinami

Trumpův bývalý advokát čelí trestnímu stíhání za zasahování do voleb

Bývalý osobní advokát exprezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani čelí trestnímu řízení v Atlantě, podle listu The New York Times to uvedli jeho právní zástupci. Předmětem vyšetřování je údajné zasahování do voleb Trumpem a jeho poradci. V případu bude svědčit i republikánský senátor Lindsey Graham.

Giuliani jako Trumpův osobní advokát usiloval o to, aby se prezident po prohraných prezidentských volbách v roce 2020 udržel u moci. Ústřední postavou vyšetřování vedeného okresní státní zástupkyní Fani T. Willisovou se Giuliani stal toto léto.

Vyšetřovatelé před několika týdny vyslýchali svědky ohledně Giulianiho vystoupení v prosinci 2020, kdy advokát před zákonodárnými výbory "strávil hodiny servírováním nepravdivých konspiračních teorií o tajných kufřících plných demokratických hlasů a o vadných hlasovacích zařízeních," uvádí NYT.

Giuliani má před velkou porotou u atlantského soudu vystoupit ještě dnes. Jeho právní zástupce Robert Costello uvedl, že Giuliani se pravděpodobně při dotazování odkáže na advokátskou povinnost mlčenlivosti. "Pokud si tihle lidé myslí, že (Giuliani) bude mluvit o konverzacích mezi ním a prezidentem Trumpem, jsou naprosto mimo," řekl Costello.