Slavia má uzavřený "kotel" i na ligu. Za urážky kouče Straky zatím jen podmíněně

Sport ČTK Sport, ČTK
11. 4. 2019 16:49
Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace potrestala Slavii Praha za urážlivé pokřiky fanoušků ve čtvrtfinále domácího poháru na adresu karvinského trenéra Františka Straky podmínečným uzavřením severní tribuny na dvě soutěžní utkání se zkušební lhůtou na dva měsíce a pokutou 100 tisíc korun. Komise nesáhla k nepodmíněnému trestu hlavně kvůli postoji vedení klubu, které se za vulgarity příznivců omluvilo a vyhlásilo také nulovou toleranci výtržnostem na stadionu.
Slavia má kvůli fanouškům tribunu sever zavřenou "na tvrdo" pro dnešní utkání s Chelsea. Prázdná místa částečně zakryly podobizny klubových legend Josefa Bicana a Františka Veselého.
Slavia má kvůli fanouškům tribunu sever zavřenou "na tvrdo" pro dnešní utkání s Chelsea. Prázdná místa částečně zakryly podobizny klubových legend Josefa Bicana a Františka Veselého. | Foto: SK Slavia

Karvinský trenér Straka, který v sezoně 2011/12 vedl v deseti ligových zápasech Slavii, přestože se předtím opakovaně označil za sparťanského srdcaře, se minulý týden při návratu do Edenu stal terčem řady nadávek. Domácí fanoušci ale vulgárně uráželi i jeho rodinu a v jednom pokřiku skandovali i o zabíjení trenérových dětí.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík se kouči omluvil. Zároveň vyhlásil nulou toleranci výtržnostem příznivců, kteří za chování pykají i v evropských pohárech. Kvůli vhazování předmětů na trávník, urážení představitelů UEFA a používání pyrotechniky je uzavřena část "kotle" při dnešním úvodním čtvrtfinále Evropské ligy s Chelsea.

"Na fotbalových tribunách v Česku by se neměla vzývat ničí smrt a příznivci by neměli, ani z hloupé legrace, skandovat nic o zabíjení dětí. Pokud se tak stane ještě jednou, nebude taková tribuna jedno či více utkání skandovat nic, protože bude zavřená. Nebudeme z toho mít radost, ale jiné cesty není," uvedl v komuniké předseda disciplinárky Richard Baček.

Slávističtí fanoušci se nevhodně projevovali i v posledním ligovém utkání s Libercem, kdy naráželi na vietnamský původ hostujícího gólmana Filipa Nguyena. Zkušební doba podmínky platí až do konce této sezony. Červenobílí hned v neděli přivítají v tradičně vyhroceném utkání největšího rivala Spartu a derby je pak bude v Edenu ještě čekat v nadstavbě a také 24. dubna v semifinále domácího poháru.

Disciplinárka uvažovala i o nepodmíněném uzavření sektoru. "K podmíněnému trestu jsme nakonec přistoupili proto, že u tribuny Sever se jedná o první podobný prohřešek po dlouhé době. V případě pyrotechniky (podzim 2017) a rvačky s pořadateli (podzim 2018) obdobné podmíněné tresty zafungovaly jako prevence. Chtěli bychom tímto vydat jasný signál, že pokud teď v průběhu dvou měsíců dojde k podobnému disciplinárnímu přečinu způsobenému tribunou Sever, bude trest proměněn na nepodmíněný a bude přidán trest další," uvedl Baček.

K podmíněnému trestu pomohl i vstřícný postoj vedení Slavie. "Opatření přijatá klubem, dohoda s fanouškovskými sdruženími a účast vedení klubu na disciplinárce vedly ke změně z nepodmíněného trestu na podmíněný. Teď je to již na tribuně Sever," uvedl na twitteru Tvrdík.

"Fanoušci mohou poděkovat vedení klubu, že trest je jen takový, jaký je. Postoj vedení klubu ke kauze od samého počátku a jeho kroky směrem k prevenci takového jednání do budoucna pomohly tomu, že tribuna Sever není na další zápasy zatím zavřená," dodal Baček.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy