Slavia symbolicky převzala stadion v Edenu, před recepcí otevřela chodník slávy

ČTK ČTK
30. 4. 2017 18:09
Fotbalová Slavia v neděli oslavila převzetí stadionu v Edenu. Klubové vedení mimo jiné odhalilo chodník slávy před recepcí, první tři pamětní desky na něm patří slávistickým legendám Františku Pláničkovi, Františku Veselému a Vlastimilu Kopeckému.
Slavia slaví převzetí stadionu v Edenu
Slavia slaví převzetí stadionu v Edenu | Foto: ČTK

Praha - Fotbalová Slavia dnes před utkáním 26. kola první ligy s Jabloncem symbolicky převzala stadion v Edenu. Zástupci čínského vlastníka klubu společnosti CEFC před výkopem předali klíč od Eden Arény, kterou koupili, do rukou generálního ředitele Pražanů Martina Kroba.

Firma CEFC, která vlastní Slavii od předloňského září a postupně v klubu získala 99,9 procenta, usilovala o nákup stadionu přes rok. V pátek definitivně převzala sto procent akcií společnosti Eden Arena, která stadion provozovala. Kupní cena se pohybuje kolem miliardy korun.

Klub oslavil nákup stadionu při dnešním ligovém souboji s Jabloncem, který měl výkop v 17:30. Program začal už ve 14:00 před branami Edenu, kde vyrostla velká fanzóna. Klubové vedení mimo jiné odhalilo chodník slávy před recepcí, první tři pamětní desky na něm patří slávistickým legendám Františku Pláničkovi, Františku Veselému a Vlastimilu Kopeckému.

Půl hodiny před výkopem se slavnostní program přesunul na hrací plochu. Potomci všech tří legend na chodníku slávy převzali symbolický klíč od Edenu a stejné pocty se dostalo i osmi dosud žijícím hvězdám, které od klubu navíc doživotně dostaly sedačku na stadionu.

Následně ministryně školství Kateřina Valachová, která byla hostem slavnostního odpoledne, symbolicky přestřihla pásku a generální ředitel klubu Krob převzal od člena dozorčí rady CEFC Wang Ming-tchaje klíč od arény. Asistoval i předseda představenstva klubu a další zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík.

"Dnešek je oslavou všech fanoušků fotbalu. Koneckonců který klub může říct, že je doma v ráji… pardon, v Edenu," uvedla s úsměvem Valachová.

Zbrusu nový chodník slávy

Slavia slaví převzetí stadionu v Edenu
Slavia slaví převzetí stadionu v Edenu | Foto: ČTK

Domácí hráči nastoupili na plochu v tričkách "Tady jsme doma" a zaplněné hlediště oslavilo převzetí stadion oblíbeným pokřikem "Bican, Puč a Plánička z nebe se dívají, jak Slavie válí". Po minutě potlesku za zesnulého bývalého hráče Plzně Františka Rajtorala, jenž v neděli v Turecku spáchal sebevraždu, pak provedli slavnostní výkop Pavel Kuka a Jan Andrejkovič.

Po skončení zápasu bude slavnostní program v Edenu pokračovat a vyvrcholí ohňostrojem. Slavia se v utkání pokusí vrátit na první místo ligové tabulky.

Od uvedení do provozu v roce 2008 měl zrekonstruovaný stadion v Edenu několik majitelů, avšak nikdy stejného jako Slavia. Nyní se vlastnictví sjednotí a nebudou tak hrozit kolize zájmů klubu a majitele arény, například při pořádání koncertů.

Stadion v Edenu před zápasem s Jabloncem

Fotbalový stadion pražské Slavie nově ponese jméno Sinobo Stadium
Fotbalový stadion pražské Slavie nově ponese jméno Sinobo Stadium | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy