Slavii ujíždí vlak jménem Plzeň. Sešívaní znovu ztratili, Spartu zachránil Hložek

Aktualizováno 24. 10. 2021 21:20
Mistrovská Slavia ztratila v domácí Fortuna:Lize další body. Na hřišti Českých Budějovic získala pouze bod za remízu 2:2, když po poločase prohrávala o dvě branky. Na čele tabulky zůstává Plzeň, doma rozdrtila Jablonec 5:0. Sparta až v nastavení díky Adamu Hložkovi udolala Mladou Boleslav. Na šesté místo už se vyhoupl Hradec Králové po výhře 3:0 nad Teplicemi.
Jindřich Trpišovský má o čem přemýšlet. Slavia opět ztratila.
Jindřich Trpišovský má o čem přemýšlet. Slavia opět ztratila. | Foto: Reuters

Fotbalisté pražské Slavie ve 12. kole první ligy jen remizovali v Českých Budějovicích 2:2 a podruhé z posledních tří zápasů nejvyšší soutěže nezvítězili. Domácí v pauze nečekaně vedli 2:0, když se mezi 10. a 14. minutou trefili Patrik Brandner a Lukáš Havel.

Obhájce trofeje po přestávce stihl jen srovnat poté, co Peter Olayinka proměnil penaltu a v 58. minutě se prosadil Oscar Dorley. Vítězný gól nedal favorit ani v krátké přesilovce po vyloučení Lukáše Skovajsy v 77. minutě.

Slavia ztrácí už sedm bodů na vedoucí tým tabulky Plzeň, kterou hostí v příštím kole. Mezitím čeká Pražany středeční dohrávka doma s Olomoucí. Jihočeši v lize počtvrté za sebou bodovali a jsou osmí.

Hosté začali lépe a brzy mohli vést. Hned v první minutě měl po centru Ekpaie šanci Olayinka, ale ve velké šanci z několika kroků přestřelil. Přesnější koncovku předvedl v šesté minutě Ekpai, po centru Baha však pokus nigerijského křídelníka zastavilo břevno.

Jihočeši si vedli v koncovce mnohem úspěšněji. V 10. minutě po rychlé akci prostrčil míč Mihálik na rozběhnutého Brandnera, který střelou po zemi ke vzdálenější tyči překonal Koláře.

Slavia se z prvního inkasovaného gólu nestačila ani pořádně probrat a České Budějovice přidaly další branku. Ve 14. minutě hosté špatně zareagovali na standardní situaci v podání Mršiče, po jehož centru se hlavou prosadil Havel.

Slavia se do přestávky už nedokázala dostat do žádné vážnější příležitosti, z níž by mohla snížit. Trenér úřadujícího mistra Trpišovský proto do druhé části poslal hned tři nové hráče - Lingra, Kuchtu a Ševčíka.

Změny v sestavě Pražanům pomohly a hostující tým ožil. Přispěla k tomu také situace z 51. minuty, kdy Havel fauloval ve vápně Lingra. Z penalty snížil Olayinka a zahájil tím několikaminutovou pasáž, v níž se Jihočeši dostali pod velký tlak.

Nejprve Schranz v 54. minutě ještě ve velké šanci nezakončil přesně, v 58. minutě už ale po rychlé akci a centru Kuchty vyrovnal hlavou Oscar. Slavia mohla jít záhy i do vedení, když Lingrův centr srazil na tyč bránící Novák. Další šanci Kuchty zlikvidoval gólman Vorel.

Jihočeši tlaku odolali a dokonce mohli udeřit, po Mršičově centru dopadl míč na břevno. Pozici domácím zkomplikovala situace ze 76. minuty, kdy Skovajsa po zákroku na Lingra a zásahu videorozhodčího dostal od sudího Machálka červenou kartu. Domácí však i v oslabení dokázali remízu uhájit. Slavia nevyhrála čtvrtý venkovní soutěžní zápas po sobě.

Plzeňská kanonáda proti Jablonci

Fotbalisté Plzně ve 12. kole první ligy doma deklasovali Jablonec 5:0. Svěřenci trenéra Michala Bílka vyhráli 11. utkání nejvyšší soutěže v této sezoně a upevnili si první místo v neúplné tabulce.

V úvodním poločase se trefili Jan Kopic a Jean-David Beauguel. Po změně stran skórovali znovu Kopic, Jhon Mosquera a střídající Pavel Šulc. Viktoria si připsala nejvyšší ligovou výhru od loňského prosince a ideálně se naladila na šlágr na Slavii v příštím kole. Severočeši protáhli sérii bez ligového vítězství na pět zápasů a jsou až dvanáctí.

Po opatrnějším úvodu bez větších příležitostí měli ve 14. minutě první zajímavou možnost Jablonečtí, ale Krob z přímého kopu o kousek přestřelil. Domácí hned za několik sekund skórovali. Na Mosquerův centr si naběhl nepokrytý Kopic a hlavičkou o zem překonal brankáře Hanuše. Plzeňský záložník si premiérový soutěžní gól v sezoně připsal proti bývalému týmu.

Hned v 18. minutě Viktoria zvýšila. Pernica nákopem našel na pravé straně Řezníka, jenž vybídl volného Beauguela a ten snadno zakončil do odkryté branky. Francouzský útočník si osmým gólem v ligovém ročníku upevnil vedení v tabulce střelců.

Domácí pokračovali ve velkém tlaku. Blízko ke třetímu gólu měl Řezník, kterého však po standardní situaci vychytal Hanuš. Poté Kopic tečovaným pokusem přestřelil. Ve 40. minutě jablonecký Malínský v šestnáctce zatáhnul za rameno Havla, po jehož pádu sudí Hrubeš nařídil penaltu. Po zásahu videorozhodčího a osobní kontrole u monitoru svůj původní verdikt zrušil.

Krátce po změně stran Malínský hlavičkoval nepřesně, jinak se však Severočeši přes nejlepší obranu nejvyšší soutěže vůbec neprosazovali a postupně zase začali chybovat v defenzivě.

V 70. minutě přidali Plzeňští třetí gól. Kopic si vyměnil míč se Sýkorou a zakončil přesně křížnou střelou. Hned za tři minuty zvýšil Kolumbijec Mosquera tvrdou ranou pod břevno. V 89. minutě uzavřel skóre Šulc zblízka po přihrávce dalšího náhradníka Hybše.

Hosté utrpěli nejvyšší porážku v sezoně. Plzeňští doma vyhráli i 11. soutěžní utkání v tomto ročníku, Jablonec na svém stadionu zdolali v sedmém z posledních osmi ligových zápasů.

Spartu spasila Hložkova dorážka

Sparta porazila Mladou Boleslav 1:0. Utkání rozhodl ve třetí minutě nastavení Adam Hložek. Pražané čtyři kola po sobě vyhráli a vrátili se na druhé místo tabulky. Na vedoucí Plzeň ztrácejí čtyři body. Naopak Středočeši v nejvyšší soutěži prohráli po dvou vítězstvích a jsou devátí.

V zápase došlo na souboj bývalých trenérů české reprezentace sparťana Vrby a mladoboleslavského Jarolíma. Navzdory řadě šancí obou týmů v úvodním dějství gól nepadl. Ve třetí minutě sparťanský brankář Nita vyrazil Hlavatého střelu z úhlu, na druhé straně z podobné pozice těsně minul Wiesner.

Hostující gólman Šeda poté zastavil Hložkovu přízemní ránu a Haraslín pro změnu pálil nad. Ve 25. minutě mladoboleslavský stoper Suchý zastoupil Šedu a zabránil Minčevovi v gólu.

Velkou šanci měli i hosté, jenže Ewertonův dalekonosný pokus skončil na břevně. Brazilský ofenzivní univerzál o chvíli později zamířil zpoza vápna mimo tři tyče. Prudkou ránu domácího křídelníka Peška vytáhl na roh Šeda, který napravil předchozí chybnou rozehrávku.

Do té doby největší příležitost na změnu skóre se čtyři minuty po pauze naskytla hostům. Nita nejprve vyrazil Škodovu hlavičku a s pomocí Panáka si poradil i s dorážkou Suchého z malého vápna. Škoda následně hlavou nevyzrál na domácího brankáře ani napodruhé.

Po necelých 70 minutách hry se zranil stoper Pražanů Čelůstka a nahradil ho Štetina. V 72. minutě domácí kapitán Dočkal v souboji o míč došlápl Hlavatému ostře na lýtko. Sudí Julínek se po konzultaci s videorozhodčím Fraňkem šel podívat na opakované záběry a Dočkalovi za zákrok udělil pouze žlutou kartu. Následně sparťan Panák vystřelil nad.

Závěr utkání nabídl drama. V 85. minutě střídající Fila po přistrčení balonu do vápna trefil tyč. Vzápětí hostující Šeda konečky prstů vytěsnil hlavičku dalšího nově příchozího hráče Pulkraba a poté zase na opačné straně těsně minul střídající Skalák.

Ve třetí minutě nastavení Letenští rozhodli. Pulkrabova hlavička skončila na tyči, ale Hložek pohotově dorazil. Devatenáctiletý český reprezentant zaznamenal čtvrtý gól v ligové sezoně a první po šesti zápasech.

Sparta zvítězila ve čtvrtém vzájemném duelu v nejvyšší soutěži za sebou. Pražané, kteří ve čtvrtek podlehli doma v Evropské lize Lyonu 3:4, pod Vrbou neprohráli ani v 15. domácím ligovém duelu a připsali si v něm 14. výhru.

Hradec Králové už je šestý

Fotbalisté Hradce Králové ve 12. kole první ligy porazili Teplice 3:0 a v tabulce se posunuli na šesté místo. Dva góly nováčka nejvyšší soutěže vstřelil Pavel Dvořák, jeden přidal Jakub Rada. Teplice po třetí prohře za sebou zůstávají předposlední a jejich nový trenér Jiří Jarošík stále marně čeká na první bod.

Hradci se v domácím azylu v Mladé Boleslavi daří. Neprohrál tam ani jeden ze šesti zápasů v této sezoně a jako jediný v ročníku dokázal v lize porazit Plzeň. Dnes si připsal dosud nejvyšší výhru po návratu mezi elitu.

12. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - FK Jablonec 5:0 (2:0)

Branky: 15. a 70. Kopic, 18. Beauguel, 73. Mosquera, 89. Šulc. Rozhodčí: Hrubeš - Hájek, Vodrážka - Adam (video). ŽK: Havel - Krob, Malínský. Diváci: 7607.

Plzeň: Staněk - Řezník, Pernica, Hejda, Havel - Bucha (90. Janošek), Kalvach - Kopic (76. Šulc), Sýkora (76. Čermák), Mosquera (82. Hybš) - Beauguel (76. Chorý). Trenér: Bílek.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Malínský (86. Vaníček), Považanec (81. Hübschman), Kratochvíl, Pilař (68. Pleštil) - Čvančara (68. Smejkal), Doležal (81. Nešpor). Trenér: Rada.

Dynamo České Budějovice - Slavia Praha 2:2 (2:0)

Branky: 10. Brandner, 14. Havel - 52. Olayinka z pen., 58. Oscar. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Váňa - Štěrba (video). ŽK: Havel, Čavoš, Kohout (asistent trenéra), Vorel - Traoré. ČK: 76. Skovajsa (Budějovice). Diváci: 6289.

Č. Budějovice: Vorel - Sladký, Havel, Novák, Skovajsa - Hora, Čavoš (78. Čolič) - Brandner, Mihálik (89. Škoda), Mršič - Bassey (64. Valenta). Trenér: Horejš.

Slavia: Kolář - Bah, Ousou, Kačaraba, Oscar - Samek, Traoré (46. Ševčík) - Ekpai (46. Lingr), Schranz (83. Plavšič), Olayinka (72. Masopust) - Krmenčík (46. Kuchta). Trenér: Trpišovský.

FC Hradec Králové - FK Teplice 3:0 (2:0)

Branky: 2. a 85. Dvořák, 35. Rada. Rozhodčí: Berka - Vlček, Mokrusch - Pechanec (video). ŽK: Mejdr, Kodeš - Mareš. Diváci: 849.

Hradec: Fendrich - Čech, Klíma, Král - Mejdr, Rada (76. Kateřiňák), Kodeš (86. Soukeník), Novotný - Dvořák (90. Harazim) , Vašulín (90. Kubala), Vlkanova. Trenér: Koubek.

Teplice: Grigar - Hyčka, Chlumecký, Knapík, Vondrášek - Jukl (46. Mareček), Krunert - Kodad, Fortelný (58. Succar), Moulis (75. Černý) - Rezek (75. Mareš). Trenér: Jarošík.

Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Branka: 90.+3 Hložek. Rozhodčí: Julínek - Caletka, Horák - Franěk (video). ŽK: Pavelka, Dočkal, Karabec - Matějovský, Jurásek. Diváci: 7544.

Sparta: Nita - Wiesner, Panák, Čelůstka (68. Štetina), Hancko - Pešek, Pavelka, Dočkal (85. Pulkrab), Hložek, Haraslín (56. Karlsson) - Minčev (56. Karabec). Trenér: Vrba.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Karafiát, Jurásek - Dancák, Matějovský (61. Fila) - Ladra (61. Skalák), Hlavatý, Ewerton (85. L. Mašek) - Škoda. Trenér: Jarolím.