Šlágr bez gólu. Sparta remizovala v Ostravě a pauzu přečká na čtvrtém místě

14. 12. 2019 19:09
Fotbalisté Sparty ve 20. kole první ligy remizovali bez branek v Ostravě a přezimují na čtvrtém místě tabulky. Souboji tradičních rivalů před necelými čtrnácti tisíci diváky chyběly vyložené příležitosti.
Nemanja Kuzmanovič, Benjamin Tetteh ani nikdo jiný v zápase Baníku se Spartou neskóroval. | Foto: Dalibor Sosna

Utkání jsme sledovali v online přenosu.

Největší šanci zmařil hostujícímu Adamu Hložkovi brankář Jan Laštůvka. Sparta podeváté za sebou, Baník doma také podeváté za sebou neprohrál.

"Nějaká série je vždy povzbuzující. Určitě je lepší jít na zimní přestávku s touhle sérií a na jaře se pokusit ji natahovat. Skončilo to 0:0 a bod je pro nás asi ztráta. Hráli jsme o třetí místo, a kdybychom vyhráli, tak jsme tam," řekl sparťanský stoper David Lischka.

Po minutě ticha, kterou aktéři uctili památku obětí úterního útoku střelce ve Fakultní nemocnici Ostrava, patřil nástup do zápasu Spartě. Hosté byli v úvodní dvacetiminutovce aktivnější a od vedoucího gólu je v šesté minutě připravil pouze skvělý reflex ostravského brankáře Laštůvky, který vyrazil poněkud nešťastně umístěnou hlavičku spoluhráče Filla z bezprostřední blízkosti.

Baníku se postupně povedlo mírnit počáteční převahu soupeře, přesto v 21. minutě Sparta znovu pohrozila Frýdkem, který však z voleje po Plavšičově akci zhruba z dvanácti metrů přestřelil.

Ke konci poločasu se nadechovali i domácí a po sérii čtyř rohů bylo před Hečou několikrát horko, ale pak přišla největší možnost první půle na straně hostů. Hložek se po brejku ve vápně kličkou zbavil obránce, ale tváří v tvář pak nedokázal vyzrát na Laštůvku.

"Větší počet střel na branku jsme asi měli my. I více tutových šancí, ale bohužel jsme je nedali. Tyhle zápasy jsou vždy hodně náročné, ať prostředím nebo tím, že se soupeř na vás vyhecuje," prohlásil Lischka.

Taktický ráz utkání se ani ve druhé půli příliš neměnil a boj o střed hřiště neměl vítěze. Domácí zahodili ideální standardní situaci: Kuzmanovič z 16 metrů trefil z přímého kopu jen zeď. "Chtěl jsem to střílet, viděl jsme prostor uprostřed zdi a chtěl jsme to dát jakoby trochu výše přes ně. Ale nevyšlo to a trefil jsem myslím Hložka do ramena," řekl Kuzmanovič.

Sparta po hodině hry opticky znovu převzala taktovku, ale několik slibně rozjetých situací nedohrála. Čtvrthodinu před koncem nebezpečně vyhlížela střela Hložka, ale neměla potřebnou výšku ani sílu a do ostravské branky neprošla. "Měli jsme nejméně o dvě gólové situace, byť ne úplně vyložené, více. Tam to chtělo zachovat více klidu a mohli jsme si odvést tři body," řekl sparťanský trenér Václav Jílek.

Jedenáct minut před koncem domácí kouč Páník nasadil z lavičky i Baroše, ale na konečné skóre už to vliv nemělo. Ostravský gólman Laštůvka si připsal třetí čisté konto po sobě a Baníku patří sedmé místo v tabulce. Sparta je čtvrtá se ztrátou dvou bodů na třetí Jablonec a od druhé Plzně, která má zápas k dobru, ji dělí čtyři body.

"Řekl bych, že bod se Spartou není žádná tragédie. Samozřejmě jsme chtěli vyhrát a Spartu přeskočit, ale my jsme ty body poztráceli jinde. Dneska ten bod musíme brát," uznal ostravský obránce Martin Fillo.

20. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Sparta Praha 0:0

Rozhodčí: Zelinka - Paták, Hájek - Pechanec (video). ŽK: Jirásek, Fleišman, Stronati - Frýdek, Sáček, Kanga. Diváci: 13.535.

Sestavy:

Ostrava: Laštůvka - Fillo, Pokorný, Procházka, Stronati, Fleišman - Reiter (79. Baroš), Jirásek, Hrubý, Kuzmanovič (76. De Azevedo) - Diop. Trenér: Páník.

Sparta: Heča - Sáček, Lischka, Mandjeck, Hanousek - Frýdek, Kanga (90. Juliš) - Hložek, Trávník, Plavšič (61. Windheim) - Tetteh (72. Kozák). Trenér: Jílek.