Švancara: Slavii trápila nejistá defenziva, ale poučí se. Ve Spartě je něco špatného

Petr Švancara Stanislav Hrabě Petr Švancara, Stanislav Hrabě
16. 5. 2022 12:02
Fotbalovou ligu vyhrála Plzeň před favorizovanou Slavií, která prohrála i nedělní domácí derby se Spartou. "Je možné, že na Slavii dopadla těžká sezona, jiné vysvětlení nevidím," říká v ligovém komentáři pro Aktuálně.cz bývalý útočník Petr Švancara.
Plzeň získala titul především díky ligovému finiši, zatímco Slavia zklamala.
Plzeň získala titul především díky ligovému finiši, zatímco Slavia zklamala. | Foto: Milan Kammermayer

Slavia nadstavbu absolutně nezvládla, kdyby se počítala jen ona, skončila by nakonec čtvrtá, před ni by se dostaly nejen Plzeň, ale i Sparta a Slovácko. Je to pro mě velké překvapení. Je možné, že na ni dopadla těžká sezona, jiné vysvětlení nevidím.

Nehrála totiž špatně, proti všem soupeřům byla dominantní, více na míči, měla převahu. Ale jak my říkáme, je to o gólech. A Slavia, přestože za celou ligu nastřílela neuvěřitelných osmdesát gólů, mistr Plzeň jen 63, šance neproměňovala.

Druhá věc - dostávala hloupé góly. A hodně hloupé. V defenzivě nebyla tak jistá jako v předchozích letech. I vinou gólmanů. V předchozích letech se mohla spolehnout na stoprocentního Koláře, teď on i Mandous dostali jednoduché góly. Také obrana občas nefungovala, jak měla, například v utkání s Hradcem, tak se to projevilo. Když se k tomu přidá neproměňování šancí, přišla logicky o titul.

Ale celkově ji nehodnotím nijak špatně, druhé místo přece není ostuda. Navíc se z toho poučí. Ať Slavia pokračuje, ať jede dál v nastoupené cestě. Dělá to dobře, vůbec není v žádné krizi, dělá nám radost. Akorát letos dojela na některé nepodařené věci. To si však vyhodnotí a v další sezoně bude zase silnější.

Sparta vyhrála derby, určitě ji to trošku nakopne před nejdůležitějším utkáním roku, před finále poháru, vylepší se atmosféra v kabině, nastane příjemnější nálada. Ale že by ji to posunulo v kvalitě, to moc ne. Opakuji, že jí moc nevěřím, dlouhodobě má problémy zopakovat dobrý výkon, aby jela nějakou šňůru. Slovácko bude na ni nachystané, hraje velmi dobře, teď porazilo v pohodě Hradec 3:0. Proto je pro mě větší favorit Slovácko.

Nevím, jakou měl Bořek Dočkal domluvu s trenérem Michalem Horňákem, proč se s ligou a sparťanskými fanoušky nerozloučil v Edenu, kde vyrůstal. Ale je možné, že se tak stane ve finále poháru. Mě hrozně mrzí, že končí. Pořád ještě mladý kluk, měl by to zvážit, bude nám chybět.

Nevím však, co za tím je. Když končí takový fotbalista, tak není v klubu něco v pohodě. Ale to už není několik let, to přece víme. Uvnitř se něco děje, možná se bije víc názorů, majitele, ředitele Čupra, manažera Rosického. K tomu další změna trenéra, každý chce hrát jiný fotbal s jinými hráči. Podle mého největší byla chyba, že nekoupila lídra. Pořád se to motalo okolo Hložka, Hancka a právě Dočkala. Zklamali mě i gólmani, dostávali také špatné góly jako slávističtí.

Petr Švancara (44)

Petr Švancara se rozloučí s kariérou
Foto: Lukáš Caha

Bývalý ligový útočník, svého času jeden z největších talentů v českém fotbale. V nejvyšší soutěži odehrál za devět různých klubů včetně Slavie či Zbrojovky Brno 309 zápasů, v nichž nastřílel 59 branek.

V Plzni skončí francouzský útočník Jean-David Beauguel, což bude velké oslabení nejen pro Viktorku, ale i pro celou ligu. Pro fanoušky. Ten borec dával vítězné góly, nesmírně důležité. I při proměňování penalt, což nebylo vůbec lehké. Většinou šel na ni za stavu 0:0 či 1:0, na Slavii v nastaveném čase dokonce vyrovnával. To není sranda. Spoluhráči se mohli na něj spolehnout. Ale chápu, že Plzeň se nachází v situaci prodeje, chtějí i ušetřit, navíc Beauguel má nyní výbornou pozici pro dojednání krásné smlouvy třeba doma.

Nabízí se, že ho nahradí Tomáš Chorý. Určitě se od něho mnoho naučil, nakoukal, jak to dělá. Ale Beauguel byl jeden z největších cizinců frajerů, který se v naší lize objevil. Proto hodinky na památku, poděkovat a budeme na tebe vzpomínat s úctou.

Baráž čeká Teplice a Bohemku. Ona to zvládne, ale spíš mám strach o Teplice. Teď jsem je viděl proti Pardubicím, které taky ještě mohly do baráže spadnout. Východočeši to dostali od Teplic gratis, ze strany domácích to bylo o ničem. Nehrálo osm hráčů, nevím, jestli je to dobře, když tým čekají existenční zápasy. Já raději hrál, než se díval na utrpení spoluhráčů.

Určitě tahle prohra nepomohla k nějaké atmosféře, přitom do baráže bys měl jít v pohodě. Také vyjádření trenéra Jirky Jarošíka, jestliže neporazíme Vlašim, nemáme v lize co dělat, mě poněkud vyděsilo. Bacha na taková slova, to je špatně. Je potřeba mít trošku pokoru. Teplice jsou favority, ale Vlašim jsem viděl nejméně čtyřikrát. Je to kompaktní tým s ambiciózním trenérem a zajímavými hráči směrem do první ligy, kteří v ní skončí, ať postupem týmu nebo si najdou angažmá jinde. Teplice to budou mít složité.

Jak už jsem řekl, Bohemka to podle mého zvládne. Hraje slušný fotbal, dostala se do potíží, protože nedávala góly, neproměňovala ani vyslovené tutovky. Kádr je solidní a zkušenější, než má protivník. Opavě bych to moc přál, hrával jsem tam, budou to nádherné zápasy, na obou bude vyprodáno, narazí na sebe dva tábory fanoušků. Ale o Bohemku se na rozdíl od Teplic nebojím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy