Slavia neprohrála už 27 zápasů v řadě. Po výhře v Karviné se bude zkoumat Lingrův nos

Aktualizováno 23. 1. 2021 22:00
Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v 16. kole první ligy v Karviné 3:1 a upevnili si vedení v tabulce. Všechny branky padly až po pauze. V 51. minutě otevřel skóre Abdallah Sima a za 10 minut přidal druhý gól Jan Kuchta. V 82. minutě sice snížil z penalty Kristi Qose, ale poslední slovo měl po Simově přihrávce střídající Peter Olayinka. V nastavení ještě dostal červenou kartu brankář Petr Bolek.
10. kolo Fortuna:Ligy 2020/21, Sparta - Slavia: Abdallah Sima slaví gól Slavie.
10. kolo Fortuna:Ligy 2020/21, Sparta - Slavia: Abdallah Sima slaví gól Slavie. | Foto: ČTK

Slavia jako jediná v ligové sezoně stále drží neporazitelnost, v nejvyšší soutěži bodovala už 27 utkání po sobě. Na druhý Jablonec má vršovický obhájce trofeje devítibodový náskok. Karviná poslední tři kola prohrála a zůstala na 11. příčce.

"Karviná sestavila velmi kvalitní a nepříjemné mužstvo s dobrými individualitami. V téhle sezoně hraje dobře se silnými celky, vyhrála v Plzni, nad Spartou tady vedla 2:0. I proto si vítězství hodně vážíme," řekl při on-line tiskové konferenci slávistický kouč Jindřich Trpišovský.

Pražané předloni v posledním vzájemném duelu v Karviné pouze remizovali bez branek a také dnes se zpočátku nemohli prosadit. Podle očekávání sice byli aktivnější, ale za celou první půli si nevytvořili gólovou šanci.

Domácího brankáře Bolka do přestávky výrazněji zaměstnal jen Stanciu, který ve 34. minutě po pěkné kombinační akci vystřelil k tyči, ale gólmana nepřekonal. Krátce nato upadl ve vápně hostující Sima, sudí Pechanec však po poradě s videorozhodčím penaltu neodpískal.

"Hráli jsme s nejlepším mužstvem v Česku a možná s jedním z černých koňů Evropské ligy. První poločas nebyl špatný, Slavii jsme nepouštěli do vážnějších situací," uvedl karvinský trenér Juraj Jarábek.

Do druhé půle poslal Trpišovský dva střídající hráče Baha s Olayinkou a Pražané brzy otevřeli skóre. V 51. minutě po rohu vrátil míč u levé tyče před branku Hovorka a Sima z několika kroků doklepl míč do sítě. Devatenáctiletý senegalský podzimní objev dal ve svém 10. ligovém utkání osmý gól a potvrdil pozici nejlepšího týmového střelce.

"Dostali jsme stupidní gól po standardní situaci, které jsme trénovali. Věděli jsme, že Slavia kope 90 procent přes přední tyč. Bohužel to prošlo, na zadní tyči to zavřeli a 0:1," litoval Jarábek.

V 61. minutě hosté zvýšili a prosadil se i druhý nejlepší kanonýr Pražanů v ligovém ročníku. Kuchta po Provodově pasu postupoval od půlky hřišti na Bolka, v souboji si poradil s Šindelářem a brejk s přehledem zakončil. Slávistický útočník navázal na dva góly z úvodního jarního kola proti Olomouci a v této sezoně nejvyšší soutěže se trefil popáté.

Kuchta poté mohl skórovat znovu, ale s přispěním Bolkovy teče těsně minul. Domácí v druhé půli prakticky nehrozili, přesto stihli zápas ještě na chvilku zdramatizovat. Sudí Pechanec se po zásahu videorozhodčího vrátil k faulu slávisty Holeše na střídajícího Čmelíka a nařídil penaltu. Zatímco v úvodním jarním kole Slezané pokutový kop neproměnili, tentokrát albánský záložník Qose nezaváhal a snížil.

Naději na remízu ale drželi domácí jen tři minuty. Poté utekl po pravé straně Sima a jeho centr v 85. minutě uklidil do sítě střídající Olayinka. "Pomohlo nám video a penalta. Ale dlouho to netrvalo. Po další brejkové situaci ukázala Slavia svoji kvalitu, vyhrála zaslouženě," uvedl Jarábek. "Postupem času jsme vytvořili tlak a v druhém poločase byl výkon na to, na jak složitém terénu se hrálo, velmi kvalitní. Pomohli nám i oba střídající hráči," dodal Trpišovský.

V páté minutě nastavení Musovu střelu do prázdné branky vyhlavičkoval Kokovas. Předtím domácí gólman Bolek trefil před vápnem bývalého spoluhráče Lingra a po přezkoumání situaci na videu byl vyloučen.

Protože už Karviná vyčerpala všech pět střídání, na pár sekund šel mezi tyče defenzivní univerzál Janečka. "Už jsem si vyzkoušel všechny posty. Ale končit ještě nehodlám," řekl s úsměvem sedmatřicetiletý veterán.

"Ondra Lingr je po střetu v pořádku. Má šrám na hrudníku od kolíku, ale bude se spíš řešit, jestli tam nedošlo ke zlomenině nosu. To odhalí až rentgen," poznamenal Trpišovský, který si připsal 73. ligovou výhru na slávistické lavičce a překonal tím Františka Cipra. Ke klubovému rekordu Karla Jarolíma mu schází 18 vítězství.

16. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - Slavia Praha 1:3 (0:0)

Branky: 82. Qose z pen. - 51. Sima, 61. Kuchta, 85. Olayinka. Rozhodčí: Pechanec - Blažej, Novák - Julínek (video). ŽK: Smrž, Dramé, Papadopulos, Santos. ČK: 90.+5 Bolek (všichni Karviná). Bez diváků.

Sestavy:

Karviná: Bolek - Santos, Dramé, Šindelář, Twardzik (90. Kokovas) - Mikuš (71. Haša), Smrž (71. Čmelík), Qose, Herc (83. Janečka), Ostrák - Papadopulos (71. Tavares). Trenér: Jarábek.

Slavia: Kolář - Masopust (46. Bah), Kúdela, Hovorka, Bořil - Holeš, Provod - Sima (88. Lingr), Stanciu (86. Traoré), Oscar (46. Olayinka) - Kuchta (77. Musa). Trenér: Trpišovský.