Slavia začala jaro domácí výhrou nad Jihlavou, tři body vyválčila i Plzeň

Aktualizováno 18. 2. 2017 20:40
Hráči Slavie vstoupili do jarní části ligové sezony vítězství 2:0 nad Jihlavou. Duely Jablonec Slovácko a Teplice Brno skončily remízami. Vítězství 1:0 slavila večer i Plzeň, která se tak posunula zpět do čela tabulky.
Slavia začala jaro s přehledem
Slavia začala jaro s přehledem | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalová Slavia si připsala vítězný start do jarní části ligové sezony, když v 17. kole na domácím hřišti porazila Jihlavu 2:0. O oba góly se postaral Milan Škoda. Červenobílí tak pod koučem Jaroslavem Šilhavým neprohráli ani v patnáctém soutěžním utkání a poskočili do čela tabulky. Tam ale vydržela jen dvě hodiny, než ji opět sesadila Plzeň, která doma vyhrála nad poslední Příbramí 1:0.

Slavii chyběl kvůli kartám čerstvý vítěz mistrovství Afriky Ngadeu a trenér Šilhavý v jarní premiéře vsadil na útočné rozestavení s dvěma hroty. V základní sestavě scházel také kapitán Bílek. Pražané před 14 tisícovkami diváků od začátku dominovali a hosté s velkým štěstím a díky skvěle chytajícímu Hanušovi prohráli první poločas jen o jednu branku.

V osmé minutě se do úniku dostala jedna za slávistických posil Sýkora, ale místo střely zbytečně přihrával a z šance nic nebylo. Po dvaceti minutách poprvé ukázal své umění bývalý gólman Pražanů Hanuš, když po Sýkorově centru famózně vytáhl Škodovu hlavičku na tyč.

Domácí se dočkali v 28. minutě, kdy Frydrych dlouhým pasem za obranu našel Škodu, ten si míč posunul do běhu a sám před Hanušem nezaváhal. Slávisté dál svírali soupeře před jeho vápnem, ale Zmrhal z úhlu těsně minul a ve 43. minutě po dorážce po rohu zkazila Škodovi radost tyč.

Hostující brankář Hanuš se proti bývalému klubu překonával a v závěru poločasu nejprve vyrazil Frydrychovu střelu a ihned poté téměř zázračně s pomocí tyče i Mešanovičovu dorážku.

Po pauze už slávisté vedení pojistili. Po zákroku Štěpánek na Sýkoru na hranici vápna odpískal rozhodčí Zelinka penaltu a Škoda ji v 51. minutě s pomocí břevna proměnil. Desátým gólem v ligové sezoně se dotáhl na nejlepší střelce sezony bratra Michala a sparťana Lafatu.

Jihlava až za nepříznivého stavu 0:2 začala více hrozit. Pavlenka ale vykopl Ikaunieksovu pohotovou střelu a v 58. minutě mu po dalekonosné ráně od Dvořáka, slavícího v neděli 28. narozeniny, pomohla tyč. Mezitím na druhé straně hlavou ve vyložené pozici minul Zmrhal.

Domácí po druhé trefě polevili a hosty mohl dostat zpět do utkání střídající Rabušic, v 78. minutě však z úhlu minul. Na druhé straně přestřelil Ščuk.

Severočeši nevyužili dvacet minut přesilovky

Úřadující mistr z Plzně se proti poslednímu celku tabulky dlouho střelecky trápil, ale v 70. minutě vystřelil Viktorii sedmou domácí výhru v řadě střídající Michael Krmenčík.

Viktoria tak udržela v čele tabulky bodový náskok na druhou Slavii, navíc má zápas k dobru. Příbram čeká na body z Plzně od roku 2009 a navíc Západočechům nedala gól už 411 minut.

Slovácko vstoupilo do prvoligového jara domácí bezbrankovou remízou s Jabloncem. Severočeši nevyužili téměř dvacet minut dlouhou početní výhodu, neboť soupeř dohrával bez vyloučeného Vlastimila Daníčka. Slovácko si připsalo už pátý nerozhodný výsledek na svém hřišti v sezoně.

Hráči Brna remizovali 1:1 v Teplicích a v nejvyšší soutěži nevyhráli poosmé za sebou. O obě branky se už v úvodním poločase postarali domácí - skóre otevřel Martin Fillo, smolným vlastním zásahem vyrovnal Tomáš Vondrášek.

17. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Vysočina Jihlava 2:0 (1:0)

Branky: 28. a 51. z pen. Škoda. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Paták. ŽK: Ščuk - Batioja, Štěpánek, Kryštůfek. Diváci: 14.116.

Slavia: Pavlenka - Frydrych, Lüftner, Deli, Flo - Sýkora, Hušbauer (79. Ščuk), Barák, Zmrhal - Mešanovič (70. Tecl), Škoda (88. Van Buren). Trenér: Šilhavý.

Jihlava: Hanuš - Tlustý, Krejčí, Štěpánek - Fulnek (77. Vaculík), Hronek, Urblík, Batioja (85. Popovič), Novotný - Ikaunieks (64. Rabušic), Dvořák. Trenér: Bílek.

1. FC Slovácko - FK Jablonec 0:0

Rozhodčí: Houdek - Hrabovský, Pospíšil. ŽK. Koné, Tetteh - Doležal. ČK: 72. Daníček (Slovácko). Diváci: 3445.

Slovácko: Heča - Reinberk, Hofmann, Břečka, Civič - Šumulikoski - Navrátil (83. Biolek), Daníček, Havlík, Tetteh - Koné. Trenér: Levý.

Jablonec: Hrubý - Jankovič, Pernica, Beneš, Zelený - Jiráček, Považanec (59. Trávník) - Mehanovič (87. Kubista), Pospíšil, Mihálik (65. Diviš) - Doležal. Trenér: Klucký.

FK Teplice - Zbrojovka Brno 1:1 (1:1)

Branky: 21. Fillo - 34. vlastní Vondrášek. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Peřina. ŽK: Šušnjar - Ashiru, Šural. Diváci: 2516.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Krob - Fillo (76. Vachoušek), Levakovič, Kučera, Hyčka (46. Nivaldo) - Hora (85. Vošahlík) - Vaněček. Trenér: Šmejkal.

Brno: Melichárek - Šural, Pavlík, Kijanskas, Jablonský - Zavadil (90.+1 Krejčí), Polák - Litsingi (88. Lutonský), Škoda, Ashiru - Řezníček. Trenér: Habanec.

Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram 1:0 (0:0)

Branka: 70. Krmenčík. Rozhodčí: Franěk - Wilczek, Koval. ŽK: Ivanschitz - Tregler, Bazal, Ayong. Diváci: 8876.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (74. Kopic), Ivanschitz (65. Krmenčík), Kovařík - Poznar (86. Hromada). Trenér: Pivarník.

Příbram: Hruška - Lupták, Chaluš, Jiránek, Divíšek - Tregler, Rezek - Bazal (82. P. Pilík), T. Pilík, Kukec (85. Ayong) - Linhart (71. Krameš). Trenér: K. Tobiáš.