Slávisté vyhráli i napotřetí, doma zdolali Opavu

3. 8. 2018 20:25
Zatímco Slavia zůstává v lize neporažená, nováček z Opavy na první body stále čeká.
Michael Ngadeu v ligovém zápase Slavia - Opava.
Michael Ngadeu v ligovém zápase Slavia - Opava. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Slavie porazili v páteční předehrávce 3. kola Fortuna:Ligy v Edenu Opavu 3:1,  a  zůstávají tak stále bez porážky. Slezský nováček je stále bez  bodu.

O triumfu červenobílých rozhodl Josef Hušbauer, který ve 20. minutě vstřelil svůj padesátý gól v české lize a krátce po pauze proměnil penaltu. V 80. minutě snížil Nemanja Kuzmanovič a ve třetí minutě přidal pojistku při své premiéře za Pražany Peter Olayinka. Opava v nejvyšší soutěži Slavii ani na sedmnáctý pokus neporazila a prohrála i třetí kolo.

"Těch bodů si nesmírně vážím, jestli bude Opava v tomhle pokračovat, bude velmi nepříjemný soupeř pro každého. Se vstupem do sezony jsem spokojen, z 90 procent převažují pozitiva. Máme devět bodů, dali jsme 10 gólů. Myslím, že výkony byly vcelku slušné, ale pořád je na čem pracovat," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Ten udělal oproti minulému utkání jednu změnu v základní sestavě, kam se na úkor kapitána Škody vrátil útočník Tecl. To opavský kouč Skuhravý pozměnil zahajovací jedenáctku hned na pěti místech. Jen na lavičce začal veterán Zavadil, kvůli zranění nehrál Kayamba a chyběl i brankář Šrom, kterého nahradil Fendrich.

Slavia mohla už po půlminutě vést, když se na opavskou branku řítil Sýkora, ale Fendricha nepřehodil. Za chvíli mířil hlavou kousek nad Tecl a ve 13. minutě hostující gólman vyškrábl hlavičku Zmrhala, který tak brankově neoslavil čtvrteční 25. narozeniny.

Ve 20. minutě už červenobílí vedli. Bořilův aut odvrátila obranu jen za vápno, odkud se do míče opřel Hušbauer a nádherným volejem trefil přesně horní roh branky.

Dnešní slávistický kapitán si připsal padesátý gól v lize. "Hezký padesátý gól. Začátek byl vyrovnaný, takže nám určitě pomohl. Dal jsem hodně gólů, jeden z těch hezčích určitě," řekl Hušbauer.

Hned vzápětí mohl zvýšit Sýkora, ale po individuální akci trefil jen tyč. Opava se stejně jako v prvním kole na Spartě snažila hrát otevřeně, ale Slavia ji aktivní hrou zatlačila a nepouštěla do šancí. Ve 32. minutě vyslal další střelu Hušbauer a Fendrich míč přizvedl na spojnici tyčí.

Šest minut po pauze už Slavia zvýšila. Stochovu střelu vyrazil Fendrich nejistě před sebe, Tecl při snaze o dorážku po souboji se Simerským upadl a z nařízené penalty se znovu prosadil Hušbauer. Reprezentační záložník dal dva góly v jednom ligovém utkání poprvé od sezony 2013/14, kdy se stal ještě v dresu Sparty nejlepším střelcem soutěže.

Opava se zvedla s příchodem Jurečky, který v 64. minutě přestřelil. V 70. minutě měl ještě větší šanci na snížení Kuzmanovič, ale nehlídaný z prostoru u penalty mířil nad. Na druhé straně Fendrich zareagoval na Škodovu teč Součkovy hlavičky.

Slezané přidali a v 76. minutě po Jurečkově střele musel zasahovat domácí gólman Kolář. Deset minut před koncem však už byl krátký na Kuzmanovičovu ránu těsně za vápnem a po 260 minutách inkasoval.

"Do druhé půle jsme se rozhodli pro změnu rozestavení. Těší mě fakt, že jsme se zvedli za stavu 0:2 a ukázali odvahu, kterou dva roky pilujeme. Ve druhé půli jsme to byli my. Start na Spartě a na Slavii byl pro naše nezkušené hráče nad naše síly, teď se teprve ukáže realita," řekl Skuhravý.

Slavia se najednou začala bát o výhru a nakonec o ni mohla přijít, kdyby v 86. minutě nestřílel střídající Helebrand nad. V závěru nastavení přidali Pražané pojistku. Hušbauer trefil tyč a několikrát odražený míč napálil do sítě střídající Olayinka. "Je skvělé, že jsem dal gól hned při debutu. Je to dobré pro tým i pro mě," pochvaloval si nigerijský útočník.

3. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - SFC Opava 3:1 (1:0)

Branky: 20. a 51. z pen. Hušbauer, 90.+3 Olayinka - 80. Kuzmanovič. Rozhodčí: Houdek - Moláček, Caletka. ŽK: Ngadeu - Radič. Diváci: 13.127.

Slavia: Kolář - Coufal, Ngadeu, Deli, Bořil - Souček - Stoch, Hušbauer, Sýkora (68. Baluta), Zmrhal (82. Olayinka) - Tecl (71. Škoda). Trenér: Trpišovský.

Opava: Fendrich - Simerský, Radič, Hrabina - Janetzký (62. Jurečka), Schaffartzik - Jursa (83. Juřena), Kuzmanovič, Zapalač - Puškáč, Smola (46. Helebrand). Trenér: Skuhravý.