Slavia se konečně rozstřílela, Plzeň ale připsala další výhru. Boleslav je na dně

Aktualizováno 27. 8. 2017 20:24
V nedělních utkáních 5. kola fotbalové ligy porazila Slavia vysoko Mladou Boleslav, Jablonec si doma poradil se Zlínem, Teplice přehrály Jihlavu a Plzeň udržela sérii výher.
Mick van Buren dal dvě branky a Slavia vysoko vyhrála.
Mick van Buren dal dvě branky a Slavia vysoko vyhrála. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Pražská Slavia v 5. kole nejvyšší fotbalové soutěže ukončila čekání na góly ze hry a v Edenu výsledkem 4:0 rozdrtila Mladou Boleslav.

Sešívaní se díky tříbodovému zisku zařadili na druhé místo tabulky a stále neinkasovali ani jedinou branku. Hosté se naopak propadli na úplné dno, jsou poslední s tragickým skóre 2:11.

Slavii střelecky probudil zejména Nizozemec Mick van Buren, který opět nastoupil na hrotu a vstřelil první dvě branky. Třetí si dali Mladoboleslavští sami, čtvrtý přidal střídající Ukrajinec Eduard Sobol.

Plzeň ale v čele tabulky udržela náskok, doma porazila nováčka Ostravu 3:0 a vyhrála i v pátém kole prvoligové sezony. Až ve druhém poločase se gólově prosadili střídající David Limberský s Danielem Kolářem a Michael Krmenčík.

Jablonec slaví premiérové vítězství v sezoně, když doma porazil Zlín 2:0 brankami Stanislava Tecla a Ondřeje Mihálika. Zlín, který dohrával poslední čtvrthodinu bez vyloučeného Argentince Pabla Podia, tak prohrál i třetí venkovní utkání v tomto ročníku bez vstřeleného gólu.

Teplice porazili Jihlavu 3:1 a prodloužili sérii neporazitelnosti na čtyři zápasy. Vysočina naopak prohrála už počtvrté a stále čeká na první vítězství. O výhře domácích rozhodli dvěma góly navrátilec Jan Rezek s Martinem Fillem, za hosty na 1:2 snižoval Jiří Klíma.

Slávisté skórovali po 356 minutách

Slavia protáhla ligovou neporazitelnost pod koučem Jaroslavem Šilhavým na 31 utkání. K rekordu Sparty jí chybí už jen dva duely.

Trenér Šilhavý udělal pouze jednu změnu oproti středeční bezbrankové odvetě 4. předkola Ligy mistrů s APOELem Nikósie, po níž Pražané nepostoupili do základní skupiny. Místo zraněného Stocha začal na levé straně zálohy Zmrhal. V mladoboleslavské brance poprvé od přestupu dostal šanci ázerbájdžánský reprezentant Agajev.

Slavia proti trápícímu se soupeři od úvodu získala převahu a ve čtrnácté minutě ji proměnila ve vedoucí gól. Hušbauer si u lajnu položil obránce, nacentroval a nabíhající Van Buren dal hlavou s pomocí tyče svou první branku v české lize. Červenobílí skórovali po 356 minutách.

Boleslav se probrala až po půlhodině a v krátkém sledu se dostala do dvou šancí. Mebrahtu přiťukl hlavou do běhu Chramostovi, ale ten sám před Laštůvkou minul. Následně Mebrahtu v dobré pozici vystřelil slabě.

Pět minut před pauzou si domácí pojistili svůj náskok. Bořil vysunul Zmrhala, ten od postranní čáry nacentroval před Agajeva a Van Buren umístil balon do odkryté branky. Hosté se naopak v koncovce trápili, což potvrdil Chramosta, který ve 44. minutě po závaru těsně minul.

Slavia po přestávce kontrolovala hru a mohla několikrát zvýšit vedení. Zmrhal a střídající Sýkora ale minuli. Na druhé straně se dostal do dobré pozice Mareš, ale slabou střelou Laštůvku příliš neohrozil.

V 76. minutě hostující brankář Agajev nechtěně korunoval svůj nejistý výkon, když mu pod nohou prošla dalekonosná malá domů od Přikryla. Boleslav zcela rezignovala a v 82. minutě inkasovala počtvrté. Sobol si sám dorazil hlavičku a radoval se z první trefy v české lize. Slavia tak dala v jediném utkání více branek než v předchozích čtyřech kolech a jako jediná v soutěži ještě neinkasovala.

Viktoriány vysvobodil až Limberský

Plzeňský trenér Pavel Vrba udělal v základní sestavě hned sedm změn oproti čtvrteční odvetě 4. předkola Evropské ligy v Larnace, kde Západočeši s vypětím všech sil uhráli postupovou remízu 0:0.

Na stadionu nakonec bylo okolo 400 ostravských příznivců, protože Odvolací komise FAČR odložila trest disciplinární komise LFA pro Baník v podobě jednoho venkovního utkání bez fanoušků.

Po čtvrt hodině hry dostal hodně prostoru hostující Hrubý, jehož pokus nadvakrát zlikvidoval Kozáčik. Domácí Hořava pak z dálky o kousek minul. Komplikace pro Viktorii nastala ve 26. minutě, kdy se zranil kapitán a stoper Hubník a musel ho vystřídat Hejda.

Nedůslednost plzeňské obrany mohl potrestat Baroš, který z rohu hlavičkoval k připravenému Kozáčikovi a poté marně reklamoval ruku jednoho z bránících hráčů. Čermák z výborné pozice střílel vedle tyče ostravské branky, tu krátce před pauzou minul i Řezník.

Těsně po změně stran už se domácí málem radovali. Řezník nacentroval na Kopice a ten z voleje trefil tyčku. Domácí zvyšovali tlak a měli stále větší převahu. Po uvolnění v šestnáctce Krmenčík zamířil nad břevno a záhy si podobně počínal i Kopic.

Plzeň otevřela skóre v 64. minutě. Kopic přistrčil míč střídajícímu Limberskému a ten ho i s pomocí lehké teče napálil do horního růžku branky. Bek Viktorie se v lize trefil poprvé od září 2015.

Brzy mohl z přímého kopu zvýšit Hořava, ale těsně minul. Pojistku přidal v 78. minutě Krmenčík, jemuž Řezník hlavou přistrčil míč před odkrytou branku.

Pět minut před koncem pak Krmenčík utekl po levé straně, před brankou našel volného Koláře a ten měl dost času přesně zamířit. Ostravské mužstvo v nejvyšší soutěži prohrálo s Viktorií posedmé za sebou.

5. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FK Mladá Boleslav 4:0 (2:0)

Branky: 14. a 40. Van Buren, 76. vlastní Přikryl, 82. Sobol. Rozhodčí: Franěk - Moláček, Kříž. ŽK: Jugas - Mareš, Da Silva. Diváci: 10.911.

Slavia: Laštůvka - Frydrych, Jugas, Ngadeu, Bořil - Souček - Danny (63. Sýkora), Hušbauer (80. Altintop), Rotaň, Zmrhal (71. Sobol) - Van Buren. Trenér: Šilhavý.

M. Boleslav: Agajev - Pauschek, Da Silva, Stronati, Fleišman - Takács (70. Jánoš) - Přikryl, Ljovin (80. Fabián), Mareš, Chramosta (46. Komličenko) - Mebrahtu. Trenér: Uhrin ml.

FK Jablonec - Fastav Zlín 2:0 (1:0)

Branky: 18. Tecl, 48. Mihálik. Rozhodčí: Pechanec - Hrabovský, Antoníček. ŽK: Trávník, Kubista - Jiráček, Podio, Bartošák, Kopečný. ČK: 84. Podio. Diváci: 2950.

Jablonec: Hrubý - Jankovič, Pernica, Hübschman, Hanousek - Masopust (66. Doležal), V. Kubista, Trávník, Zelený - Mehanovič (46. Mihálik), Tecl (90.+2 Jovovič). Trenér: Klucký.

Zlín: Dostál - Matejov, Janíček, Gajič, Bartošák - Traoré, Jiráček - Ekpai (84. Kopečný), Podio, Holzer (66. Džafič) - Železník. Trenér: Páník.

Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 3:0 (0:0)

Branky: 64. Limberský, 78. Krmenčík, 85. Kolář. Rozhodčí: Hrubeš - Dobrovolný, Kubr. ŽK: Hubník - Azackij. Diváci: 10.407.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hubník (26. Hejda), Hájek, Havel (59. Limberský) - Živulič, Hořava - Petržela, Čermák (60. Kolář), Kopic - Krmenčík. Trenér: Vrba.

Ostrava: Vašek - Pazdera, Šindelář, Azackij, Sus - Mičola (70. Stáňa), Hlinka, Hrubý, Panič, De Azevedo (70. Granečný) - Baroš (54. Šašinka). Trenér: Kučera.

FK Teplice - Vysočina Jihlava 3:1 (1:0)

Branky: 34. a 89. Rezek, 51. Fillo z pen. - 54. Klíma. Rozhodčí: Machálek - Wilczek, Vít. ŽK: Trubač, Ljevakovič - Hronek, Krejčí, Rosa. Diváci: 4652.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Šušnjar, Král, Krob - Fillo, Ljevakovič, Rezek (90. Červenka), Kučera, Trubač (73. Vošahlík) - Vaněček. Trenér: Šmejkal.

Jihlava: Rakovan - Nový, Krejčí, Rosa, Keresteš (73. Tlustý) - Hronek, Zoubele, Ikaunieks (46. Klíma), Vaculík, Novotný (57. Fulnek) - Dvořák. Trenér: Kopecký.