Prokopnuté dveře a trojité střídání. Tak Trpišovský probral Slavii na Slovácku

Marek Janoš Marek Janoš
1. 3. 2021 9:29
Fotbalová Slavia v lize už rok neprohrála. Když ovšem v neděli ještě dvacet minut před koncem vedlo domácí Slovácko 2:1, musely se sešívaným vybavit loňské vzpomínky. Téměř přesně před rokem zaznamenali poslední ligovou porážku právě v Uherském Hradišti, kde tehdy prohráli 0:2.
Slávisté slaví v zápase Evropské ligy Slavia - Beer Ševa.
Slávisté slaví v zápase Evropské ligy Slavia - Beer Ševa. | Foto: Reuters

V probíhající sezoně je Slavia stále neporažená a suverénně vede tabulku Fortuna:Ligy. Loni prohrála jen dvakrát. Na startu jara nejdříve podlehla Bohemians a poté v dalším venkovním zápase 1. března 2020 i Slovácku 0:2. Od té doby neprohrála.

Nic se na tom nezměnilo ani v neděli, když sešívaní otočili zápas se Slováckem. Domácí v zápase dvakrát vedli, do kabin šli o poločase s vedením 2:1, ale k bodům se nakonec nedopracovali.

V tu chvíli bylo slávistům úzko. "Věděli jsme, že nás čeká strašně těžká druhá půle. Domácí hráli velice organizovaně a zápas byl těžký po všech stránkách. Zápas nás stál hodně energie, spoustu sil," přiznal trenér Jindřich Trpišovský.

Jak se později ukázalo, slávistický kouč měl o poločase vůči svým svěřencům hodně důrazný proslov, při kterém dokonce prokopl dveře od kabiny. Ani výbuch emocí opěvovaného trenéra ale ke změně obrazu hry nevedl a v první desetiminutovce druhého poločasu to nevypadalo na velkolepý obrat.

"Situace pro nás nebyla dobrá. Slovácko hrálo zodpovědně, kvalitně. Hráli velice dobře vzadu a chodili jednoduše dopředu," popisoval svůj pohled na vývoj utkání Trpišovský.

V tu chvíli ovšem přišel klíčový moment zápasu. Trpišovský v 63. minutě sáhl hned k trojitému střídání, které se ukázalo pro zbytek zápasu určující. Na hřiště poslal čerstvé trio Ondřej Lingr, Lukáš Masopust a Taras Kačaraba. Ti oživili téměř identickou sestavu, která postoupila ve čtvrtek proti Leicesteru v Evropské lize.

"Bez toho střídání bychom asi těžko s tím zápasem něco udělali. Střídající hráči nám pomohli velice kvalitou a i agresivitou a důrazem. Byl to klíčový zlom," hodnotil zpětně svůj tah trenér Slavie.

O deset minut později z přímého kopu vyrovnal na 2:2 Stanciu a za dalších devět minut otočil zápas střídající Ondřej Lingr.

"Zápas se nám podařilo otočit jen díky mimořádným individuálním výkonům některých hráčů," konstatoval Trpišovský. Zazářil především Nicolae Stanciu, který proměnil penaltu a skvěle zahraným přímým kopem vrátil Slavii do zápasu i ve druhém poločase.

Slavia tak v lize rok neprohrála a zažívá úctyhodnou sérii. "Asi těžko bych za tu dobu hledal nějaké negativní momenty, i když tam samozřejmě byly slabší chvíle. Celkově jsem s tím spokojený, vedeme v lize, podařilo se nám skončit na druhém místě v základní skupině Evropské ligy," hodnotil poslední rok.

Slavii se navíc ve čtvrtek podařilo postoupit do osmifinále Evropské ligy, ve kterém vyzve skotské Rangers Glasgow. Díky výhře na Slovácku si zase upevnila vedení v čele Fortuna:Ligy, které se zvýšilo už na jedenáct bodů před druhou Spartou, která má ale zápas k dobru.