Slavia veze body z Jablonce, Sparta porazila Slovácko. Nezaváhala ani Plzeň

17. 4. 2022 19:03
Bodové rozestupy mezi největšími adepty na titul ve Fortuna:Lize se po 29, kole základní části nezměnily. Slavia vyhrála v Jablonci 2:1, stejným poměrem přehrála Plzeň Baník Ostrava. Sparta si doma poradila se Slováckem 3:1.
Ivan Schranz střílí první branku Slavie po hrubici gólmana Hanuše
Ivan Schranz střílí první branku Slavie po hrubici gólmana Hanuše | Foto: ČTK

Sparta zvítězila v nejvyšší soutěži popáté za sebou a ze třetího místa nadále ztrácejí čtyři body na vedoucího obhájce titulu Slavii. Naopak tým z Uherského Hradiště prohrál po sedmi kolech.

Souboj dvou sousedních mužstev v tabulce, která se znovu utkají v nadstavbě a 4. května i ve finále domácího poháru, otevřel střelecky Dávid Hancko. V závěru poločasu srovnal Daniel Holzer, ale Bořek Dočkal vzápětí vrátil Letenským vedení. Pojistku přidal ve druhé půli jubilant Adam Hložek. Sparta prohrála jediný z 20 domácích ligových zápasů se Slováckem (z toho 18 vítězství) a částečně mu oplatila podzimní debakl 0:4, kterým vyrovnala svou nejvyšší porážku v samostatné lize.

"Zápas byl hodně atraktivní. Obě mužstva víc myslela na útočnou fázi než na defenzivu. Kdyby zápas skončil 6:6, tak by se ani nikdo nedivil. Byli jsme důraznější a přesnější, a proto jsme vyhráli 3:1," řekl trenér domácích Pavel Vrba na tiskové konferenci.

Sparťan Hložek ve věku 19 let, osmi měsíců a 23 dnů nastoupil do 100. zápasu v lize, což se před ním nikomu v historii samostatné ligy nepovedlo. "Jasně, že jsem si utkání užil, byl to 100. zápas. Z ceremoniálu před zápasem, při němž jsem dostal dres, jsem byl nadšený. Byla skvělá atmosféra, hodně lidí. Hlavně, že jsme to dneska zvládli za tři body," uvedl český reprezentant pro klubovou televizi.

V deváté minutě se domácí dostali do první velké šance. Hložek sklepl k Čvančarovi nákop brankáře Heči, zblokovaná střela sparťanského útočníka však skončila vedle. Na druhé straně našel Tomič na zadní tyči Holzera, jehož zakončení skončilo na tyči, míč se ještě kutálel po brankové čáře.

Stoper Pražanů Vitík zase hlavičkoval nad. Poté gólman hostů Nguyen vyrazil střelu kapitána Dočkala a dorážku Ladislava Krejčího staršího zastavil obětavě záložník Ljovin. V další příležitosti hostů se ocitl znovu Tomič, po centru na zadní tyč však zblízka zakončil do boční sítě.

V 33. minutě Letenští otevřeli skóre. Dočkal ze standardní situace našel Hancka, který zamířil do horního rohu. Slovenský reprezentant zaznamenal pátou trefu v této ligové sezoně, Dočkal zase ve čtvrtém kole po sobě asistoval.

Za devět minut hosté srovnali. Kalabiška elegantní patičkou přihrál Holzerovi a bývalý sparťanský záložník nedal střelou na vzdálenější tyč Hečovi šanci. V tomto ročníku nejvyšší soutěže se mezi střelce zapsal počtvrté.

Za necelé dvě minuty však sparťané opět odskočili. Ljovin zaváhal při rozehrávce, balonu se zmocnil Dočkal a vrátil svému týmu vedení. Třiatřicetiletý záložník se v nejvyšší soutěži gólově prosadil poprvé od loňského května.

"Samozřejmě, že nám (Ljovinovo zaváhání) strašně pomohlo. Na druhou stranu jsme taky měli spoustu zaváhání, které Slovácko nevyužilo. Měli jsme akorát štěstí, že jsme za to soupeře potrestali," prohlásil Vrba.

"Bohužel cíl dohrát poločas 1:1 se nepovedl. Sparta by druhý poločas musela hrát trošku jinak, musela by dobývat, bylo by to pro ni daleko těžší. Usnadnili jsme jí to hrubou chybu a pustili jsme ji do vedení," podotkl kouč hostů Martin Svědík.

Po změně stran Čvančara zblízka po centru Ladislava Krejčího mladšího přestřelil. V 64. minutě špatně rozehrál hostující stoper Šimko, jenže Čvančara sparťanské přečíslení vyřešil pouze střelou do rukavic připraveného Nguyena.

V 72. minutě přidali domácí pojistku. Hancko prodloužil Dočkalův centr z rohu a Hložek z bezprostřední blízkosti dostal míč do sítě. V ligové sezoně skóroval poosmé. "Všichni kluci z týmu mi říkali, že dneska by tomu slušel gól. Věřil jsem, že tam něco padne. Sice to byl takový gól negól, ale i takové se počítají," konstatoval Hložek. "Tím, že jsme udělali tolik chyb, jsme zaslouženě prohráli 1:3," mínil Svědík.

Prudký centr střídajícího Haraslína před branku pak trefil stopera Slovácka Hofmanna do hlavy, od níž se míč odrazil do břevna. Sparta pod trenérem Vrbou doma v lize ve 23 zápasech neprohrála (z toho 21 vítězství) a v této sezoně tam získala 41 z celkových 66 bodů.

Plzeň prolomila remízovou sérii

Fotbalisté Plzně porazili Ostravu 2:1 a zvítězili po třech remízách za sebou. Svěřenci trenéra Michala Bílka z druhého místa tabulky dál ztrácí bod na vedoucí Slavii. Ve 31. minutě otevřel skóre Jhon Mosquera, po hodině srovnal vlastním gólem Milan Havel, ale krátce nato Viktorii vrátil vedení Pavel Bucha. Západočeši mají utkání před koncem základní části jisté, že do nadstavby půjdou nejhůře z druhé pozice.

"Mluvili jsme o tom, že vítězství v tomhle zápase nám bude garantovat druhé místo po základní části. My jsme samozřejmě rádi, že mimo jiné (třetí) Spartu budeme mít doma," řekl kouč Bílek na tiskové konferenci.

Na lavičce Baníku nevyšla premiéra trenérovi Tomáši Galáskovi, který v týdnu nahradil odvolaného Ondřeje Smetanu. Slezané v lize nevyhráli pošesté za sebou a Viktorii neporazili ve 25. utkání nejvyšší soutěže v řadě.

"Zasloužená výhra Plzně. My se musíme víc dostávat do šancí, být aktivnější. Hlavně jsem ale spokojený s výkonem mužstva, že ukázalo jinou tvář než s Hradcem doma (0:0)," uvedl Galásek. "Jako asistent velká pohoda, jako hlavní trenér hodně těžké," vysvětlil bývalý reprezentant rozdíl mezi svými funkcemi.

Plzeňští si v úvodu vytvořili několik nebezpečných závarů, ale obrana Baníku odolávala. Ve 13. minutě Řezníkovu střelu zastavil brankář Laštůvka.

Po půl hodině hry už se domácí dočkali gólu. Santos nákopem z vlastní poloviny vyslal do úniku Mosqueru, který elegantně přehodil Laštůvku. Kolumbijský záložník zaznamenal šestou ligovou trefu v sezoně.

"Byl to hodně laciný gól, spadlo to za obranu s náběhem hráčů Plzně. Věděli jsme, že to hrajou. I jsme byli do té doby dobře postavení a dobře jsme to vyřešili. Tohle se nesmí stát," prohlásil Galásek.

Viktoria mohla do konce první půle vedení navýšit, ale ostravský brankář vychytal Mosqueru a těsně před pauzou i Kopice.

Po bojovném začátku druhého poločasu Ostravští v 62. minutě šťastně vyrovnali, když si Buchtovu přihrávku Havel ve skluzu srazil do vlastní branky.

Nejlepší plzeňský střelec Beauguel mohl vzápětí skórovat, ale tváří v tvář ho vychytal Laštůvka. Hned v 65. minutě už si domácí vzali náskok zpátky díky Buchovi, jenž zblízka zakončil akci Sýkory a Kopice. V ligovém ročníku se Bucha trefil potřetí.

"Když jsem tam viděl Buchiče (Buchu) nabíhat, tak jsem mu to hned chtěl dát. Netrefil jsem to zrovna ideálně, ještě jsem to dal patou, docela mu to skákalo. Jenom jsem si přál, aby to 'nepřehulil', ale naštěstí to uklidil," popsal Kopic.

O chvíli později Bucha těsně přestřelil, Mosquerovu ránu zase vyrazil Laštůvka. Dvě minuty před koncem neměl daleko k vyrovnání Buchta, ale hlavičkoval o kousek vedle. Plzeňští doma protáhli sérii bez ligové porážky na 23 duelů.

"Jediná trošku chybička je v tom, že na šance, které jsme si vytvořili, jsme nebyli tolik produktivní. Takže zápas byl otevřený do samotného konce. Jinak dobrý zápas," dodal Bílek.

Slavii k vítězství v Jablonci pomohla chyba Hanuše

Slavii poslal v 31. minutě do vedení Ivan Schranz po obrovské chybě brankáře Jana Hanuše a v 84. minutě přidal po dalším zaváhání domácí defenzivy pojistku Stanislav Tecl. O tři minuty později už jen snížil střídající Jan Krob.

Červenobílí si částečně spravili náladu po čtvrteční porážce 1:3 v odvetě čtvrtfinále Evropské konferenční ligy a vyřazení ze soutěže a kolo před koncem základní části nejvyšší soutěže nadále vedou tabulku o bod před druhou Plzní. Jablonec prohrál poosmé z posledních devíti ligových zápasů se Slavií, už devět kol čeká na vítězství a patří mu 12. místo s náskokem pouhých dvou bodů na barážové pozice.

"Vyhráli jsme a jsme spokojeni. Jsou to pro nás důležité a vydřené body. Jablonec je nepříjemný soupeř. Oba naši rivalové tu ztratili, jsem rád, jak mužstvo bojovalo," řekl na tiskové konferenci trenér Pražanů Jindřich Trpišovský.

Slavia nastoupila se sedmi změnami v základní sestavě oproti čtvrtečnímu utkání s Feynoordem. Mezi tyčemi dostal před Mandousem přednost Kolář, na stoperu nastoupil Kúdela a v útoku pak Tecl. Nezvykle na postu podhrota hrál Fila.

Pražané se v netradiční sestavě hledali a oproti předpokladům v první půli nijak výrazně nedominovali. Ve 13. minutě těsně nedosáhl na centr Plavšič, na druhé straně hosté zablokovali Kratochvílovu střelu.

Jablonečtí dobře dostupovali hráče a nepouštěli favorita do šancí, v 31. minutě mu ale sami doslova darovali vedení. Gólman Hanuš, který krátce působil i ve Slavii vyběhl daleko před pokutové území, míč místo odkopu začal nepochopitelně zpracovávat a nabídl úvodní trefu Schranzovi, který bez problémů poslal balon do prázdné branky. Ještě v minulé sezoně jablonecký ofenzivní hráč skóroval podesáté v ligovém ročníku.

"Musíte jít za každým balonem. Nikdy nevíte, kdy se to takhle povede a daruje vám to důležité tři body. Gólman udělal nějakou chybu, přesně nevím, jak to vzniklo. Odrazilo se to ke mně a já se už soustředil jen na to, abych to nějak trefil," podotkl Schranz.

"Soupeře jsme v první půli do ničeho moc nepustili, náznaků směrem dopředu jsme měli spíše víc my. Chyba brankáře Hanuše nás srazila, inkasovali jsme úplně zbytečný gól," litoval jablonecký trenér Petr Rada.

Severočeši mohli rychle odpovědět, míč se napříč pokutovým územím dostal až na pravou stranu k Surzynovi, ale ten tvrdou přízemní střelou minul. Domácí chtěli ještě do pauzy srovnat, ale slávisté nápor s vypětím sil ustáli.

Po změně stran se dlouho hrálo bez šancí. V 64. minutě se tlačil do úniku Schranz, míč si však ukopl. Jablonec se sice snažil o vyrovnání, ale Slavia kontrolovala průběh více než v úvodním dějství.

V 84. minutě navíc Pražané přidali pojistku. Dlouhý aut ze strany prodloužil hlavou střídající Talovjerov a nehlídaný Tecl zády poslal balon do sítě přes brankáře Hanuše, který opět zaváhal. "Byl dlouhý aut, Maksym to prodloužil. Já jsem nevěděl, jestli tam půjde brankář, jestli se srazíme. Šlo to přes moji hlavu, ucho, rameno a skončilo to v brance. Díkybohu za to," uvedl Tecl.

"Rozhodly fatální hrubky gólmana. U Honzy Hanuše si to nedovedu vysvětlit. Kdyby to udělal kluk, kterému je 20 let, ale takhle zkušený gólman, který nás už několikrát podržel. Z něj musí sršet sebevědomí. Ale nezavrhuju ho," uvedl Rada.

Domácí ještě závěr zdramatizovali, když se za tři minuty trefil přesně pod břevno střídající Krob. Srovnat už ale Jablonečtí nedokázali ani v pětiminutovém nastavení. "Dali jsme ještě kontaktní branku v závěru, ale Slavia je chytrá, vzadu to rozkouskovala a plynulá hra už to ani v nastavení nebyla," dodal Rada, který v minulosti vedl Slavii.

Liberec otáčel

Fotbalisté Slovanu Liberec porazili doma Karvinou 2:1, přestože v úvodu prohrávali. Senegalský záložník Modou Ndiaye vstřelil ve 12. minutě první gól v české lize, ale penalta Michaela Rabušice ukončila po 378 minutách liberecký gólový půst a slovenský záložník Martin Koscelník zařídil, že tři body zůstaly u Nisy. Severočeši vyhráli poprvé po třech kolech, postoupili na osmé místo a už mají jistotu, že nebudou hrát ve skupině o záchranu, Karviná na dně tabulky ztrácí šest kol před koncem na předposlední místo už deset bodů.

"Definitivně jsme se zachránili a to byl hlavní cíl, když jsem sem přicházel. Pro nás bylo důležité, že jsme si to uhráli sami. Měli jsme dnes problémy, vypadli nám čtyři hráči kvůli horečkám," řekl na tiskové konferenci liberecký trenér Luboš Kozel, který přebíral mužstvo po šestém kole na posledním místě s jediným bodem.

Karvinský trenér Bohumil Páník změnil po prohře na Slovácku sestavu na pěti místech, mimo jiné se do branky vrátil Bajza, na hrot Papadopulos a záložník Jursa nastoupil poprvé v sezoně v základní sestavě. Liberecký kouč Kozel nezůstal s obměnou své jedenáctky příliš pozadu a při čtyřech změnách se vrátil k rozestavení se dvěma útočníky, když dopředu poslal Rondiče i Rabušice.

Domácí začali aktivně, ale vytěžili z toho jen tři rohové kopy v rozpětí úvodních deseti minut. Hned při tom prvním zkoušel Gebre Selassie zakončit patičkou, ale brankáře Bajzu nenachytal. Zato první útok hostů skončil gólem. Po Mikušově centru hlavičkoval Ndiaye a belgický brankář Vliegen hned věděl, že ve svém druhém ligovém zápase už čisté konto neudrží.

V závěru první půlhodiny mohl liberecké čekání na gól ukončit Koscelník, ale Bajza jeho tvrdou střelu z hranice šestnáctky vyrazil. V 31. minutě Mikuš v šestnáctce zbytečně pomohl na zem Ghalimu a Rabušic z penalty "panenkovským" dloubákem vyrovnal. Pro nejlepšího střelce domácích to byl šestý ligový gól v sezoně. Jeden z nich vstřelil i při podzimní výhře v Karviné 2:1.

Úvod druhého poločasu patřil jednoznačně Liberci. Nejprve Ghaliho tečovaná střela olízla tyč z vnější strany a vzápětí Koscelník zblízka trefil jen břevno. V 60. minutě už to slovenský záložník provedl dokonale. Zpracoval si hlavou centrovaný míč, levačkou namířil přesně k tyči a dal první gól po téměř dvouleté pauze.

"Udělali jsme dvě velké chyby v defenzivě. Při penaltě tam hráč zbytečně sáhne. Při druhém gólu máme tři hráče u míče, jeden je od něj dva tři kroky, tak musí reagovat, ale domácí nám to tam dokopnou," zlobil se karvinský trenér Páník.

Vyrovnat mohl Šehič, ale sám před brankou poslal míč vedle. Na druhé straně se brankář Bajza znovu vytáhl při dvou střelách Višinského. Hosté v závěru hráli vabank a mohli prohrát ještě větším rozdílem. V nastaveném čase šel Matoušek z poloviny hřiště sám na brankáře, ale ten jeho kličku vystihl.

Liberec tak Karvinou porazil stejným výsledkem jako na podzim a uchoval si ještě naději na proniknutí do skupiny o titul. "Se skupinou o titul jsem zatím nepočítal, hrajeme na Slovácku, to je těžký soupeř," dodal Kozel.

Páníka nepotěšila výhra Pardubic. "To, že vyhrály, je další komplikace, ta vzdálenost je větší. Teď je máme doma, může to být o sedm bodů a ve skupině o udržení jsou jakékoli výsledky možné,"nevzdával se naděje na baráž karvinský trenér.

Mladá Boleslav drží naději na skupinu o titul

O vítězství Mladé Boleslavi ve Zlíně rozhodli brankami David Douděra a Tomáš Ladra, v závěru snížil střídající Rudolf Reiter. Středočeši podruhé za sebou zvítězili a udrželi naději na účast v nadstavbové skupině o titul. Na šestý celek tabulky Hradec Králové ztrácejí bod. "Ševci" tři kola po sobě nevyhráli, ztratili šanci na skupinu o umístění a základní část zakončí na 11. příčce.

"Podali jsme zodpovědný výkon a jsme stále ve hře o skupinu o titul, ale nemáme to ve vlastních rukou," řekl na tiskové konferenci trenér hostí Pavel Hoftych. Naopak Zlín má jistotu boje ve skupině o záchranu, do níž vstoupí z nejlepší pozice. "Nemáme žádný extrémní polštář. Každý tým chce zvítězit, bude to těžké, nic si nemaluju," uvedl Jan Jelínek, který je kvůli chybějící licenci veden jako asistent zlínského trenéra.

Od úvodu byly na trávníku k vidění zajímavé momenty. Do dvou minut vměstnal dva nebezpečné pokusy domácí záložník Dramé, jednou pálil do gólmana a jednou vedle. Mezi tyče se nevešla ani hlavička Fantiše.

Boleslav zahrozila Smržovou střelou těsně nad a v 16. minutě po spolupráci Matějovského s Douděrou Matejov včas odkopl míč za překonaným Rakovanem. Na další akci této dvojice už ale "Ševci" nezareagovali. Učebnicovou kolmici Matějovského poslal Douděra do sítě a skóroval tak v pátém ligovém utkání po sobě, do kterého zasáhl.

"Dal mi to krásně mezi obránce, s ním je radost spolupracovat na hřišti," řekl Douděra. "Říkali jsme si, že musíme uhlídat Matějovského, ale nezvládli jsme to. On je nadstandardní hráč, který určuje hru," uvedl zlínský stoper Lukáš Vraštil.

Středočeši po vedoucím gólu ovládli hru, kontrolovali střed pole a byli rychlejší v přechodu do útoku. Po půlhodině mohl přidat pojistku Ladra, ale po přihrávce Matějovského střílel těsně vedle. Dirigent mladoboleslavské hry se ve 38. minutě pokusil ze středového kruhu překonat Rakovana po vzoru českého reprezentanta Schicka na Euru, ale gólman Zlína míč s námahou vytlačil na roh.

Po půlminutě druhé půle měl na hlavě vyrovnání Janetzký, mířil ale vedle. Boleslav pak opět využila mezery v obraně domácích, za niž se dostal Ladra a v 51. minutě překonal podruhé Rakovana.

"Ševci" se nevzdali a snažili se o korekci stavu. Chyběla jim však přesnost ve finální fázi i moment překvapení. Po Dramého střele byl Šeda na místě. Ujala se až v 82. minutě teč střídajícího Reitera po centru od Jawa.

Matějovský pak na opačné straně napálil břevno, ale jeho tým už vítězství uhájil. Zlín prohrál teprve podruhé z posledních devíti domácích ligových zápasů. "Měli jsme šance na tři zápasy. Že jsme nedali více gólů, to jediné mohu hráčům vytknout," řekl Hoftych.

Hradec drží šesté místo

Fotbalisté Hradce Králové porazili v domácím utkání 29. kola první ligy Olomouc 3:0 a drží se v tabulce na šestém místě, které by jim zajistilo postup do mistrovské části nadstavby. "Votroky" poslal do vedení v 38. minutě Jan Mejdr a ve druhém poločase se dvakrát trefil Daniel Vašulín. Východočeši neprohráli v soutěži pošesté za sebou a jsou před závěrečným kolem o bod před sedmou Mladou Boleslaví. Olomouc se propadla na desátou příčku.

"Uklidňovalo nás, že ať se stane cokoliv, nemůžeme již spadnout do skupiny o záchranu. To, že je Hradec dvě kola před koncem zachráněný, je pro nás obrovský úspěch. Teď jdeme za dalším úspěchem, kterým by bylo šesté místo," řekl na tiskové konferenci asistent trenéra Hradce Stanislav Hejkal, který v utkání nahradil zdravotně indisponovaného hlavního kouče Miroslava Koubka.

Hostující Hanáci byli v Mladé Boleslavi, kde Hradec Králové hraje v azylu své domácí zápasy, zpočátku aktivnější. V 18. minutě se dožadovali po Vepřekově pádu v pokutovém území odpískání penalty, rozhodčí Černý jim však nevyhověl. Videorozhodčí na utkání nebyl. O chvíli později si naběhl na Breiteho přímý kop Jemelka, jenže z nadějné pozice přestřelil.

Hradec Králové hrozil z rychlých brejků a v 38. minutě udeřil. Po rychlé akci na levé straně hřiště našel Vlkanova před brankou nabíhajícího Mejdra a ten otevřel skóre zápasu. Šestadvacetiletý obránce "Votroků" zaznamenal první ligový gól v kariéře. Olomouc mohla ještě do přestávky srovnat, ale Chytilovu střelu zneškodnil pozorný brankář Vízek.

"Měl jsem více šancí, a kdybych nějakou dal, mohlo to vypadat jinak. Zápas jsme však vůbec nechytli. Hradec do toho šlapal a my se s tím nedokázali vypořádat. Musíme si všichni zamést před vlastním prahem," uvedl Chytil.

Trenér hostů Jílek reagoval na nepříznivý stav dvojnásobným střídáním, byl to ale Hradec, který držel ve druhé půli tempo hry. V 53. minutě běžel sám na brankáře Vašulín, jenže nezamířil přesně a zlostně nakopl jeden z reklamních panelů. Vzápětí byl blízko druhému gólu také Mejdr, nicméně při obstřelu těsně minul.

V 60. minutě se domácí dočkali. Po dalším rychlém brejku našel Mejdr v pokutovém území Vašulína a ten lehkou tečí překonal brankáře Macíka. Olomouci se ani v dalším průběhu nedařilo dostat soupeře pod tlak a dvanáct minut před koncem inkasovala potřetí. Vyběhnuvší Macík odvrátil míč před jedním z protihráčů, balon se však dostal k Vašulínovi a hradecký útočník zpečetil pátou brankou v sezoně vítězství "Votroků".

"Jsem rád, že jsem to konečně prolomil a dal nějaké góly. Byl bych rád i za jeden. Věřím, že v tom budu pokračovat, protože jsem po minulých zápasech cítil trochu frustraci," řekl Vašulín.

Hradec Králové porazil Olomouc po čtyřech zápasech. "Naprosto zasloužené vítězství Hradce. Myslím, že jsme jim to významně ulehčili. Můžete prohrát 0:3, ale ne po takovémto výkonu. Je to pro mě nevysvětlitelné a nepochopitelné. Někteří hráči podali naprosto podprůměrné výkony. Když jsou to dva tři, tak se to schová, když je to ale u šesti sedmi lidí, těžko se s tím něco dělá. Náš výkon nesnesl ligové parametry a skončilo to takhle," dodal olomoucký trenér Václav Jílek.

České Budějovice se vyhnuly skupině o záchranu

Bohemians poslal ve 20. minutě z penalty do vedení Roman Květ, ale po přestávky srovnal Mick van Buren a v 64. minutě dokonal obrat Lukáš Skovajsa. Jihočeši poskočili na deváté místo tabulky a mají jistotu, že nebudou muset hrát v nadstavbě skupinu o záchranu. Pražané jsou třináctí s náskokem jediného bodu na barážové pozice.

Jihočeši byli po většinu zápasu aktivnější. Ve 13. minutě v úvodní šanci mířil Škoda těsně vedle a stejný hráč pak o pět minut později hlavičkou trefil břevno. Z gólu se vzápětí na druhé straně radovali hosté. Po ruce českobudějovického Van Burena v pokutovém území nařídil sudí ve 20. minutě penaltu pro Bohemians, z níž Květ překonal Šípoše.

Jihočeši zůstali po obdržené brance chvíli zaskočení a ve 28. minutě mohl vedení hostů navýšit Fulnek, ale Šípoš jeho pokus vyrazil. "To byl asi klíčový moment celého zápasu, mohli jsme jít do dvougólového vedení," uvedl na tiskové konferenci trenér Bohemians Jaroslav Veselý. Ve 39. minutě nabudila Dynamo vyrovnávající branka Van Burena. Nizozemský útočník se prosadil po Havlově hlavičce a prostřelil defenzivu Bohemians.

Jihočeši pak ve druhém poločase podruhé trefili břevno, na nějž se míč snesl v 62. minutě po Čoličově přímém kopu z přibližně 25 metrů. O chvíli později už ale domácí slavili. Po dalším přímém kopu vypálil bek Skovajsa a zaznamenal svůj druhý gól v české lize. "O přestávce jsme hráčům opakovali, aby hráli trpělivě, že mají navrch. Ve druhém poločase se nám to vyplatilo a vstřelili jsme gól," řekl českobudějovický trenér David Horejš.

Domácí už náskok do konce utkání uhájili a zvítězili po třech kolech, z nichž vytěžili jen bod. Naopak Bohemians prodloužili sérii bez výhry na osm ligových duelů a ani ve třetím soutěžním zápase pod vedením trenéra Veselého nebodovali naplno.

"Hráčům patří obrovský dík, podali výborný výkon a zvítězili jsme zaslouženě. Byli jsme rozhodně lepším týmem," řekl Horejš. "Ve druhé půli měli domácí jednoznačně navrch. Když už to vypadalo, že jejich tlak přečkáme, inkasovali jsme druhou branku z přímého kopu. Musíme si ale přiznat, že domácí vyhráli naprosto zaslouženě," dodal Veselý.

První jarní výhra Pardubic

Pardubice přehrály v záchranářském duelu Teplice a poprvé v jarní části vyhráli. O vítězství domácích v pražském Ďolíčku rozhodli kapitán Jan Jeřábek a Dominik Kostka.

Do první šance se dostaly Teplice, ale Proškovo sólo ve 13. minutě zlikvidoval brankář Markovič. Poté převzali iniciativu domácí a v 19. minutě Čihák po centru hlavičkoval do břevna.

Vzápětí se po centru Vacka ocitl na malém vápně zcela sám Rezek, ale míč poslal mimo. Po půlhodině hry už Pardubice vedly. Čihák po rohu vrátil míč před bránu a Jeřábek zamířil pod břevno. Domácí kapitán skóroval poprvé v sezoně.

"Byl takovej ušmudlanej, ale počítá se," řekl Jeřábek novinářům. "Byla to hrozně důležitá výhra a úleva. Ale věřím, že hlavní úleva přijde na konci května, až to budeme mít s dobrým koncem pro nás za sebou," dodal.

Severočeši mohli vyrovnat po rohovém kopu ve 41. minutě, ale Kučera na bližší tyči hlavičkoval těsně mimo. Stejně dopadl v úplném závěru na opačné straně i pardubický stoper Čihák.

Po přestávce pokračovaly Pardubice v převaze, dlouho však byly výsledkem jen nevýrazné pokusy Solila a Hufa z 59. minuty. Teplice zahrozily až v 72. minutě, kdy po odraženém míči střílel Sejk, ale brankáře Markoviče nepřekvapil.

V 75. minutě se Pardubice dočkaly gólové pojistky. Střídající Červ vystřelil zpoza vápna, hostující brankář Grigar míč jen vyrazil a Kostka se z dorážky nemýlil.

"Střela byla trochu skrytá, navíc skočila, ale začínám u sebe, měl jsem to vyrazit jinak," řekl Grigar, který vzápětí v další velké šanci Kostku vychytal. "Ale dneska nemám k zápasu jediné kladné slovo. Nepředvedli jsme nic a zaslouženě jsme prohráli," přidal devětatřicetiletý gólman.

Pardubice si s Teplicemi poradily i ve čtvrtém vzájemném ligovém zápase a v tabulce se na dnešního soupeře bodově dotáhly. Východočechům patří s 24 body předposlední 15. místo, Severočeši jsou čtrnáctí. Od poslední Karviné je dělí deset bodů.

"Dneska jsme si výhru opravdu zasloužili. Čekali jsme na ni dlouho a přišla v pravý čas, protože jsme se dotáhli na ostatní týmy a je to tam na rozdíl jednoho bodu," uvedl trenér Pardubic Jaroslav Novotný.

Teplický kouč Jiří Jarošík byl naopak velmi zklamaný přístupem týmu. "Tím jsme si zápas prohráli, hlavně v prvním poločase chtěly Pardubice víc. Jsem hodně naštvaný, protože s hráči mluvíte, malujete jim taktické věci a pak přijdou na hřiště a v prvním poločase hrají bez zájmu. To mi vadí," prohlásil.

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 3:1 (2:1)

Branky: 33. Hancko, 43. Dočkal, 72. Hložek - 42. Holzer. Rozhodčí: Szikszay - Hájek, Caletka - Štěrba (video). ŽK: Pavelka, Hancko - Sadílek, Divíšek. Diváci: 14.235.

Sparta: Heča - Sáček, Vitík, Hancko, Ladislav Krejčí I - Pešek (65. Haraslín), Pavelka (88. Souček), Ladislav Krejčí II, Dočkal (76. Karabec), Hložek (88. Minčev) - Čvančara (76. Pulkrab). Trenér: Vrba.

Slovácko: Nguyen - Tomič (73. Reinberk), Hofmann, Šimko, Kalabiška (83. Juroška) - Havlík, Ljovin (59. Cicilia) - Petržela (59. Kohút), Sadílek, Holzer (83. Divíšek) - Jurečka. Trenér: Svědík.

Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 2:1 (1:0)

Branky: 31. Mosquera, 65. Bucha - 62. vlastní Havel. Rozhodčí: Berka - Kříž, Váňa - Ondráš (video). ŽK: Řezník - Takács, Pokorný, Jaroň. Diváci: 10.726.

Plzeň: Staněk - Řezník, Santos, Hejda, Havel - Bucha, Kalvach - Kopic (86. Šulc), Sýkora (69. Chorý), Mosquera (90.+2 Holík) - Beauguel (86. Čermák). Trenér: Bílek.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Pokorný, Takács (75. Chlumecký), Fleišman - Jaroň (67. Falta), Kaloč, Kuzmanovič (67. Budínský), Boula (71. Šín), Buchta - Klíma (75. Smékal). Trenér: Galásek.

FK Jablonec - Slavia Praha 1:2 (0:1)

Branky: 87. Krob - 31. Schranz, 84. Tecl. Rozhodčí: Hocek - Kubr, Šimáček - Franěk (video). ŽK: Černák, Pilař, Silný, Martinec, Krob - Fila, Tecl, Kolář. Diváci: 4056.

Jablonec: Hanuš - Surzyn, Martinec, Kubista, Zelený (74. Krob) - Hübschman (73. Považanec) - Černák, Kratochvíl, Houska, Pilař (74. Kadlec) - Ikaunieks (57. Silný). Trenér: Rada.

Slavia: Kolář - Bah, Kúdela, Kačaraba, Jurásek - Hromada (87. Ševčík), Traoré (87. Oscar) - Schranz, Fila (55. Talovjerov), Plavšič (55. Olayinka) - Tecl. Trenér: Trpišovský.

FC Hradec Králové - Sigma Olomouc 3:0 (1:0)

Branky: 60. a 78. Vašulín, 38. Mejdr. Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Líkař. ŽK: Mejdr, Vlkanova, Novotný - Slavíček. Diváci: 670.

Hradec: Vízek - Klíma, Král, Leibl - Mejdr, Rada (62. Kodeš), Kučera (89. Soukeník), Vlkanova, Novotný - Vašulín, Kubala (86. Prekop). Trenér: Koubek.

Olomouc: Macík - Slavíček (75. Hadaš), Hubník, Jemelka, Vepřek (66. Vaněček) - Greššák (46. González), Breite - Navrátil (60. Beneš), Růsek, Zifčák (46. Zmrzlý) - Chytil. Trenér: Jílek.

FK Pardubice - FK Teplice 2:0 (1:0)

Branky: 33. Jeřábek, 74. Kostka. Rozhodčí: Klíma - Mokrusch, Pečenka - Kocourek (video). ŽK: Vacek - Trubač, Hasil, Kučera, Žitný. Diváci: 897.

Pardubice: Markovič - Kostka, Čihák, Hranáč, Cadu - Patrák, Vacek (68. Červa), Jeřábek, Solil, Rezek (46. Huf, 80. Matějka) - Černý (82. Mareš). Trenér: Novotný.

Fastav Zlín - FK Mladá Boleslav 1:2 (0:1)

Branky: 82. Reiter - 21. Douděra, 51. Ladra. Rozhodčí: Radina - Vodrážka, Antoníček. ŽK: Procházka, Vraštil, Hrubý - Dancák, Smrž, Karafiát. Diváci: 2477.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Vraštil, Procházka, Matejov (79. Simerský) - Conde - Dramé (79. Jawo), Hrubý, Janetzký, Fillo (61. Reiter) - Fantiš (61. Čanturišvili). Trenér: Kalivoda.

M. Boleslav: Šeda - Pech, Šimek, Suchý, Karafiát - Smrž - Douděra (81. Sladký), Matějovský, Dancák (68. Hlavatý), Ewerton (90.+1 Skalák) - Ladra (68. Škoda). Trenér: Hoftych.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Kučera, Hasil - Hyčka (67. Boljevič), Trubač, Vobecký (67. Ledecký), Prošek (53. Kodad), Fortelný (73. Žitný) - Žák, Sejk (73. Succar). Trenér: Jarošík.

Slovan Liberec - MFK Karviná 2:1 (1:1)

Branky: 32. Rabušic z pen., 60. Koscelník - 12. Ndiaye. Rozhodčí: Petřík - Leška, Vyhnanovský. ŽK: Ghali, Gebre Selassie, Havelka - Svoboda. Diváci: 1521.

Liberec: Vliegen - Gebre Selassie, Purzitidis, Mikula - Koscelník, Tiéhi, Frýdek (80. Stoch), Havelka (80. Michal), Ghali (63. Hilál) - Rondič (72. Matoušek), Rabušic (63. Višinský). Trenér: Kozel.

Karviná: Bajza - Mikuš, Dramé, Buchta, Šehič - Zorvan (83. Chvěja), Ndiaye (72. Túlio), Qose (66. Sinjavskij), Jursa, Bartošák (83. Holík) - Papadopulos (66. Svoboda). Trenér: Páník.

Dynamo České Budějovice - Bohemians Praha 1905 2:1 (1:1)

Branky: 39. Van Buren, 64. Skovajsa - 20. Květ z pen. Rozhodčí: Zelinka - Podaný, Pfeifer. ŽK: Valenta, Hora - Vondra. Diváci: 4113.

Č. Budějovice: Šípoš - Čolič, Králik, Havel, Skovajsa - Valenta, Čavoš (77. Hora) - Van Buren, Škoda (81. Hais), Brandner (81. Penner) - Mihálik (90. Novák). Trenér: Horejš.

Bohemians: Valeš - Dostál, Křapka, Vondra, Hašek - Jindřišek, Mareček (65. Köstl) - Fulnek (73. Kovařík), Hronek (65. Vaníček), Květ (56. Chramosta) - Bartek (56. Beran). Trenér: Veselý.