Slavia jde do čela. Pardubicím za poločas nastřílela pět branek, dvě dal Krmenčík

7. 11. 2021 17:46
Fotbalisté mistrovské Slavie ve 14. kole první ligy v pražském Ďolíčku rozstříleli Pardubice 5:0 a před reprezentační pauzou se dostali do čela tabulky o bod před Plzeň. Vršovický celek vstřelil všechny branky po změně stran. Po dvou gólech zaznamenali Michael Krmenčík a střídající Ondřej Lingr, konečný výsledek stanovil další příchozí hráč z lavičky Ubong Ekpai.
Michael Krmenčík slaví v zápase 13. kola F:L Slavia - Plzeň
Michael Krmenčík slaví v zápase 13. kola F:L Slavia - Plzeň | Foto: Milan Kammermayer

Slávistický trenér Trpišovský udělal oproti čtvrtečnímu vítěznému utkání s Maccabi Haifa (1:0) v Evropské konferenční lize pět změn v základní sestavě. Na hrot útoku se místo Kuchty postavil Krmenčík. Poprvé od začátku nastoupil v lize pravý pardubický obránce Halász.

Úvodních 10 minut patřilo Slavii. Nejprve Ousou hlavičkoval do tyče a Masopust z úhlu nevyzrál na brankáře Boháče.

V 28. minutě hostující stoper Kačaraba, který si připsal 100. start v české lize, zahrál v pokutovém území rukou a sudí Petřík po zhlédnutí opakovaných záběrů nařídil penaltu. K ní se postavil Jeřábek, jenže gólman Mandous směr jeho zakončení vystihl a poradil si i s Kostkovou dorážkou z bezprostřední blízkosti.

V závěru prvního poločasu mohli Pražané udeřit, jenže Boháč se dvakrát během chvíle vyznamenal. Nejdříve nataženou nohou výborně zastavil Krmenčíkovu střelu a vzápětí si zastavil i Stanciův pokus z úhlu.

Slavia se třikrát prosadila v rozmezí 58. až 64. minuty. První dva góly zaznamenal po podobných akcích z pravé strany Krmenčík, který do prázdné branky nejprve uklidil Bahovu a poté Masopustovu přihrávku. Krmenčík dal v ligové sezoně čtyři branky. Masopust se asistencí podílel i na třetí trefě hostů, když za sebe nahrál zakončujícímu Lingrovi.

V 75. minutě Lingr přidal další zásah po parádní střele pod břevno. V ligové sezoně zaznamenal pátou branku. Skóre uzavřel o pět minut později první trefou v ročníku nejvyšší soutěže Ekpai, který zužitkoval samostatný únik. Jeho další zásah v nastavení neplatil kvůli ofsajdu.

Pět branek ve druhém poločase nasázela Slavia v Ďolíčku i v září v ligovém zápase proti Bohemians 1905 (5:1). Slavia nepodlehla Pardubicím ani ve třetím ligovém duelu a prohrála jediný z posledních 60 zápasů v nejvyšší soutěži. S 37 nastřílenými góly se pyšní nejlepším útokem v lize.

Naopak Východočeši nezvítězili devět kol po sobě a s 29 inkasovanými brankami mají nejhorší obranu v soutěži. Ve druhé sezoně v nejvyšší soutěži utrpěli největší debakl.

Karviná po karanténě obrala Slovácko

Fotbalisté Karviné po návratu z karantény ve 14. kole první ligy doma remizovali se Slováckem 2:2. Favorizovaní hosté zaváhali po sérii šesti výher a v neúplné tabulce jsou třetí. Slezané v nejvyšší soutěži čekají na vítězství 13 utkání, o skóre alespoň poskočili na předposlední místo před Teplice.

Karvinou poslal do vedení Michal Papadopulos, ještě do přestávky odpověděl Stanislav Hofmann a krátce po změně stran otočil skóre Jan Kalabiška. O dělbě bodů rozhodl v 81. minutě střídající Marco Túlio.

Domácí byli v dvoutýdenní karanténě kvůli hromadné nákaze koronavirem v týmu a museli si nechat odložit dva ligové a jeden pohárový duel.

Nevzdory herní pauze Karvinští skórovali jako první. V 11. minutě Křapka nacentroval do šestnáctky a Papadopulos míč pohotově tečoval mimo dosah brankáře Nguyena. Karvinský kapitán si čtvrtým ligovým gólem v sezoně upevnil pozici nejlepšího týmového střelce.

Slovácko záhy převzalo iniciativu a mohlo rychle odpovědět, ale Sadílek hlavičkoval nad branku a Jurečkův gól naplatil kvůli ofsajdu. Už po půl hodině hry trenér hostů Svědík poslal do hry druhého útočníka Ciciliu, jehož přítomnost byla hodně znát.

Tým z Uherského Hradiště ve 37. minutě vyrovnal. Sadílek poslal do pokutového území míč, který Holzer přepustil volnému Hofmannovi a ten propálil Bolka. Jeho branku chvíli nato těsně minul Cicilia.

Hosté v 56. minutě otočili skóre. Aktivní Cicilia před brankou našel nepokrytého Kalabišku a bývalý karvinský hráč měl dostatek času i prostoru přesně zakončit.

Karvinský tým poté přidal na útočné aktivitě. Bleskové vyrovnání Bartošákovi překazila tyčka, Dramého střílený centr s velkými problémy vyrazil Nguyen. V 81. minutě už domácí srovnali, když si na Qoseho centr naběhl střídající Túlio a hlavou překonal Nguyena.

Jeho protějšek Bolek v závěru několikrát podržel domácí. Zkušený gólman nejprve vychytal Kalabišku a pak si poradil i s Hofmannovou střelou. Karviná tak se Slováckem utnula ligovou šňůru šesti porážek 0:2.

Jablonec opět nevyhrál

Fotbalisté Jablonce remizovali ve 14. kole první ligy na hřišti Zlína 0:0. Účastník Evropské konferenční ligy tak na výhru v nejvyšší soutěži čeká už sedm zápasů. Naopak domácí neprohráli třetí ligové utkání po sobě a potřetí v řadě také udrželi čisté konto. "Ševci" zůstali v tabulce na 11. místě o bod a jednu příčku před Jabloncem.

Severočeši nastoupili ve stejné sestavě jako ve čtvrtečním pohárovém duelu v dánském Randers a od prvních minut museli čelit zlínské ofenzivě. Čanturišvili nastřelil v osmé minutě břevno a chvíli poté zlikvidoval Hanuš vyloženou šanci při sólu Poznara.

O zajímavé momenty nebylo v dalším průběhu nouze na obou stranách. Kratochvíla vychytal Rakovan, stejný hráč pak trefil tyč zlínské branky.

Zřejmě nejblíže ke gólu měl ve 25. minutě domácí Vraštil, po jehož hlavičce míč na brankové čáře vyrazil Hanuš a vsedě si pak poradil i s dorážkou. Jablonec opět kontroval akcí Pleštila a závarem po rohovém kopu, který musel likvidovat hlavou Poznar.

Dramatické okamžiky se ze hry nevytratily ani po přestávce. Dramého střela měla k úspěchu daleko, zato hlavička střídajícího Pilaře rozezvučela břevno, brankář Rakovan pak zlikvidoval i dorážku Doležala.

Další tutovku neproměnil Jablonec v 71. minutě, kdy po akci Malínského trefil tyč znovu Pilař. Ani v závěru neupřednostnily oba týmy jistotu defenzivy, ale gólu se diváci nedočkali.

Jablonec tak v nejvyšší soutěži neprohrál se Zlínem popatnácté za sebou, ale ve vzájemných duelech přerušil sérii pěti vítězství. "Ševci" doma neporazili Severočechy v desátém ligovém zápase po sobě.

14. kolo první fotbalové ligy (hráno v Praze v Ďolíčku):

FK Pardubice - Slavia Praha 0:5 (0:0)

Branky: 58. a 63. Krmenčík, 64. a 75. Lingr, 80. Ekpai. Rozhodčí: Petřík - Horák, Paták - Adámková (video). ŽK: Šimek, Cadu (oba Pardubice). Diváci: 3492.

Pardubice: Boháč - Halász, Šejvl, Toml, Čelůstka - Jeřábek (82. I Sang-hjok) - Kostka (71. Huf), Tischler, Šimek (71. Černý), Cadu (81. Ramos) - Chytil (87. Lupač). Trenér: Novotný.

Slavia: Mandous - Bah, Ousou, Kačaraba, Oscar (82. Olayinka) - Holeš (72. Madsen), Hromada - Masopust (72. Ekpai), Stanciu, Plavšič (39. Lingr) - Krmenčík (72. Kuchta). Trenér: Trpišovský.

MFK Karviná - 1. FC Slovácko 2:2 (1:1)

Branky: 11. Papadopulos, 81. Túlio - 37. Hofmann, 56. Kalabiška. Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Leška - Štěrba (video). ŽK: Qose - Hofmann. Diváci: 1820.

Karviná: Bolek - Santos, Buchta, Dramé - Křapka (52. Šehič), Mangabeira (72. Stropek), Qose, Bartošák (61. Túlio) - Čmelík (46. Nešický), Sinjavskij - Papadopulos. Trenér: Páník.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Kadlec, Hofmann, Kalabiška - Havlík, Daníček (34. Cicilia) - Petržela (65. Navrátil), Sadílek, Holzer (78. Tomič) - Jurečka (78. Šimko). Trenér: Svědík.

Fastav Zlín - FK Jablonec 0:0

Rozhodčí: Krejsa - Hájek, Pochylý - Zelinka (video). ŽK: R. Hrubý, Vraštil, Janetzký - Malínský, Zelený. Diváci: 2286.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Vraštil, Procházka, Matejov - Conde - Dramé (84. Hlinka), R. Hrubý (74. Janetzký), Tkáč (61. Fantiš), Čanturišvili (61. Jawo) - Poznar. Trenér: Kalivoda.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Hübschman - Pleštil (72. Smejkal), Považanec (46. Pilař), Kratochvíl, Malínský (90.+3. Surzyn) - Doležal (83. Abubakar). Trenér: Rada.