Slávisté už nejsou v karanténě, laboratoř chybně vyhodnotila výsledky testů

ČTK ČTK
18. 12. 2020 18:45
Pražská hygienická stanice oznámila, že ruší karanténu a izolaci fotbalistů Slavie. Výsledky testů na koronavirus u devíti hráčů pražského týmu byly podle ní chybně vyhodnoceny jako pozitivní soukromou laboratoří. Kontrolní hodnocení všech odběrů vyšlo jako negativní. Pražská hygiena to uvedla v tiskové zprávě a informaci potvrdil na Twitteru šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Pražané kvůli karanténě nemohli odehrát středeční utkání 12. ligového kola ve Zlíně, které bylo odloženo na neurčito. Po zrušení izolace se úřadující mistr může vrátit do tréninku a nastoupit ke zbylým dvěma letošním duelům - v neděli doma proti Bohemians 1905 a ve středu v Plzni. Slávisty ještě v sobotu čekají tradiční povinné předzápasové odběry.

"Hygienická stanice hlavního města Prahy byla dnešního dne informována o výskytu nesprávného hodnocení u odebraných vzorků části fotbalistů týmu Slavie Praha na přítomnost viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19 prováděného jednou ze soukromých laboratoří. Zatímco původní závěr laboratoře pozitivitu všech odebraných vzorků opakovaně potvrzoval, opravené hodnocení laboratoře naopak vyšlo u všech vzorků negativně," uvedl mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík v tiskové zprávě.

"Na základě nastalé situace, v zájmu objasnění celé záležitosti, nechala pražská hygiena hodnocení provedená soukromou laboratoří ověřit Národní referenční laboratoří pro SARS-CoV-2 při Státním zdravotním ústavu. Ověření konstatovalo negativitu všech vzorků. Okolnosti a příčiny původního hodnocení soukromé laboratoře v dané chvíli nejsou známy," dodal Boublík.

Šéf Slavie Tvrdík už v minulých dnech uvedl, že ho vyšší počet pozitivních testů překvapil, protože hráči podle něj nepociťovali žádné příznaky nemoci covid-19. Dvěma z pozitivních hráčů navíc vyšly negativně kontrolní odběry.

"Během středy si dva pozitivně testovaní členové týmu domluvili přetestování rodiny a také sebe a všechny výsledky u dvou různých laboratoří vyšly negativně, což u nás v klubu potvrdilo pochybnosti. Domluvili jsme proto na čtvrtek přetestování A-týmu u dvou různých laboratoří jak na výskyt protilátek v krvi, tak pomocí PCR testů. Všechny čtvrteční výsledky vyšly negativně, což následně potvrdila i Národní referenční laboratoř. Na základě toho hygiena zrušila karanténní a izolační opatření u A-týmu," řekl ČTK tiskový mluvčí Slavie Michal Býček.

"PCR testy u laboratoře UEFA Synlab, rozbory krve i testy v Národní referenční laboratoři potvrdily, že A-tým Slavie je zcela v pořádku. Potvrdil se tak názor klubu, že k tak plošné nákaze nemohlo vůbec dojít," uvedl dnes Tvrdík.

Zatímco slávisté ve středu nenastoupili, Opava hrála svůj zápas v Liberci navzdory 14 nakaženým hráčům. Podle mluvčího pražských hygieniků byly oba případy odlišné. Zatímco u slezského týmu se jednotlivé případy objevily v delším časovém horizontu, u Slavie bylo naráz devět pozitivních. Hráči navíc podle Boublíka měli vysokou virovou nálož. Kontrolní hodnocení ale ukázalo, že všichni byli negativní.

Ve čtvrtek moravskoslezská hygienická stanice poslala opavský tým do karantény a Ligová fotbalová asociace následně odložila zbylé dva letošní duely Slezanů se Spartou a na půdě Bohemians 1905 na neurčito.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy