Slavia má v letadle místo pro Vukadinoviče. Ďurišovi přihrál Zíkův klan slibné nabídky z Turecka

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 1. 2017 6:02
S agentem Pavlem Zíkou nejen o zákulisí uzavřených přestupů norského fotbalisty Floa do Slavie a Slovince Janžy do Plzně, ale také o transferech chystaných.
Vukadin Vukadinovič patřil na podzim ve zlínském dresu mezi nejvýraznější hráče ligy
Vukadin Vukadinovič patřil na podzim ve zlínském dresu mezi nejvýraznější hráče ligy | Foto: ČTK

Praha – Obchody se zase rozjely. Už dotáhl příchod norského fotbalisty Per-Egila Floa do Slavie, stál i za skutečností, že Slovinec Erik Janža posílil Plzeň. "To byli fotbalisté, kteří přišli k nám z ciziny," říká hráčský agent Pavel Zíka. "Teď se zaměříme na hráče z naší soutěže. Nejžhavější jsou nyní jednání kolem Vukadina Vukadinoviče."

Na podzim patřil srbský fotbalista mezi nejlepší hráče ligy, statistici mu ve zlínském dresu napočítali 2 góly, 8 asistencí a celkem 19 přihrávek do gólové příležitosti. V přechodové fázi je obzvlášť cenná Vukadinovičova rychlost, na poměry české ligy opravdu mimořádná.

"Vukadina nyní naše agentura Global Sports zastupuje v jednáních s jedním z Top 3 klubů české ligy, zájem je intenzivní, jednání jsou v pokročilé fázi," říká Pavel Zíka. Konkretizovat onen klub odmítá, ale jiné zdroje se shodnou, že tím, kdo v úvahách či jednáních o Vukadinovičovi došel nejdál, je pražská Slavia.

"Věřím, že ještě jeden hráč do ofenzívy přijde. Ale konkrétní nebudu, nemám mandát něco vyzrazovat. Můžu jen říct, že jednání probíhají s více hráči,“ zmínil na prvním pondělním tréninku pražské Slavie její trenér Jaroslav Šilhavý. Jedno místo v letadle, ve kterém se tým přesune na soustředění do Číny, tedy zjevně ještě pro někoho rezervuje. Favoritem na tu místenku by měl být právě Vukadin Vukadinovič.

Na přestupové ruletě se ještě točí i kulička, která nasměruje další osudy libereckého fotbalisty Jana Sýkory, ale v jeho případě by měla nyní údajně držet nejnadějnější vyjednávací pozici Viktoria Plzeň.

Kluby se na nás obrátily, my jsme jim hráče vyskautovali

Pavel Zíka před lety zakládal nyní největší sportovní agenturu v zemi Sport Invest, osobně stál za vzestupem kariéry Petra Čecha i za jeho transferem do Chelsea. Poté, co mu jeho společníci vyplatili podíl v agentuře, stál Pavel Zíka nějaký čas mimo branži. Loni se do ní vrátil a opět notně čeří vodu, tentokrát už po boku s oběma syny, Davidem a Filipem.

"V průběhu podzimu nás Slavia i Plzeň oslovily, zda bychom jim v Evropě pomohli najít levého obránce. Vytipovali jsme množinu adeptů, kterou jsme postupně zužovali. Na Janžu, který nám z daných podkladů vycházel velmi dobře, se jel několikrát podívat syn Filip. Za pomoci norského kolegy Solbakkena jsme objevili i Floa, kterému navíc v Molde končil kontrakt," popisuje průběh akce Pavel Zíka.

Fotbalový agent Pavel Zíka
Fotbalový agent Pavel Zíka | Foto: ČTK

"Doporučili jsme pak Plzni, potažmo Slavii tyto dva hráče, jeli se na ně s námi opakovaně také podívat. A dostali jsme v obou případech zplnomocnění, abychom transfer zařídili. V úplném finále už si pak závěrečná jednání vzaly samozřejmě na starost samy kluby, tedy pánové Šádek a Krob. Jsem rád, že se to podařilo dotáhnout, byla to dlouhodobá, opravdu pečlivá práce a jsem si jistý, že v obou případech přicházejí do české ligy fotbalisté, kteří ještě zvýší její kvalitu," říká Zíka.

Ten upozorňuje na to, že oba zmiňované transfery mohou zároveň signalizovat Evropě, že i české kluby jsou schopny a ochotny investovat do zahraničních fotbalistů nezanedbatelné finanční prostředky.

U Erika Janži uvádí transfermarkt.de hodnotu transferu 750 000 eur, což je přes 20 milionů korun. "Flo, jemuž v Molde skončila smlouva, přišel do Slavie jako volný hráč, tedy zadarmo. Díky tomu zase mohl dostat dobré peníze do výplaty. Snad můžu říct, že bude patřit mezi nejlépe placené hráče v české soutěži," říká Zíka.

"Ukázali jsme, že jsme schopni kvalitní zahraniční hráče na příslušné posty vyskautovat, a rádi bychom tento servis českým klubům i nadále poskytovali," podotýká šéf Global Sports.

Jednání o Janžovi vedla do kanceláře sportovního ředitele Mariboru, jímž je asi nejslavnější hráč slovinské fotbalové historie Zlatko Zahovič. "Výborný kontakt s ním navázal syn Filip. Je to opravdu osobnost, z toho, jak na Zlatka lidé v Mariboru reagují, je vidět, že je pro ně stále legendou," podotýká Zíka na adresu bývalého střelce Porta či Benfiky.

Turci jedou pro Ďuriše, Havla Boleslav nezlákala

Další z rodinného klanu Zíkových, syn David, by měl být blízko dalšího posunu v kariéře plzeňského útočníka Michala Ďuriše. Ten na podzim nedostával v dresu Viktorie tolik příležitostí, kolik by si představoval. Přesto mnohé, včetně šéfů klubu a trenéra Pivarníka, lehce zaskočil, když bezprostředně po utkání Evropské ligy s Austrií, ve kterém dvakrát skóroval, poznamenal, že šlo patrně o jeho poslední zápas v dresu Viktorie.

"Viktoria nasadila podmínky, při jejichž splnění by byla ochotna Michala případně uvolnit. A zdá se, že do finančního rámce určeného jak plzeňským klubem, ale i požadavky hráče, by měly zapadat nabídky hned tří solventních tureckých klubů," říká Pavel Zíka.

Glosář Luďka Mádla

Luděk Mádl
Foto: Aktuálně.cz

Fotbalové dění před i za oponou pohledem renomovaného fotbalového reportéra.

"Na starosti to má právě David. Ono je to s Turky někdy dost složité, já se pak rychle začnu rozčilovat, ale on má na jednání s nimi opravdu velkou trpělivost. A také díky tomu by už tento týden zástupci jednoho z těch tureckých klubů mohli přiletět do Prahy, aby se ta věc už konkrétně řešila," říká Pavel Zíka.

Ale tím výčet aktivit Global Sports zdaleka nekončí. "Teplicím přivezeme na zkoušku estonského stopera Baranova, kterému skončila smlouva v klubu Flora Tallinn. A směrem do české ligy by mohl zamířit i jeden španělský fotbalista, ale tady bych zatím nechtěl být konkrétní."

Další jednání probíhají také na vnitřním trhu. "Velmi konkrétní zájem o Milana Havla projevila Mladá Boleslav, ovšem v Bohemians se rozhodli, že v zimě nebudou oslabovat kádr. A navíc se chce Milan v klidu koncentrovat a dobře připravit na letní mistrovství Evropy "21" v Polsku," připomíná Zíka. "Pak uvidíme, co dál."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy