Slavia hrála proti deseti, přesto dostala od Jablonce dva góly a třásla se o výhru

Aktualizováno 14. 8. 2022 18:22
Fotbalisté Slavie vyhráli ve 3. kole Fortuna:Ligy v Jablonci 3:2. O vítězství se strachovali, přestože hráli po brzkém vyloučení Surzyna téměř celý zápas proti deseti. V soutěži už není žádný tým bez ztráty bodu: Liberec totiž podlehl 1:2 Pardubicím, nevyužil tak zároveň možnost dostat se do čela tabulky. České Budějovice remizovaly 2:2 se Slováckem.
Ibrahim Traoré vstřelil vítězný gól Slavie v Jablonci
Ibrahim Traoré vstřelil vítězný gól Slavie v Jablonci | Foto: Milan Kammermayer

Slávistický trenér Trpišovský udělal hned sedm změn v základní sestavě oproti čtvrteční odvetě 3. předkola Konferenční ligy, v níž jeho svěřenci po remíze 1:1 v Aténách s Panathinaikosem stvrdili postup.

V zahajovací jedenáctce nastoupili David a Matěj Juráskové, poprvé v této sezoně hrál od začátku Masopust a Usor tentokrát operoval netradičně na pozici podhrota.

Jablonečtí začali lépe a hned ve 3. minutě mohli otevřít skóre. Jovovič se prodral až před Mandouse, ale slávistického brankáře neprostřelil. Za chvíli přišel zásadní moment celého zápasu. Usor si chtěl v úniku obhodit Surzyna, domácí bek zblokoval míč rukou, a protože byl posledním hráčem, udělil mu rozhodčí Szikszay rovnou červenou kartu.

Pražané přesilovku využili bleskově. K přímému kopu z výhodné pozice se postavil Usor a přesnou střelou k tyči překonal gólmana Hanuše, jenž v minulosti působil ve Slavii. Dvacetiletý Nigerijec si připsal druhou soutěžní branku za "áčko" Pražanů a v lize skóroval vůbec poprvé.

V 16. minutě Hanuš zastavil Teclovu přízemní střelu a poté vyrazil i Usorův pokus. Severočeši i v deseti dokázali občas zahrozit. Ve 44. minutě Kratochvíl reklamoval Santosovu ruku ve vápně, rozhodčí ale penaltu pro domácí neodpískal. Těsně před pauzou na opačné straně Hanuše protáhl Matěj Jurásek.

Trenér Trpišovský v poločase ze zdravotních důvodů stáhl Usora se Schranzem, místo kterých naskočili Šmiga a Traoré. Posledně jmenovaný na začátku 51. minuty poslal až z lajny centr před vápno, balon nešťastně tečoval Šulc a od brankáře Hanuše a tyče se míč dostal kousek za čáru.

Severočeši se ovšem dokázali i v deseti prosadit. V 55. minutě Polidar z téměř totožného místa jako v první půli Usor zakroutil míč z přímého kopu přesně pod břevno a dal svůj první gól v jabloneckém dresu.

Slávisté si ale hned za šest minut později vzali dvoubrankové vedení zpět. Ševčík nadvakrát nepropálil defenzivu, ale míč se odrazil k Traorému a ten sám před Hanušem nezaváhal.

Jablonečtí navzdory početní nevýhodě s favoritem poměrně drželi krok a ještě jednou v oslabení udeřili. V 73. minutě vypálil Šulc a jeho nepovedenou střelu pohotově tečoval do sítě střídající Chramosta.

Ligový vicemistr se i v přesilovce nečekaně strachoval o vítězství. Nejprve v 89. minutě mířil po rohu kousek mimo Kubista, ve čtvrté minutě nastavení pak Kratochvíl ještě z vlastní poloviny po vzoru gólu Patrika Schicka na Euru zkusil dalekonosným pokusem přehodit Mandouse - a slávisté si pořádně oddechli, že se balon snesl kousíček od tyče…

Slavia venku v lize vyhrála poprvé po třech zápasech a po nečekané porážce s Hradcem Králové z úvodního kola si připsala druhé vítězství v nejvyšší soutěži po sobě. Pražané se navíc úspěšně naladili na čtvrteční úvodní duel 4. předkola Evropské konferenční ligy v Čenstochové.

Jablonec podeváté z posledních 10 ligových duelů se Slavií nebodoval a nadále čeká na první výhru pod novým trenérem Davidem Horejšem.

Pardubice rozhodly v závěru první půle

Pardubice porazily Liberec 2:1 a získaly první body v sezoně. Slovan naopak jako poslední tým přišel o stoprocentní bilanci. Utkání ve vršovickém Ďolíčku, kde hrají Východočeši během výstavby svého stadionu domácí zápasy, rozhodl vítěznou trefou v nastaveném čase úvodního dějství stoper Tomáš Vlček svou premiérovou ligovou brankou.

Pardubičtí trenéři Krejčí s Novotným udělali oproti utkání v Plzni (1:2) jedinou změnu v sestavě, Brazilce Rosu nahradil na pozici pravého obránce Kostka. Na druhé straně nechal kouč Kozel pouze na lavičce Doumbiu, jenž odehrál oba předchozí vítězné zápasy a k debaklu Teplic 5:1 přispěl gólem a asistencí.

Poslední tři duely Pardubic s Libercem nabídly vždy minimálně čtyři branky, dnes to ale dlouho na přestřelku nevypadalo. Sudí Nehasil musel v úvodu svého druhého ligového zápasu v kariéře řešit oboustranně ostrou hru, kterou odnesl po 12 minutách hry zraněním domácí Tischler, jehož nahradil Sychra.

Zápas nabral tempo až závěru úvodního dějství. Ve 43. minutě se odrazil po Helešicově dalekonosném pokusu míč k Hlavatému, který se v pokutovém území rychle zorientoval a připsal si druhý ligový gól v pardubickém dresu. Poprvé skóroval před necelými dvěma lety rovněž do sítě Slovanu.

V nastavení se navíc Vlček vytáhl při bránění Rondiče hluboko na polovinu soupeře, obral bosenského útočníka o míč, prodral se do zakončení a třetí ligový start ozdobil premiérovou brankou.

Jen o jedno utkání více potřeboval k otevření střeleckého účtu v nejvyšší soutěži liberecký Kozák, jenž přišel na hřiště z lavičky hned po změně stran právě za Rondiče. Ve 48. minutě k němu propadl centrovaný míč a jednadvacetiletý kmenový hráč Sparty zblízka prostřelil Markoviče.

Nejlepší ligová ofenziva ožila a vzápětí mohl Kozák srovnat, těsně ale minul. Na druhé straně pálil z otočky Vacek o kousek nad břevno. Lídr tabulky před začátkem třetího kola měl v závěrečné dvacetiminutovce spoustu šancí na vyrovnání, Červovu ránu zblízka ale vykopl Markovič a Frýdek s Kozákem sami před bránou vůbec netrefili prostor mezi třemi tyčemi. V nastavení ještě napálil Hlavatý výstavním volejem břevno, Pardubice už ale dotáhly zápas do vítězného konce.

Slovácku pomohlo vyloučení Pennera

Fotbalisté Slovácka zachránili v Českých Budějovicích remízu 2:2 a v sezoně nejvyšší soutěže udrželi neporazitelnost. V úvodu poslal hosty do vedení Patrik Brandner, Jihočeši ještě do přestávky vyrovnali díky Lukáši Čmelíkovi a na začátku druhé půle ho napodobil spoluhráč Michal Škoda. V 83. minutě rozhodl o dělbě bodů střídající Vlasij Sinjavskij, když už Českobudějovičtí dohrávali bez vyloučeného náhradníka Nicolase Pennera.

Trenér Slovácka Martin Svědík udělal ve srovnání se čtvrteční odvetou 3. předkola Evropské ligy proti Fenerbahce Istanbul (1:1) šest změn v základní sestavě. Mezi náhradníky nechal odpočívat například Michala Kadlece, Milana Petrželu nebo Michala Trávníka.

Hosté ale i v obměněném složení začali lépe, což jim po pár desítkách vteřin usnadnil českobudějovický Grič. Po jeho chybné přihrávce už ve třetí minutě snadno skóroval Brandner, jenž ještě v minulé sezoně v Dynamu působil. Náskok hostů mohl o chvíli později zvýšit Mihálik, ale jeho teč mířila nad břevno.

České Budějovice vyrovnaly z první vážnější akce, když v 19. minutě levačkou vystřelil Čmelík a jeho vydařený pokus zapadl k tyči. Následně Škoda branku Slovácka hlavou přestřelil. V závěru poločasu se do velké šance dostal hostující Kozák, jehož hlavička skončila vedle tyče.

"Dobře jsme do zápasu vstoupili, měli jsme 20 minut utkání pod kontrolou. Ale pak jsme začali dělat zbytečné fauly a domácí mohli zahrávat standardní situace. Celé to vyvrcholilo vyrovnávacím gólem. A to, na čem jsme předtím 20 minut pracovali, jsme během dvou minut znehodnotili," uvedl kouč Svědík.

Jestliže začátek zápasu lépe vyšel Slovácku, do druhého poločasu měli povedenější vstup Jihočeši. V 53. minutě se po centru Čmelíka dostal míč ke Škodovi, který střelou po zemi překonal Nguyena.

Slovácko pak začalo posílat do zápasu hráče z lavičky a naděje domácím na vítězství zřejmě vzala 77. minuta, kdy střídající Penner fauloval Kalabišku a po 10 minutách na hřišti dostal rovnou červenou kartu. "Překvapilo mě, že to bylo posouzeno jako faul ve vyložené šanci," podotkl českobudějovický trenér Jozef Weber.

Slovácko v přesilovce zatlačilo soupeře do defenzivy a snažilo se posílat do pokutového území nebezpečné pasy. Po jednom z nich se také gólově prosadil v 83. minutě Estonec Sinjavskij. "Myslím si, že bychom měli problémy udržet vedení i v jedenácti lidech. Slovácko tam začalo pouštět hráče z evropských pohárů a valilo se to na nás," řekl Weber.

Hosté z Uherského Hradiště chtěli vývoj otočit ve svůj prospěch, ale další gól už nepřidali. Nedokázali se tak vítězně naladit na čtvrteční úvodní duel play off Evropské konferenční ligy s AIK Stockholm. "Musíme na sobě hodně zapracovat, protože tenhle výkon by nestačil," upozornil Svědík.

3. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Slavia Praha 2:3 (0:1)

Branky: 55. Polidar, 73. Chramosta - 8. Usor, 51. vlastní Hanuš, 61. Traoré. Rozhodčí: Szikszay - Mokrusch, Váňa - Franěk (video). ŽK: Jovovič, Sejk, Horejš (trenér) - Schranz, Mandous. ČK: 6. Surzyn (Jablonec). Diváci: 5238.

Jablonec: Hanuš - Surzyn, Hübschman, Heidenreich, Polidar - Považanec - Šulc (86. Malínský), Kratochvíl, Houska (72. Kubista), Jovovič (65. Černák) - Sejk (66. Chramosta). Trenér: Horejš.

Slavia: Mandous - Masopust (78. Olayinka), Kačaraba (59. Holeš), Santos, D. Jurásek - Ševčík (64. Hromada), Tiéhi - M. Jurásek, Usor (46. Šmiga), Schranz (46. Traoré) - Tecl. Trenér: Trpišovský.

FK Pardubice - Slovan Liberec 2:1 (2:0)

Branky: 43. Hlavatý, 45.+1 Vlček - 48. Kozák. Rozhodčí: Nehasil - Ratajová, Vyhnanovský - Zelinka (video). ŽK: Vlček, Hlavatý, Markovič, Kostka - Matoušek. Diváci: 967.

Pardubice: Markovič - Kostka, Vlček, Toml, Helešic (90.+2 Koukola) - Janošek - Tischler (12. Sychra), Solil, Hlavatý, Vacek (72. Mareš) - Černý (72. Červenka). Trenér: Novotný.

Liberec: Vliegen - Gebre Selassie, Talovjerov, Prebsl (46. Plechatý) - Matoušek (69. Rabušic), Červ, Mara (60. Doumbia), Frýdek, Preisler (60. Mészáros) - Van Buren, Rondič (46. Kozák). Trenér: Kozel.

Dynamo České Budějovice - 1. FC Slovácko 2:2 (1:1).

Branky: 19. Čmelík, 53. Škoda - 3. Brandner, 83. Sinjavskij. Rozhodčí: Starý - Vodrážka, Slavíček - Orel (video). ŽK: Havel - Kalabiška. ČK: 75. Penner (Č. Budějovice). Diváci: 3167.

Č. Budějovice: Šípoš - Čolič, Havel, Králik, Sladký - Grič (46. Hellebrand), Čavoš (88. Broukal) - Čmelík (67. Penner), Hora, Potočný (81. Vais) - Škoda (81. Hais). Trenér: Weber.

Slovácko: Ngyuen - Reinberk (78. Vecheta), Šimko (64. Hofmann), Daníček, Kalabiška - Kohút, Ljovin - Brandner (71. Sinjavskij), Mihálik, Holzer (63. Duskí) - Kozák (64. Šašinka). Trenér: Svědík.