Ščasný: S Křetínským jsme si malovali, Holoubka jsem doporučil, ale jen na Inter. Hřebík? Řevnivost

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 9. 2017 6:00
Rozhovor se Zdeňkem Ščasným, někdejším trenérem fotbalové Sparty, o minulosti i současnosti letenského týmu.
Na střídačce pražské Sparty její někdejší trenér Zdeněk Ščasný obvykle nešetřil emocemi.
Na střídačce pražské Sparty její někdejší trenér Zdeněk Ščasný obvykle nešetřil emocemi. | Foto: ČTK

Praha - Loňské podzimní derby, které Sparta na vlastním stadionu se Slavií prohrála 0:2, se stalo epilogem příběhu, který předtím s působením na lavičce letenského klubu spojoval trenéra Zdeňka Ščasného.

Ten nyní zpovzdálí, nicméně se zájmem, sleduje úsilí poněkud jiného týmu Sparty, plného cizinců. "Majitel zvolil jinou strategii, záleží samozřejmě na něm. Já chtěl před rokem tři čtyři posily, z různých důvodů to nedopadlo. Škoda, všechno mohlo vypadat trochu jinak. Ale chraň bůh, nechci si stěžovat, ani v nejmenším. Jako trenér musíte vždycky vycházet z toho, co v danou chvíli prostě k dispozici máte."

Zdeněk Ščasný dovedl Spartu na jaře 2016 až do čtvrtfinále Evropské ligy. Na mistrovské tituly z let 1998 a 1999 už ale jako trenér nenavázal a Liga mistrů pro něj na Letné také zůstala zakletá. "Titul sice nebyl, ale ten sám o sobě v dnešní době tolik neznamená, pokud na něj vzápětí nenaváže úspěch v pohárové Evropě. Byli jsme sice v uvozovkách jen druzí, ale do čtvrtfinále Evropské ligy jsme se dostali a já to stále považuji za mimořádný úspěch," zdůrazňuje Ščasný.

Ve spojitosti se skutečností, že český mistr ligové sezony 2017/18 může mít unikátní šanci proskočit do Champions League přímo, tedy bez kvalifikace, nachází Ščasný možné kořeny zásadního letního rozhodnutí majitele klubu Daniela Křetínského. A sice přiklonit se k masivním investicím do kádru a angažovat italského trenéra Andreu Stramaccioniho.

V otevřeném rozhovoru pro deník Aktuálně.cz hovoří Zdeněk Ščasný nejen o Danielu Křetínském, ale popisuje i vztahy se svým mladým nástupcem na trenérské lavičce Davidem Holoubkem či se šéfem sparťanské mládeže Jaroslavem Hřebíkem.

Sparta je úplně jiná než před rokem. Co velkému experimentu s cizinci říkáte?

"Podívejte, tady se v létě spustilo velké haló, spousta lidí obden jásala nad zprávami, jaká skvělá posila zase do Sparty přichází.... A v řadě případů úplně stejní lidé, co se v létě mohli utleskat, pak po nepříliš povedených zápasech v úvodu sezony ony dříve velebené posily haní. Jenže takových hodnocení ve stylu ode zdi ke zdi já se opravdu zúčastňovat nemíním. Za sebe stručně řeknu, že těch posil je možná až moc, tím si Sparta úvod sezony ztížila, ale přeju jí samozřejmě, ať se zvedne a ať majiteli klubu jeho investici úspěšnými výsledky zúročí. I fanoušci by si to samozřejmě za svoji podporu Spartě zasloužili."

Na zahraniční kouče v Česku nejsme zvyklí. Vy zkušenost trenérské práce v jiné zemi máte, zejména z řecké ligy. Jak to fungovalo třeba v Panathinaikosu, který jste vedl i v Lize mistrů? Zavedl jste tehdy v aténské kabině jako úřední jazyk angličtinu, podobně jako je tomu teď ve Spartě?

"Ne, mluvil jsem řecky. Měl jsem samozřejmě výhodu, že jsem se ten jazyk naučil už v době svého hráčskéno angažmá na Kypru. Kondiční trenér navíc vše překládal do angličtiny. Ale třeba dánský stoper Henriksen uměl řecky výborně, však tam působil řadu let. Panathinaikos byl mnohonárodnostní klub, ale vždycky jsem zdůrazňoval, že osa mužstva by měla být domácí, tedy tvořená z řeckých hráčů. A tahle idea mi přišla vhodná i pro Spartu: české jádro, doplněné na pozicích, kde domácí trh nenabízel zajímavé či dostupné alternativy, šikovnými cizinci. Takže jak říkám, na můj vkus provedla Sparta těch změn až trochu moc."

Hráči odcházeli, požadoval jsem za ně náhradu

Vraťme se teď o rok zpátky. Sparta se po postupu ze skupiny Evropské ligy dostala v této soutěži pod vaším vedením přes Krasnodar a římské Lazio až do čtvrtfinálových zápasů s Villarrealem. Paralelně už neměla sílu reálně bojovat také o titul v domácí soutěži. Přišlo léto, v jeho průběhu turnaj Euro 2016 - a pak velmi špatný rozjezd Sparty do nové sezony. Co se tehdy stalo?

"Došlo k souhře několika faktorů. Zmiňoval jste Euro, reprezentanti se tedy zapojili do naší přípravy až později, ale stejně nebyli dostatečně odpočatí. Znovu se ozvala i nedoléčená zranění Šurala či Juliše. Navíc se pořád řešilo, jestli odejdou Krejčí, Schick… Komplikovaná situace byla kolem stopera Jakuba Brabce, u kterého mi bylo nejdřív řečeno, že odchází, pak zase, že nikoliv - až nakonec odešel. Chtěl jsem po vedení za ty hráče nějakou náhradu. Jak do útoku, tak do obrany, kde jsem měl už tehdy vytipovaného Štetinu a vedle něj i jednoho chorvatského stopera. Z různých důvodů to nevyšlo, bohužel. Ale aby to nevypadalo, že se vymlouvám. Musím zdůraznit, že příprava se nám prostě nepovedla, mužstvo se do sezony nerozjelo dobře a za to jsem samozřejmě nesl zodpovědnost já, toho se ani v nejmenším nezříkám."

Tomáše Rosického mohl Zdeněk Ščasný využít jen na pár minut v utkání s Mladou Boleslaví, pak už po zbytek sezony legenda klubu marodila
Tomáše Rosického mohl Zdeněk Ščasný využít jen na pár minut v utkání s Mladou Boleslaví, pak už po zbytek sezony legenda klubu marodila | Foto: ČTK

V předkole Ligy mistrů jste vypadli se Steaouou, s odřenýma ušima pak postoupili do Evropské ligy proti Sönderjyske. Ale ani ligové výkony nebyly přesvědčivé. Jakou roli v tom všem hrál příchod a následná ztráta Tomáše Rosického?

"Když mluvíme o Tomášovi, musím zdůraznit, že má můj neskonalý obdiv. Jednak za to, co v kariéře dokázal. A jednak za to, jak naprosto nezlomně znovu a znovu dělá vše pro to, aby na trávníku mohl ještě Spartě pomoci. Navzdory tomu, že se mu zdravotní problémy stále ozývají. Všichni by před ním měli stát v pozoru a tleskat. A jestli tedy něčemu opravdu nerozumím, tak těm lidem, co se mu v diskusích někde pod články neskutečně hloupě posmívají. V tomhle jsme opravdu unikátní národ…"

Souhlasím. Pojďme ale zpátky do loňského podzimu, kdy se počítalo s tím, že Tomáš Rosický nastoupí právě v derby. Jenže…

"Celý týden byl Tomáš v přípravě a vypadal skvěle. Stejně tak Bořek Dočkal. Bylo cítit, jak se pozitivní energie z toho, jak se těm dvěma v trénincích daří, přenáší na celý tým. Za ty roky už poznám, kdy je mužstvo na zápas dobře připravené - a před derby jsem měl z tréninků fakt skvělý pocit. Jenže v pátek Tomáš přišel s tím, že hrát nemůže. A na mužstvo z té skutečnosti padla strašná deprese. Což se pak bohužel projevilo. I sestavu, taktiku a strategii jsem měl celou postavenou na něm. A najednou bylo prakticky na poslední chvíli všechno jinak. Bohužel. V derby jsme pak dobrý výkon nepodali, Slavii jsme podlehli - a  já se rozhodl, že bude lepší, když u týmu skončím."

Nechtěl jsem spor Svobody s Hejkalem. Proto Holoubek

Ještě jednou, proč v úvodu sezony přišla ta herní deprese?

"Už na jaře se ukázalo, že na to, aby Sparta hrála paralelně Evropskou ligu i obě domácí soutěže, neměla v tu chvíli dostatečnou šíři kádru. Klíčoví hráči pak byli přetížení, docházelo ke zraněním. Když pak v létě následovaly zmiňované odchody, nedošlo k náležitému doplnění kádru. Ano, nakonec dorazil Vašek Kadlec, ale to až v samém závěru přestupního období. Kdyby dva tři hráči přišli dřív, mohlo to vypadat trochu jinak. Chtěl jsem třeba trenčínského Bera, pro Spartu by byl typologicky velmi zajímavý, takového hráče neměla. Ale nepodařilo se to, bohužel. Jak už jsem zmínil, špatný úvod loňského podzimu beru i na sebe, příprava se prostě nepovedla."

David Holoubek na sparťanské lavičce Zdeňka Ščasného vystřídal
David Holoubek na sparťanské lavičce Zdeňka Ščasného vystřídal | Foto: Milan Kammermayer

Na jaře 2016 se dost mluvilo o tom, jestli přetížení hráči nemohli být čas od času nahrazeni mladíky z juniorky nebo dorostu.

"Nasadili jsme je pak v pohárovém utkání s Jabloncem…"

…ano, tam se z nich už tak trochu exhibičně poskládala celá jedenáctka. Ale myslel jsem, jestli někdy nemohli častěji a v hojnějším počtu pomoci při "zalepení" jednotlivých míst v sestavě. Třeba v poháru proti Liberci, kde v dresu Sparty naskočili i reprezentanti, co přitom prakticky zrovna vylezli z letadla, kterým se vrátili z utkání ve Švédsku.

"No právě že tam byla ta akce národního týmu. Pravidelně jsme po reprezentačních pauzách mívali útlum a tomu jsem chtěl čelit sestavením co možná nejsilnější jedenáctky. Bohužel jsme v tom utkání přesto neuspěli. Když se mě ptáte na mladé, ti s námi průběžně trénovali, ale při vší úctě: I na tom tréninku bylo patrné, že potřebnou kvalitu a konkurenceschopnost v té době ještě neměli."

Zmiňoval jste pohár s Jabloncem, kde v dresu Sparty nastoupily právě sparťanské "děti". A vedl je v tom duelu jejich trenér David Holoubek, který vás posléze na střídačce Sparty nahradil. Jak jste spolu vycházeli?

"Základní kádr už byl v té fázi opravdu přetížený, takže jsme proti Jablonci nasadili ty mladé kluky - a chtěl jsem, ať je v tom duelu David vede, protože je znal nejlíp. Pak jsem si ho v létě vytáhl jako asistenta k A-týmu. A když jsem po derby ze Sparty odcházel, doporučil jsem, ať v pohárovém utkání proti Interu Milán vede Spartu právě on. Jak říkám, bavili jsme se tehdy o tom jednom utkání. Nechtěl jsem, aby se do konkurenčního sporu dostali další moji asistenti Zdeněk Svoboda se Standou Hejkalem. A domníval jsem se, že Sparta vzápětí přivede hlavního trenéra zvenčí."

To se ale nestalo. Tým zůstal v rukách Davida Holoubka a postoupil pod jeho vedením do jarní části Evropské ligy. Na jaře pak pod vedením dvojice Požár-Holoubek došlo ke sportovnímu kolapsu…

"…a k tomu už bych se nijak zvlášť vyjadřovat nechtěl, to už jsem tam nebyl."

Fajn, vrátil bych se tedy jen k jednomu detailu. Po vítězném utkání se Southamptonem, které znamenalo postup Sparty ze skupiny Evropské ligy, dostal David Holoubek otázku, co se změnilo mezi prvním, prohraným utkáním s tímto anglickým soupeřem a odvetou. Odvětil, že trenér. Jak jste to vnímal?

"V danou chvíli se ta věta citelně dotkla hlavně lidí z mého okolí… Já myslím, že i David už pochopil, že to od něj tenkrát asi nebylo zrovna šťastné. Řekl to ve velké euforii… Dneska už také ví, že pro trenéra trvá slast z každého vítězství hodinu, zatímco porážku si pak s sebou nese a trápí se jí pak po celý týden. Nedávno mi David Holoubek blahopřál i k šedesátinám, takže naše vztahy jsou myslím v pořádku, nemáme spolu žádný problém."

Mezi Letnou a Strahovem panuje řevnivost. Ano, je to špatně

Když už jsme u těch vztahových záležitostí: Jak je máte nastavené s Jaroslavem Hřebíkem, šéfem sparťanské mládeže?

"Nebudu nic zakrývat, všichni vědí, že mezi Spartou sídlící na Letné a sparťanskou mládeží, kterou najdete na Strahově, panuje řevnivost. Po svém příchodu na Letnou jsem nastavil určitá pravidla, související třeba s tím, kdo se smí pohybovat kolem kabiny ligového A-týmu a kdo ne. Na poradách vedení klubu jsme se s Jardou Hřebíkem samozřejmě potkávali a v odborných věcech měli na řadu věcí častokrát i velmi podobné názory. Tedy když jsem byl přítomen…"

Jaroslav Hřebík, šéftrenér sparťanské mládeže
Jaroslav Hřebík, šéftrenér sparťanské mládeže | Foto: Milan Kammermayer

Každopádně přiznáváte, že jisté napětí mezi dvěma sparťanskými tábory existovalo, možná stále existuje. A to je asi špatně, ne?

"Samozřejmě."

Neměl by takové třecí plochy ve Spartě někdo řešit?

"Bezpochyby."

Stejně tak mi přijde nešťastné neustálé strhávání kormidla klubové strategie zleva doprava. Chvíli Sparta hraje s veterány Blažkem a Řepkou, pak zase s tehdy velenadějnými mladíky z ročníku 1992, teď zase naplnila kabinu cizinci… To na nějakou dlouhodobou strategii úplně nevypadá.

"Já bych to viděl asi tak: Ve sportovním vedení Sparty by měly být stanovené jasné kompetence a zároveň příslušná odpovědnost. Související jak s výsledky, tak se stanovením jasné sportovní filozofie klubu. Tohle Spartě schází. Nemůžu říct jediného špatného slova na adresu pana doktora (Křetínského), ale je jasné, že při jeho pracovním vytížení v jeho klíčových podnikatelských aktivitách prostě nemůže mít na Spartu dostatek času."

Hovoří se o tom, že si Daniel Křetínský s trenéry rád maluje standardní situace či strategické posuny po hřišti, že jsou tyhle taje trenérské práce tak trochu jeho koníčkem. Malovali jste si i vy spolu fixy na flipchart?

"Ano, také jsme si malovali (usmívá se). Na úrovni majitele klubu jsem se nikdy u nikoho jiného s tak hlubokými znalostmi fotbalové taktiky opravdu nesetkal."

Není to ale ve výsledku pro Spartu až kontraproduktivní? Myslím, když má Daniel Křetínský pocit, že umí Spartu strategicky řídit, a proto příslušné kompetence spojené se zodpovědností nechce přenechat žádnému profesionálovi?

"O tom bych nechtěl spekulovat. Já se třeba domnívám, že na našem úspěchu z jara 2016, tedy z postupu do čtvrtfinále Evropské ligy, se dalo stavět. Tedy na tom týmu, který se na té velké pohárové jízdě, vlastně jen před pár měsíci, podílel. Že ho stačilo jen na několika místech doplnit. Nestalo se to, z různých důvodů. Letos v létě už majitel zvolil cestu velkých nákupů, mě samozřejmě může už jen mrzet, že jsem takové období ve Spartě nezažil. Majitel teď asi došel k názoru, že Sparta není dlouhodobě úspěšná podle jeho představ - a zvolil strategii zásadní změny. Je to jeho právo. Přál bych mu, aby se úspěchů dočkal. Zaslouží si to, pro Spartu toho dělá hodně."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy