Slavia rozhodla derby ve druhé půli. Utkání ovlivnila nesprávná rozhodnutí sudího Jílka

Aktualizováno 17. 9. 2017 21:51
Fotbalisté Slavie porazili v 288. derby sparťany 2:0 po brankách Milana Škody a Josefa Hušbauera. Rozhodčí Jílek v prvním poločase nesprávně nevyloučil Bořila a neuznal regulérní branku Škody. Po dvou žlutých kartách naopak nedohrál Costa.
Milan Škoda slaví úvodní branku derby Slavie proti Spartě.
Milan Škoda slaví úvodní branku derby Slavie proti Spartě. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Fotbalisté Slavie porazili v pražském derby Spartu 2:0. Skóre šlágru 7. kola první ligy otevřel v Edenu v 71. minutě po přímém kopu hlavou domácí útočník Milan Škoda, kterému předtím po půlhodině rozhodčí zřejmě chybně neuznali gól. V 89. minutě byl vyloučen hostující Costa a v přesilovce v druhé minutě nastavení definitivně rozhodl Josef Hušbauer.

Utkání jsme sledovali v online reportáži.

Úřadující mistr bodoval ve čtvrtém z posledních pěti derby, posunul se na druhé místo tabulky a snížil manko na vedoucí Plzeň na tři body. Viktoria má ale k dobru pondělní dohrávku se Zlínem. Sparta naopak přišla o body ve třetím ze čtyř venkovních duelů ligové sezony a z pátého místa ztrácí na Slavii čtyři body.

Červenobílí bodovali i ve 33. ligovém duelu pod koučem Jaroslavem Šilhavým a vyrovnali rekord v neporazitelnosti Sparty z let 2009 až 2010. "Myslím, že vítězství bylo zasloužené. Věřím, že derby bude odrazovým můstkem, jako tomu bylo vloni po vítězství na Spartě. V lize 33 zápasů bez prohry je velký výsledek. Vážíme si toho," řekl novinářům Šilhavý.

Do prvního derby od roku 2000 nastoupil sparťanský lídr Rosický, naopak jen na lavičce začal letenský kapitán Lafata, místo něho hrál na hrotu Václav Kadlec. Do hostující sestavy se oproti minulému utkání dostali i Michal Kadlec, Ben Chaim a Martin Frýdek. Ve slávistické sestavě si místo výborným výkonem ve čtvrtečním zápase Evropské ligy s Maccabi Tel Aviv vysloužil Sobol, nechyběl ani uzdravený Deli a v útoku operoval Škoda.

Domácí začali aktivněji a v úvodu protáhl Dúbravku střelou z dálky Stoch. Sparta se po deseti minutách oklepala, dokonce v první půli více držela míč, ale gólovou šanci si nepřipravila.

Ve slávistickém dresu měl nabito Stoch, jehož střelu zpoza vápna v 26. minutě opět vyrazil Dúbravka. Krátce nato se hosté zlobili, že rozhodčí Jílek neposoudil zákrok na unikajícího Václava Kadlec jako faul Bořila, který už měl žlutou kartu.

Derby Slavia-Sparta: Milan Škoda - Michal Kadlec a rozhodčí Jan Jílek
Derby Slavia-Sparta: Milan Škoda - Michal Kadlec a rozhodčí Jan Jílek | Foto: Milan Kammermayer

Z protiakce v 29. minutě málem otevřeli skóre domácí. Brankář Dúbravka nejprve vyrazil Rotaňovu střelu a poradil si i se Stochovou dorážkou. Slovenský záložník vrátil balon ke Škodovi, jehož pokus odvrátil Costa zřejmě už za brankovou čárou, ale sudí Jílek gól neuznal. Těsně před pauzou pak na nadýchaný centr za obranu Slavie těsně nedosáhl Biabiany.

"Nevím, co k tomu neuznanému gólu říci. Je to bída. Myslím, že to viděla i tribuna sever, prostě každý. Jen jsem rozhodčímu říkal, že to byl stoprocentně gól a že z toho pak bude průšvih," uvedl Škoda.

Po změně stran získali slávisté nátlakovou hrou mírnou převahu, ale ke gólovým šancím to dlouho nevedlo. Naopak po brejku v 65. minutě Rosický před prázdnou brankou o kousek nedosáhl na Biabianyho centr.

"Rozhodčí nebyl v ideálních pozicích, aby mohl posoudit jak střet Bořila s Kadlecem, tak neuznaný gól Slavie. Pokud bychom měli goal-line technologii, byl by gól uznaný. Zápas mohlo stejně tak změnit, kdyby byla udělena červená karta Bořilovi," konstatoval kouč Sparty Andrea Stramaccioni.

V 71. minutě domácí svůj tlak korunovali. Stoch poslal do vápna centr z přímého kopu, na který si naskočil Škoda a s pomocí Zahustelovy teče hlavičkou překonal Dúbravku. Reprezentační kanonýr skóroval ve třetím z posledních čtyř ligových derby.

"Se Spartou góly chutnají moc. Hlavičkoval jsem a za mnou to asi ještě tečoval. Směřovalo to do brány, otázkou je, jestli by se to takhle vzneslo," řekl Škoda. "Chvíli předtím, než jsme inkasovali, jsme měli asi největší šanci. Zápas pak rozhodla standardka, o to víc jsem naštvaný, protože jsme na nich v týdnu hodně pracovali," uvedl Stramaccioni.

Derby Slavia-Sparta: zleva Costa, Michael Ngadeu a rozhdočí Jiří Jílek
Derby Slavia-Sparta: zleva Costa, Michael Ngadeu a rozhdočí Jiří Jílek | Foto: Aktuálně.cz

Slávisty vedoucí trefa nabudila a krátce nato mohl zvýšit Stoch, který z přímého kopu těsně přestřelil. Závěrečný nápor sebralo hostům vyloučení Costy, který v rozmezí tří minut dostal dvě žluté karty. "Na Costově výkonu se projevilo, že tam došlo k něčemu mezi ním a Škodou. Ztratil koncentraci a udělal tři hloupé fauly," uvedl Stramaccioni.

V nastavení pak zakončil brejk střelou k bližší tyči bývalý sparťan Hušbauer. "Přemýšlel jsem o přihrávce, ale bránící hráč to dobře blokoval, tak jsme se rozhodl pro střelu. Za gól jsem rád, i když byl ke konci a spíš nás uklidnil," řekl Hušbauer.

7. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Sparta Praha 2:0 (0:0)

Branky: 71. Škoda, 90.+2 Hušbauer. Rozhodčí: Jílek - Blažej, Dobrovolný. ŽK: Bořil, Ngadeu - Mareček, Mandjeck, Costa. ČK: 88. Costa. Diváci: 19.084.

Sestavy:

Slavia: Laštůvka - Bořil, Jugas, Deli, Sobol - Ngadeu - Van Buren (71. Zmrhal), Rotaň (90. Souček), Hušbauer, Stoch - Škoda (85. Necid). Trenér: Šilhavý.

Sparta: Dúbravka - Zahustel, Mareček, Costa, M. Kadlec - Mandjeck, M. Frýdek - Ben Chaim (74. Šural), Rosický (79. Lafata), Biabiany (83. Sáček) - V. Kadlec. Trenér: Stramaccioni.