Krach Slavie by překonal trhání licence. Guľa ale rozjel Plzeň ještě lépe než Vrba

jzp jzp
5. 6. 2020 20:37
Luxusní šestnáctibodový náskok se jí snížil na polovinu. Fotbalová Slavia má však osm kol před koncem cestu za mistrovským titulem stále ve svých rukou. Případným neúspěchem by překonala všechny dosavadní propadáky.
Slávista Josef Hušbauer rozhodl svým gólem podzimní šlágr v Plzni.
Slávista Josef Hušbauer rozhodl svým gólem podzimní šlágr v Plzni. | Foto: Milan Kammermayer

Dosud největší blamáž předvedla před osmi lety Sparta. Na konci podzimní části české nejvyšší soutěže držela šestibodový náskok, po 11. kole měla dokonce osmibodovou rezervu.

V pauze odvolaný trenér Jozef Chovanec tehdy novým šéfům lavičky Jaroslavu Hřebíkovi a Martinu Haškovi vzkázal: "Ten náskok mě stál spoustu úsilí. Když nezískáte titul, je to na roztržení trenérské licence."

Letenští bodový polštář vskutku ztratili. Na jaře vyhráli jen osm z patnácti zápasů a skončili druzí za Libercem.

Podobný "majstrštyk" se povedl i Slavii. V roce 1995 držela po 17. kole sedmibodový náskok, ale nakonec skončila druhá za Spartou.

O pět let později měla osm kol před koncem, tedy ve stejné situaci jako dnes, čtyřbodovou rezervu. A opět spadla na druhou příčku za největšího rivala.

"Že by ale někdo prohospodařil šestnáctibodový náskok, to se určitě nestalo," potvrzuje Aleš Jandač, který v projektu CSfotbal shromažďuje unikátní statistiky z fotbalové ligy.

Slavia si šestnáctibodové vedení uhrála na podzim, kdy válcovala ligu bez jediné porážky. Na jaře ale nabuzená Plzeň, kde trenéra Pavla Vrbu nahradil Adrián Guľa, začala dotírat. Přiblížila se na osm bodů. A pak přišla vynucená přestávka kvůli pandemii koronaviru.

A jestli někdo o restart soutěže nestál, tak Slavia. Mohla ztratit nejvíc.

"Buďme upřímní, kdyby aktuálně byla Plzeň první a Sparta druhá, současné vedení LFA by ligu již bez diskuse s kluby dávno ukončilo," řekl tehdy Lidovým novinám slávistický boss Jaroslav Tvrdík. "Motivem rozhodovacího procesu hrát za každou cenu je přesvědčení Plzně, že může předhonit Slavii, a ambice Sparty dostat se na pohárová místa."

Sešívaní však po koronavirové pauze nijak nezmatkují. Ve třech utkáních ani jednou neztratili. Teprve teď je ale čeká pořádný test - nedělní šlágr proti Plzni, která pod Guľou ještě neprohrála.

Slovenský kouč vyhrál všech sedm ligových zápasů s obdivuhodným skóre 21:3. Takhle svižný rozjezd nepředvedl nikdy ani Pavel Vrba. Prvních sedm startů mu nejlépe vyšlo v roce 2017, kdy vítěznou šňůru ozdobil skóre 16:2.

Guľa navíc válí i bez střelce Michaela Krmenčíka, který v zimě odešel do Belgie. Viktorii pomáhá, že za ni střílí góly kdekdo. 

"Nasadila pouze 24 hráčů, nejméně ze všech, a z nich se jich 18 střelecky prosadilo, což je 75 procent," poznamenává Jandač. "Vyšší podíl měla v samostatné lize jen jednou opět Plzeň - v sezoně 2014/15 to bylo 18 hráčů z 22. Předtím pak naposledy mistrovská Bohemka v sezoně 1982/83 s 80procentním podílem střelců."

Plzeň pojede v neděli na Slavii s vědomím, že může náskok sešívaných useknout na pět bodů, ale také s hořkými vzpomínkami. V Edenu vyhrála ligový duel naposledy před více než šesti lety. Od té doby šestkrát padla se skóre 1:16.

Tentokrát ale do ochozů kvůli speciálním opatřením nedorazí fanoušci, kteří jinak chodí v nevídaném počtu.

"Pokud bychom nepočítali zápasy, na které diváci nemohli, tak se průměrná domácí návštěva u Slavie vyšplhala nad 16 tisíc, což se v samostatné české lize povedlo jen dvakrát Brnu v 90. letech," vypichuje Jandač.

Do konce základní části zbývají tři kola. V následné pětikolové skupině o titul vyzve Plzeň Slavii znovu. Celkově může soupeřův náskok stáhnout na dva body. Sešívaní tak stále drží karty ve svých rukou.

Bez šestnáctibodového polštáře už to ale není tak pohodlné.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy