Kuchta do půle zařídil Slavii výhru nad nováčkem. Záchranářské duely góly nenabídly

13. 2. 2021 18:11
Fotbalisté Slavie v 19. kole Fortuna:Ligy zvítězili jasně 3:0 nad Pardubicemi a proti nováčkovi nejvyšší soutěže po podzimní remíze 1:1 ve vzájemném utkání další překvapení nepřipustili. V duelech o záchranu hrála Opava s Příbramí 0:0 a stejným výsledkem skončil souboj Brna se Zlínem.
Jan Kuchta
Jan Kuchta | Foto: Reuters

Pražané rozhodli o výhře už v úvodním dějství, kdy se dvakrát trefil Jan Kuchta a dotáhl se na čelo střelecké tabulky. V 52. minutě přidal třetí gól Nicolae Stanciu.

Obhájce titulu částečně napravil minulou remízu v Příbrami a vede neúplnou tabulku o 13 bodů před Spartou, která má utkání k dobru.

Slávisté jako jediní v ligové sezoně dál drží neporazitelnost, v nejvyšší soutěži bodovali už v 31 zápasech za sebou. Červenobílí se vítězně naladili na čtvrteční úvodní duel vyřazovací fáze Evropské ligy proti Leicesteru. Východočeši nebodovali po dvou výhrách a zůstali na sedmém místě.

Pardubice dokázaly jako jeden ze tří týmů obrat v ligové sezoně Slavii o body, v odvetě v Edenu ale na podzimní domácí remízu nenavázaly. Od úvodu byli aktivnější Pražané, za které poprvé po návratu z Brugg nastoupil v základní sestavě Deli. Stoper z Pobřeží slonoviny měl v 16. minutě úvodní velkou šanci, ale jeho hlavičku zblízka vyrazil Boháč, o něhož v zimě marně usilovala Slavia.

V 19. minutě už domácí vedli. Sima zatáhl míč po straně, Bahovu střelu Boháč jen vyrazil před sebe a Kuchta doklepl balon do sítě. V 27. minutě slávisté zvýšili. Holeš ve středu pole vypíchl míč, dostal tím do brejku Provoda a po jeho přihrávce vstřelil další snadný gól Kuchta.

Domácí útočník skóroval pojedenácté v ligové sezoně a ve střelecké tabulce se dělí o první místo se spoluhráčem Simou a sparťanem Julišem.

Hosté v závěru poločasu přidali a mohli snížit. Kostkovu střelu v 35. minutě však vyrazil Kolář a poté měl slávistický gólman štěstí, že Holešova "malá domů" skončila těsně vedle tyče.

Na opačné straně po Boháčově vyběhnutí propadl míč k Olayinkovi, který ale netrefil prázdnou branku. Chvíli nato Simova trefa neplatila kvůli ofsajdu.

Třetí gól Pražané přidali až sedm minut po přestávce. Zpoza vápna napřáhl Stanciu a dalekonosnou střelou k tyči zaznamenal svou první branku v tomto roce.

V 66. minutě zasáhl proti Olayinkovi Boháč a o 10 minut později pak vracející se Čihák. Pardubičtí se nedočkali ani snižující trefy, v 82. minutě vychytal střídajícího Ewertona Kolář, který si připsal 11. čisté konto v ligovém ročníku a v této statistice vládne brankářům.

Brnu sebral gól VAR

Fotbalisté Zlína remizovali v 19. kole první ligy v Brně bez branek. "Ševci", kteří se do hry vrátili po dvou kolech a karanténě způsobené koronavirem v týmu, nevyhráli v nejvyšší soutěži osm zápasů po sobě. Zbrojovka nezvítězila v šestém z posledních sedmi ligových duelů.

V brněnském dresu chyběli mimo dlouhodobě zraněných také gólman Berkovec a záložník Fousek. Zlín naposledy hrál před téměř třemi týdny se Slavií, pak kvůli karanténě nehrál v Liberci a doma s Mladou Boleslaví. Hostující trenér Bohumil Páník postavil do základu i dvě nové posily Janoška a Potočného.

Právě posledně jmenovaný měl po opatrném úvodu první šanci, Poznarem sklepnutý míč ale trefil gólmana Flodera. Brno zahrozilo v 16. minutě, Dostál musel po průniku likvidovat Štepanovského střelu i Vaňkovu dorážku.

Zbrojovka si vytvořila územní převahu a několik střeleckých příležitostí. Tvrdě pálil Štepanovský, Vaňkův trestný kop po teči ve zdi skončil těsně nad, dalekonosná Barišova rána skončila v Dostálově náruči. Na druhé straně zakroutil trestný kop Potočný rovněž do rukou domácího brankáře.

Krátce po změně stran byl blízko vedoucímu gólu hostující Fantiš, při skluzu před bránou mu k míči chyběly jen centimetry.

V 62. minutě měl obrovskou příležitost domácí útočník Růsek, který se náhle objevil za obranou "Ševců", jenže Dostála nepřekonal. Dvě minuty před uplynutím základní hrací doby propasíroval míč do hostující branky Bariš. Rozhodčí Hocek ale situaci zkontroloval na videu a gól odvolal.

"Dorážel jsem balon, soustředil jsem se na něj a situaci před tím jsem moc neviděl. Nevím, zda to byl faul," prohlásil Bareš. "Cítím křivdu. Pokud tam měl být náš faul, tak se ptám, proč sudí nepískal faul o tři vteřiny dřív při kontaktu na Pachlopníka," zlobil se kouč Brna Richard Dostálek.

Brno doma v lize od dubna 2004 podeváté za sebou se Zlínem neprohrálo. Naopak "Ševci" bodovali v nejvyšší soutěži se Zbrojovkou ve čtvrtém utkání po sobě.

"V první půli jsme měli tři zajímavé možnosti, ale soupeř je zablokoval. Ve druhém poločase jsme se tlačili za vítězstvím, i když terén nenahrával kombinační hře. Bohužel jsme nedali gól, i když jsme měli slušné příležitosti. O to víc mrzí, že jsme neslavili výhru," posteskl si Dostálek.

"V zápase šlo o hodně. Domácí by vítězství posunulo mentálně hodně vysoko, my jsme tu nechtěli prohrát. Úkol jsme splnili, ale dnešní fotbal ovlivnil terén, na něm se nedal hrát pořádný fotbal," konstatoval Páník.

Příbram podržel v Opavě gólman Kočí

Další záchranářské utkání mezi Opavou a Příbramí skončilo rovněž bez branek. Slezané nevyhráli 13 kol v řadě, Středočeši naplno nebodovali v osmém kole za sebou.

"Pořád stejná písnička, strašně malý důraz ve vápně. Proto nedáváme góly. Brno ani Příbram jsme doma nezvládli, naše situace se komplikuje," uznal opavský kouč Radoslav Kováč.

Premiéru v nejvyšší soutěži si odbyl třiadvacetiletý brankář Opavy Digaňa. Slovenský gólman si na míč v úvodním dějství takřka nesáhl, Středočeši totiž nevyprodukovali ani jednu střelu na bránu.

Slezané, kteří v úterý v naprosto odlišné sestavě vypadli ve třetím kole domácího poháru s třetiligovými Karlovými Vary po prohře 0:3, byli v prvním poločase aktivnější.

Hned v úvodu po centru Březiny nebezpečně hlavičkoval Dedič, jenže balon vyrazil mimo tyče gólman Kočí. A po půlhodině hry si skvěle poradil také s jedovatou střelou Nešického zpoza šestnáctky. Spoustu práce měl Kočí i s Březinovou tvrdou ranou z přímého kopu, míč s potížemi vytěsnil do zámezí.

Po změně stran střídající Čvančara sklepl míč pro Nešického, který ale vypálil bez přípravy vysoko nad příbramskou bránu. V závěru Kočího nepřekonal z dorážky ani stoper Didiba.

"Závary na konci byly nepříjemné. Kluci mi ale pomohli, skákali do střel, byli obětaví tak, jak to má být. Když už něco prošlo, naštěstí jsem to chytil. Jsme rádi za nulu a bod bereme," prohlásil Kočí.

Slezané doma v nejvyšší soutěži nevyhráli posedmé za sebou a v posledních čtyřech zápasech tam neskórovali. Opava neprohrála v lize s Příbramí pošesté v řadě, poslední čtyři duely ale skončily remízou. Středočeši od loňského května nezvítězili venku už v 14 ligových utkáních.

"Dneska jsme toho moc nepředvedli. Hráli jsme poctivě. Chtěli jsme samozřejmě předvést i něco dopředu, ale spíš jsme se soustředili na defenzivu. Měli jsme velké ztráty v přechodové fázi, proto jsme se nedostali do žádné šance. S bodem jsme spokojení. Pro nás i pro domácí je ale bod málo," dumal příbramský kouč Pavel Horváth.

19. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FK Pardubice 3:0 (2:0)

Branky: 19. a 27. Kuchta, 52. Stanciu. Rozhodčí: Ginzel - Nádvorník, Podaný - Franěk (video). ŽK: Sima - Čihák, Čelůstka, Šejvl, Surzyn. Bez diváků.

Slavia: Kolář - Bah, Kúdela, Deli, Oscar - Holeš (69. Hromada), Provod - Sima (70. Masopust), Stanciu (79. Traoré), Olayinka (79. Bořil) - Kuchta (70. Lingr). Trenér: Trpišovský.

Pardubice: Boháč - Surzyn, Šejvl (61. Ewerton), Toml, Čelůstka (43. Prosek) - Čihák - Tischler, Hlavatý (43. Solil), Kostka (61. Huf), Cadu - Černý (46. Jeřábek). Trenér: Novotný.

Zbrojovka Brno - Fastav Zlín 0:0

Rozhodčí: Hocek - Hájek, Dohnálek - Petřík (video). ŽK: Sedlák - Conde, Cedidla, Simerský. Bez diváků.

Brno: Floder - Šural, Dreksa, Pernica - Štepanovský (76. Pachlopník), Bariš, Vaněk (83. Texl), Sedlák, Moravec - Hladík (76. Přichystal), Růsek (87. Fila). Trenér: Dostálek.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Buchta, Procházka - Janetzký (64. Dramé), Conde, Janošek (87. Hlinka) - Fantiš (90.+2. Matejov), Poznar, Potočný. Trenér Páník.

SFC Opava - 1. FK Příbram 0:0

Rozhodčí: Pechanec - Matoušek, Mojžíš - Machálek (video). ŽK: Didiba, Březina, Smola - Vilotič, Cmiljanovič, Kvída, Laňka. Bez diváků.

Opava: Digaňa - Březina, Kulhánek, Didiba - Mondek (75. Hrabina), Tiéhi, Nešický, Hellebrand, Helešic (59. Čvančara) - Kania (87. Schaffartzik), Dedič (59. Smola). Trenér: Skácel.

Příbram: Kočí - Laňka, Kvída, Tregler, Vilotič, Cmiljanovič - Lalkovič (87. Antwi), Hájek (63. S. Kingue), Nový (72. Pilík) - Zorvan - Voltr (87. Vávra). Trenér: Horváth.