Slavia ho dvakrát stála místo. Sparta může vyhrát, ale na titul nemá, říká Ščasný

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
2. 10. 2021 7:22
Už ve dvanácti ligových duelech, což je historický rekord, nedokázala Sparta odvěkého rivala Slavii skolit. Ve slavném derby pražských "S" naposledy vyhrála v květnu 2016 doma na Letné 3:1. Rudé tehdy vedl na zteč trenér Zdeněk Ščasný. „Teď má však příležitost ji porazit,“ říká.
Zdeněk Ščasný.
Zdeněk Ščasný. | Foto: Milan Kammermayer

Věděl jste, že naposledy Sparta porazila Slavii pod vaším vedením?

Ne, kdybyste mi to neřekl, tak jsem to nevěděl. Ale není důležité, že to bylo pod mým vedením, spíš mě zarazilo, jak je to už strašně dlouho. Přes pět let!

A víte, že jde o rekord? Sparta nebyla poražena maximálně v jedenácti duelech, a to hned dvakrát.

Fotbal takové série přináší. Slavia se v posledních letech dostala do velké pohody, herní i výsledkové. Dokázala se prosadit i v Evropě. To je fakt. Na druhé straně Sparta prožila složitější období, ale doufám, že se z něj už dostává a dokáže nepřízeň v derby konečně prolomit. Slávistickou úspěšnou sérii by mohla ukončit.

Za Spartu jste hrával, pak ji trénoval. Máte přehled, jakou máte v derby bilanci?

Nevím, vůbec, nikdy jsem podobné statistiky nesledoval.

Vybavíte si povedené zápasy?

Jako hráč si nevybavuju jediný. A mám-li být upřímný, z trenérské kariéry mi naskakují ty, které se nepovedly. Dvakrát mě nevydařené derby stálo ve Spartě trenérské místo, kdy jsem po prohrách skončil. Právě na podzim 2016 jsme doma podlehli Slavii (0:2), kterou vedl Jarda Šilhavý, porážku jsem neunesl a odstoupil sám. Pak v květnu 2019 asi čtrnáct dní po skončení ligy v pohárovém klání (0:3). V lize jsme remizovali 1:1, ale v poháru jsme na soupeře neměli. V té době měla Slavia vůbec nejlepší tým, Deli, Souček, Ngadeu, mohli jsme prohrát mnohem vyšším rozdílem. Ale pokud si mám vzpomenout na vydařené střetnutí se Slavií, tak to bylo na lavičce Teplic, kdy jsme v Edenu vyhráli neskutečným poměrem 7:0 (srpen 2013). To se ovšem nevztahuje k derby.

Čím si vysvětlujete, že Sparta čeká na výhru takovou dobu?

Byť je Sparta výborně finančně zajištěná, prošla složitým obdobím. Turbulentním, nahoru dolů. Střídali se trenéři, střídali se hráči - domácí, zahraniční, pořád se v budování mužstva začínalo skoro od nuly. Nikdy se kádr nestabilizoval. To není kritika, to je konstatování. Slavia naopak po dlouhém období, kdy hledala svou tvář, neměla peníze, neměla výsledky, bojovala sama se sebou a o důvěru fanoušků, tak se dala dohromady. Hodně to souviselo s příchodem čínského investora. Přišel výborný trenér, dostal potřebné pravomoce, volnou ruku při sestavování týmu, dařily se nákupy hráčů. To jsou strašně důležité věci.

Říká se, že v derby favorit nevyhrává. Proč to v posledních pěti letech neplatilo?

Pár remíz tam bylo, v jiných střetnutích Slavia jasně dominovala. Ale jinak platí, co jsem říkal v předcházející odpovědi. Kluby byly někde jinde.

Když jste v roce 2016 odcházel, posteskl jste si, že v létě stačilo doplnit mužstvo na několika postech a Sparta mohla být ještě silnější. Stojíte si pořád za těmito slovy?

Trvám na nich. Prožili jsme skvělou sezonu v pohárové Evropě, ale neudělali jsme titul, skončili jsme druzí za Plzní. Ale měli jsme výborné mužstvo. Kdybychom v létě udrželi stávající kádr a na třech místech ho doplnili, mohla být Sparta někde úplně jinde. Je mi jasné, že někteří hráči se udržet nedali, chtěli za každou cenu pryč, ven, ale do kádru se peníze investovat mohly. Pak se střídali trenéři, zbytečně se ztratil čas. Italský trenér Andrea Stramaccioni (červen 2017) byl velmi schopný odborník, ať se to někomu líbí, nebo ne. Já na něj neřeknu půlku špatného slova. Podcenil však spoustu věcí, což jsem z pozice sportovního ředitele vnímal, až už jeho angažmá nebylo prospěšné. Dostal volnou ruku při výběru hráčů, to byla chyba, přišli někteří hodně drazí. Neměli motivaci, byli spokojení, bylo jim jedno, jestli hrají, nebo ne. Dodnes se z toho klub vzpamatovává. Já přitom záměru a investici majitele Daniela Křetínského rozuměl, mít zahraničního trenéra, velká jména, postoupit do Ligy mistrů a náklady zhodnotit. Bohužel to nevyšlo. Proto říkám, kdyby se tyto peníze vložily do mužstva v době, kdy jsem jako trenér končil, mohla být Sparta jinde. S tím vědomím, že to je jen spekulace, kterou nelze prokázat. Jenom kdyby…

Prohlásil jste, že by nyní Sparta mohla doma v derby uspět a černou sérii ukončit. Co vás k tomu vede?

Několik důvodů. Sparta má docela slušný kádr, došlo k jeho obměně, přišly zajímavé posily. I když se objevila nějaká zranění, ale tím si prochází Slavia taky. Pavel Vrba je trenérem podle mého gusta a do Sparty se hodí. Dost podstatné je, že Slavia není nyní v optimálním stavu. Nebudu rozebírat čím, to mi ani nepřísluší. A rovněž hraje se na Spartě, přijde hodně fanoušků, kteří ji budou hnát kupředu. Přichází ideální doba sérii prolomit. Navíc žádná netrvá věčně.

Sparta nejen podle vás může derby vyhrát. Má však na boj o titul?

To jsou dvě rozdílné věci. V jednom zápase se dá uspět, každý je specifický, může se přihodit ledacos. Jsem přesvědčený, že Sparta v derby může Slavii porazit. Nejsem ovšem přesvědčený, že má kádr natolik vyzrálý, že získala takovou pohodu, aby výkony opakovala a dobyla titul. Nemyslím si to.

Budete na Letné?

Mám permanentku, ale z mnoha důvodů se na Letné moc neukazuju. Ani já neměl rád, když bývalí trenéři chodili po vipce a rozdávali rozumy. Tím neříkám, že to dělali všichni. Sledovat derby budu, přirozeně si ho nenechám ujít, ale nejspíš v televizi.

Fotbalová republika, díl šestý: Dvorec u Nepomuka | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy