Kolář předvedl kiks, díky Schranzově hattricku ale Slavia znovu vyhrála

Aktualizováno 30. 7. 2021 22:42
Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v předehrávce 2. kola první ligy v Teplicích 3:1. Obhájci titulu vyhráli i druhý zápas nové sezony, protáhli neporazitelnost v nejvyšší soutěži už na 48 utkání a úspěšně se naladili na středeční úvodní duel 3. předkola Ligy mistrů v Budapešti proti Ferencvárosi.
Radost fotbalistů pražské Slavie.
Radost fotbalistů pražské Slavie. | Foto: ČTK

O vítězství Slavie rozhodla při jubilejním 100. startu v české lize premiérovým hattrickem v soutěži a prvními brankami v červenobílém dresu slovenská letní posila Pražanů Ivan Schranz. Za domácí se v závěru úvodního dějství po zaváhání brankáře Ondřeje Koláře prosadil David Černý. Teplice v lize neporazily Slavii už 14 utkání po sobě a po dvou kolech jsou bez bodu.

"Formujeme se za pochodu. Vstup do sezony je dobrý, dva zápasy venku, šest bodů. Dnes to byl o stupeň lepší výkon než ve Zlíně. S body je spokojenost, ale trochu nás trápí zdravotní stav a nerozehranost některých klíčových hráčů," řekl při on-line tiskové konferenci trenér Pražanů Jindřich Trpišovský.

Poprvé v sezoně nastoupil ve slávistické základní sestavě reprezentant Ševčík, naopak další účastník nedávného mistrovství Evropy kapitán Bořil stále není stoprocentně fit. Ze zdravotních důvodů scházel i útočník Kuchta a ani lavičce opět nebyla nedávná ofenzivní posila Pražanů Krmenčík.

Červenobílí, kteří minule v Teplicích jen remizovali 1:1, měli podle předpokladů od začátku převahu a ve 22. minutě otevřeli skóre. Po Oscarově centru se zblízka hlavičkou prosadil Schranz a připsal si první soutěžní gól za Slavii.

Chvíli nato hlavičkoval Bah mimo a ve 32. minutě vychytal domácí brankář Grigar další z letních posil Pražanů Plavšiče. To slávistický gólman Kolář si ve 43. minutě počínal mnohem hůře. V rohu vápna začal nepochopitelně kličkovat proti Ledeckému, domácí útočník ho o míč obral a přihrál Černému, který trefil odkrytou branku.

Pětadvacetiletý krajní hráč se v lize prosadil poprvé. "Ulevilo se mi hodně, na gól jsem čekal docela dlouho. Samozřejmě radost jsem měl, ale bohužel mi vydržela jen dvě minuty. Pak jsme dostali na 1:2," řekl Černý.

Favorit si ještě do přestávky vzal vedení zpět. Oscar v první minutě nastavení opět z levé strany našel Schranze a ten střelou z druhé vlny překonal Grigara. Slovenský reprezentant potřetí v české lize skóroval dvakrát v jednom utkání.

"Góly do šatny jsou velmi důležité, někdy i rozhodující. Oni vyrovnali, ale my jsme se dokázali ještě před přestávkou zase dostat do vedení. To nás nakoplo a uklidnilo," uvedl Schranz.

"Před koncem poločasu se nám podařilo vyrovnat, věřil jsem, že to může být vzpruha pro tým. Ale bohužel jsme to nedohráli do poločasu. Cítím, že to byl takový zlomový okamžik," uvedl teplický trenér Radim Kučera.

Čtyři minuty po pauze mohl zvýšit navrátilec z hostování Musa, který nečekaně nastoupil v základní sestavě, ale domácí gólman zasáhl. Na opačné straně částečně odčinil v 53. minutě své předchozí zaváhání Kolář, když famózně zblízka vychytal Černého.

"Chyběla asi větší razance. Trochu jsem si poodskočil na zadní tyč, chtěl jsem hlavičkovat pod nohy. Za mě jasná gólová příležitost, mrzí to hodně. Kdybych dal na 2:2, i Slavia by znervózněla," uvedl Černý.

Po necelé hodině hry mohl postupovat sám na domácí branku Musa, ale předkopl si míč. Stanciu poté nepřehodil Grigara a v 74. minutě zatím neúspěšně útočil na hattrick Schranz, jenž zblízka hlavou přestřelil.

V 79. minutě mohl srovnat po akci dvou střídajících hráčů a Marešově přihrávce Kodad, ale jeho pokus srazil na roh vracející se Stanciu. Chvíli poté Slavia definitivně rozhodla. Po Laňkově zaváhání získal v 81. minutě míč Olayinka a připravil gól pro Schranze, který zkompletoval premiérový hattrick v české lize.

"Je to můj první hattrick, mám z něj velkou radost. Vstup do Slavie je úžasný. Ale jeden zápas nic neznamená, musím dál pracovat," řekl Schranz. "Snažili jsme se Slavii potrápit a tak jako na jaře jim sebrat minimálně bod, ale nepodařilo se. Je hodně frustrující, že výkony v těch prvních dvou kolech nebyly špatné, ale body nejsou," dodal Kučera.

2. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Slavia Praha 1:3 (1:2)

Branky: 43. Černý - 22., 45.+1 a 81. Schranz. Rozhodčí: Pechanec - Hájek, Horák - Hrubeš (video). ŽK: Laňka, Chlumecký, Jukl - Zima, Ševčík. Diváci: 7745 (omezený počet).

Teplice: Grigar - Laňka, Knapík, Chlumecký, Hyčka (84. Hasil) - Mareček, Jukl - Černý (84. Švanda), Trubač (76. Kodad), Moulis (61. Mareš) - Ledecký (76. Krunert). Trenér: R. Kučera.

Slavia: Kolář - Bah (76. Sima), Kačaraba, Zima, Oscar - Traoré (63. Holeš) - Schranz, Stanciu (83. Tecl), Ševčík, Plavšič (62. Masopust) - Musa (63. Olayinka). Trenér: Trpišovský.