Ščasný: V závěru to byl blázinec. Ale hráli jsme fotbal, na rozdíl od války v Ostravě

Jiří Škuba Jiří Škuba
29. 9. 2018 7:44
Je pověstný svým energickým vystupováním u postranní čáry. V Plzni ovšem sparťanský kouč a sportovní ředitel Zdeněk Ščasný dlouho zůstával v klidu, emotivní gesta si šetřil až na vypjatý závěr duelu. "Ale rozhodně se nemáme za co stydět," prohlásil po porážce 0:1.
Zdeněk Ščasný v zápase 10. kola Plzeň - Sparta.
Zdeněk Ščasný v zápase 10. kola Plzeň - Sparta. | Foto: Tomáš Liška

Proč Sparta nedokázala navázat na předchozí výkony?

Určitě si nemyslím,  že bychom byli k nepoznání. Zápas měl několik fází, v úvodu byli domácí aktivnější, byli dobře připraveni na naše rozestavení 3-5-2. Ale rozhodně jsme nebyli pod nějakým drtivým tlakem. Po pětadvaceti minutách jsme přešli na jiný systém a v následujícím průběhu byly úseky, které jsme ovládali my.

Sparta opět nezvládla klíčový duel. Čím to?

Byl to zápas o jedné brance, bohužel jsme ji inkasovali my. Po standardce, po střele, která by šla mimo branku. Sami jsme měli dvě, tři šance, hlavně ta Tettehova byla víc než stoprocentní. Dostali jsme lekci z produktivity. Představa, že si v Plzni vytvoříme deset brankových příležitostí, je zcestná.

Hodně vás štve, že zápas rozhodla právě střela, kterou si Radakovič srazil do vlastní branky? 

Co se týká emocí, v průběhu zápasu jsem byl hodně v klidu. Jenže inkasovaný gól byl trestuhodný - na standardní situace jsme se připravovali, navíc mě mrzí, že bezprostředně před inkasovanou brankou jsme my několik našich standardek odevzdali, balon jsme poslali Kozáčikovi do rukou. Když chcete vyhrát - nesmíte promarnit své šance a nesmíte inkasovat takový gól.

A co hodně emotivní závěr?

Závěr byl blázinec, souhlasím. Nejen z naší strany. Plzeň dohrávala zápas takticky, my jsme spěchali a z přemíry snahy pramenily nějaké fauly. Těžko jsme se mohli dostat do nějakého tlaku, vždyť se z nastavených pěti minut většinu času ani nehrálo.

Jak moc vám v závěru chyběl Frýdek, který musel v 58. minutě střídat kvůli zranění? 

Martin chtěl dolů už v poločase, nakonec jsme se domluvili, že ještě čtvrt hodiny vydrží. V jeho momentální formě je těžké ho nahradit. Byť Vašon (Lukáš Vácha) vypadá na tréninku velmi dobře, dlouho nehrál a vletět najednou do takového tempa je velmi složité.

Jaký dopad bude mít vaše porážka na další průběh ligy?

To nevím, je těžké dělat nějaké závěry. Momentálně je to tak, že Plzeň jde znovu před nás. Sehráli jsme velmi vyrovnaný zápas, teď musíme pokračovat ve výkonech a být lépe připraveni na standardní situace. Hráčům ale nemám co vytknout - zatímco s Baníkem to byla válka, v Plzni jsme hráli fotbal.

Jak moc vám bude chybět Nicolae Stanciu, který za faul bez balonu dostal červenou kartu?

Jeho zákrok jsem neviděl, nemůžu ho hodnotit. Ale pokud ho rozhodčí přezkoumal na videu, tak bylo vyloučení jasné. Možná mě to mrzí víc než porážka - ta by jednou přišla, ale Stanciu se neměl nechat vyloučit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy