Slavia si zastřílela, bezmocnému Jablonci nadělila pět gólů

21. 11. 2021 20:35
Fotbalisté Slavie rozdrtili v 15. kole první ligy v souboji pohárových účastníků Jablonec 5:0. Obhájce trofeje rozhodl už v úvodním dějství, kdy se trefili Peter Olayinka, Jan Kuchta a Alexander Bah. Po změně stran se dvakrát prosadil střídající Ondřej Lingr.
Ondřej Lingr završil kanonádu Slavie dvěma trefami
Ondřej Lingr završil kanonádu Slavie dvěma trefami | Foto: Milan Kammermayer

Pražané v nejvyšší soutěži podruhé za sebou deklasovali soupeře 5:0, v posledních čtyřech kolech vyhráli a zvýšili náskok v čele tabulky na tři body. Jablonec v lize osmkrát po sobě nezvítězil a patří mu až 13. místo.

Slavia v lize porazila Jablonec posedmé z posledních osmi zápasů a doma nad dnešním soupeřem zvítězila popáté za sebou. Severočeši v samostatné nejvyšší soutěži popáté prohráli o pět branek, z toho podruhé v tomto ročníku. Vyšší debakl utrpěli jen v sezoně 1996/97, kdy podlehli na Spartě 0:6.

Červenobílí se ideálně naladili na čtvrteční utkání Evropské konferenční ligy s Feyenoordem Rotterdam, naopak Jablonci nevyšla generálka na zápas s Alkmaarem ve stejné soutěži.

Jablonci scházel potrestaný stoper Zelený, ve středu obrany tak netradičně nastoupil krajní bek Surzyn. Severočeši museli čelit aktivnímu nástupu domácích a už ve třetí minutě skončil Hromadův střílený centr na tyči. Na opačné straně protáhl brankáře Mandouse hostující Pilař.

Ve 13. minutě v dobré pozici neuspěl Masopust, ale po necelé čtvrthodině už favorit otevřel skóre. Stanciu našel pasem na levé křídlo Oscara, který poslal míč před branku, kde jej doklepl do sítě Olayinka.

Po půlhodině pálil v nadějné pozici mimo hostující Houska. Zdálo se, že se Jablonečtí osmělují, ale v té době znovu inkasovali. Stanciu našel pasem za obranu Kuchtu, jenž udělal kličku gólmanovi Hanušovi a do prázdné branky zvýšil. Český reprezentant skóroval posedmé v ligové sezoně.

Jablonečtí v defenzivě nestíhali a do poločasu inkasovali ještě jednou. Ve 40. minutě si naskočil na Holešův centr z levé strany Bah a hlavou překonal Hanuše. Vzápětí mohl přidat čtvrtý gól Olayinka, po otočce v dobré pozici ale minul.

Zápas byl už po úvodním dějství prakticky rozhodnutý. Severočeši se po změně stran snažili aspoň zkorigovat skóre, ale ve finální fázi se trápili. V 58. minutě na bližší tyči v tísni minul Čvančara. Slávisté trochu ubrali na tempu a snažili se kontrolovat průběh. I tak ještě dvakrát skórovali.

V 77. minutě sklepl centr hrudí Krmenčík pro Lingra a ten zakončil spolupráci dvou střídajících hráčů povedenou přízemní střelou k tyči. Už v nastavení se pak Lingr prosadil znovu po centru dalšího střídajícího hráče Madsena. Třiadvacetiletý záložník se v lize trefil podruhé za sebou dvakrát v jednom utkání, minule se mu to podařilo proti Pardubicím. V sezoně nejvyšší soutěže dal už sedm branek a spolu s Kuchtou je nejlepším střelcem mužstva.

Pražané dali v ligové sezoně už 42 branek a potvrdili pozici týmu s nejlepší ofenzivou. Navíc už čtyři kola po sobě neinkasovali. Od porážky 0:2 s Jabloncem v srpnu 2018 slávisté doma v lize už 57 utkání neprohráli a z posledních čtyř vzájemných zápasů se Severočechy v Edenu mají skóre 17:0.

15. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FK Jablonec 5:0 (3:0)

Branky: 77. a 90.+1 Lingr, 15. Olayinka, 33. Kuchta, 40. Bah. Rozhodčí: Černý - Hrabovský, Antoníček - Machálek (video). ŽK: Oscar - Čvančara, Hübschman. Diváci: 10.145.

Slavia: Mandous - Bah, Ousou, Kačaraba (83. Traoré), Oscar - Holeš, Hromada (56. Madsen) - Masopust (56. Lingr), Stanciu, Olayinka (71. Schranz) - Kuchta (71. Krmenčík). Trenér: Trpišovský.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Surzyn, Krob - Hübschman - Pleštil (65. Vaníček), Houska, Považanec (65. Smejkal), Pilař (83. Nešpor) - Čvančara (65. Doležal). Trenér: Rada.