Ščasný má (zatím) ve Spartě důvěru. Ale už je na tom hůř než Stramaccioni

Jiří Škuba Jiří Škuba
13. 12. 2018 18:05
Jméno Andrey Stramaccioniho se za necelý rok působení na lavičce Sparty stalo symbolem neúspěchu. Přesto italský trenér dosáhl po sedmnácti ligových zápasech vyššího bodového průměru než letos Zdeněk Ščasný.

Velký otřes bezprostředně po dvojblamáži se Slováckem a Teplicemi fotbalovou Spartu zatím nezasáhl. S připraveným modelem, podle něhož převezme pozici sportovního ředitele Tomáš Rosický a Zdeněk Ščasný se naplno přesune na lavičku, se stále počítá.

I když ne tak napevno, jako tomu bylo ještě minulý týden. Sparťanský generální ředitel František Čupr v rozhovoru pro deník Sport připustil, že porážka s Teplicemi pozicí Zdeňka Ščasného přece jen zacloumala.

Letenští mají před sebou ještě poslední zápas v Příbrami. I když Ščasný směrem k němu žádné ultimátum nemá, podzimní epilog bude mít v zimním účtování důležitou roli.

A Ščasného rozhodně nečeká veselá analýza. Jako trenér byl totiž nejméně úspěšný ze všech tří mužů, kteří se na letenské lavičce za poslední sezonu a půl prostřídali. A paradoxně to byl právě on, kdo z pozice sportovního ředitele odvolával jak Andreu Stramaccioniho, tak Pavla Hapala.

Prohlédněte si srovnání všech tří trenérů.

Fotbal, Sparta Praha, Andrea Stramaccioni
Fotbal, Sparta Praha, Andrea Stramaccioni | Foto: Milan Kammermayer

Důvěra vedení

Podle zákulisních informací byl příchod Stramaccioniho i součástí Křetínského nefotbalových aktivit v Itálii, v každém případě na Letnou dorazil jako po červeném koberci. Na svůj trenérský štáb dostal čtyřicet milionů ročně, další stovky milionů Sparta investovala do posil typu Biabiany nebo Ben Chaim. Výsledky mužstva tomu ale absolutně neodpovídaly. Z kabiny prosakovaly informace, že fotbalisté ani pořádně nevědí, co a jak mají hrát.

Přesto měl Stramaccioni dlouho důvěru vedení, přežil zimu, osudným se mu stal zápas s Brnem. "Viděl jsem náš problém v tom, co chce trenér hrát. Usoudili jsme, že trenér v zápase nereagoval tak, jak měl," uvedl posléze sportovní ředitel Ščasný.

Pavel Hapal
Pavel Hapal | Foto: Milan Kammermayer

Důvěra vedení

Jeho nástup na Letnou byl bleskový, když po zápase s Brnem vystřídal na lavičce Stramaccioniho. Hapal byl po italském propadáku brán jako spasotel, renomovaný trenér, který má zkušenosti i charisma na to, aby udělal v letenské kabině pořádek.

"Já jsem o Pavla hodně stál a budu dělat vše pro to, abych mu pomohl," prohlásil po Hapalově příchodu Ščasný.

Jenže Hapal nikdy neměl takovou pozici u vedení jako dva jeho kolegové. S tím, že šlápl vedle, se prý Křetínský netajil už na konci jara, kdy vytyčil týmu skončit na čtvrtém místě, což se ovšem Hapalovi nepodařilo. Židli pak devětačtyřicetiletému kouči rozhoupala zpackaná generálka na nový ročník s Lubinem, odevzdaná porážka se Suboticí už pak byla pouze štemplem na jeho odchod.

Zdeněk Ščasný
Zdeněk Ščasný | Foto: ČTK

Důvěra vedení

Muž, který se těší až neobvyklé důvěře majitele Sparty Daniela Křetínského. Přestože Ščasný byl po prohraném derby v září 2016 odejit, o rok později se na Letnou vrátil, tentokrát v roli sportovního ředitele.

Po odvolání trenéra Hapala dokonce dostal důvěru vést A-tým jako trenér, a byť se jeho příchod na lavičku zpočátku prezentoval jako dočasné řešení, po relativně úspěšné první části podzimu se začalo se Ščasným počítat v dlouhodobější perspektivě.

Závěr podzimu ale vrhl Spartu do absolutní deprese a chaosu. Přesto je stále ve hře varianta, že Ščasný sparťanskou zimu jako kouč přežije.   

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Podle Maláčové je to slušné číslo

Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V dubnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta, analytici růst na 3,6 procenta odhadli. Oficiální údaje má Úřad práce ČR zveřejnit v pátek.

Ministryně Maláčová označila květnový výsledek ze velmi slušné číslo. Nemyslí si však, že na této úrovni zůstane. Skutečná situace se podle ní ukáže spíše až v září.

Další zprávy