Šance pro Spartu. Po Slavii zaváhala i Plzeň, prohrála 0:2 na Slovácku

19. 2. 2023 17:22
Fotbalisté Plzně nevyužili sobotního zaváhání Slavie, která jen remizovala 1:1 v Teplicích, a nevrátili se do čela tabulky. V utkání 20. kola Fortuna:Ligy totiž prohráli 0:2 na Slovácku. Šance se tak rýsuje před Spartou, která se v případě výhry nad Jabloncem opět přiblíží k rivalům. V boji o záchranu si pomohly Pardubice triumfem 2:1 nad Zlínem a České Budějovice, jež zvítězily 1:0 nad Bohemians.
Pavel Bucha a jeho plzeňští spoluhráči neměli důvod k radosti, na Slovácku prohráli 0:2 | Foto: Reuters

Plzeňský obhájce titulu ztrácí po prohře na Slovácku z druhého místa na Slavii dva body. O vítězství týmu z Uherského Hradiště rozhodli Vlastimil Daníček ve 26. minutě a bývalý hráč Západočechů Milan Petržela v 63. minutě.

Viktoria venku v nejvyšší soutěži utrpěla první porážku po 21 utkáních. Naopak Slovácko, jemuž na lavičce chyběl disciplinárně potrestaný trenér Martin Svědík, na jaře ještě neinkasovalo a neprohrálo, popáté za sebou bodovalo a v tabulce si upevnilo čtvrté místo.

V plzeňské základní sestavě nastoupil poprvé v jarní části uzdravený univerzál Sýkora a rovněž zimní posila Vydra. Jejich týmu také patřily úvodní minuty, v nichž Kopic poprvé prověřil Nguyena. Domácí ofenzivu rozhýbal na hrotu aktivní Vecheta, jeho střelu ve 13. minutě musel s námahou vytahovat na roh Staněk.

Narůstající převahu korunovalo Slovácko vedoucím gólem ve 26. minutě, kdy z šestnáctky vyhlavičkovaný míč trefil z voleje Daníček a zaznamenal teprve pátý gól svého týmu v prvních poločasech v tomto ligovém ročníku.

Hosté se z inkasovaného gólu otřepali až v závěru první půle, ve 37. minutě pálil opět Kopic, ale Nguyen byl na místě. Stejně daleko ke gólu měl na druhé straně Daníček, i v tomto případě chytil jeho střelu Staněk.

Viktoria se po přestávce jen pozvolna dostávala do tlaku, vytvořila si jen mírnou převahu, kterou eliminovala zkušená defenziva domácích. Zábleskem plzeňské šance byla střela Sýkory v 59. minutě, zablokovaná Reinberkem.

O pár minut později přišla možná klíčová situace. Havlík zbrzdil rodící se brejk hostů, míč se dostal na levé křídlo k Petrželovi, někdejší dlouholetý hráč Plzně jej potáhl do vápna a střelou k bližší tyči zaskočil Staňka.

Plzeňští se mohli do zápasu vrátit v 72. minutě, kdy střídající Jirka ve slibné pozici pálil vedle. Byla to však ojedinělá šance, Slovácko si vedení bez větších problémů uhájilo a porazilo Viktorii potřetí z posledních čtyř domácích ligových duelů. Brankář Nguyen drží neprůstřelnost už 423 minut.

Jihočeši mají první body

Fotbalisté Českých Budějovic udolali Bohemians 1:0. Zápas rozhodl v 84. minutě střídající Roman Potočný, který se prosadil proti bývalému klubu. Dynamo v nejvyšší soutěži porazilo Pražany potřetí za sebou a znovu jednobrankovým rozdílem.

Jihočeši v lize zvítězili po čtyřech porážkách, na jaře poprvé bodovali a v nejvyšší soutěži premiérově vyhráli pod novými trenéry Markem Niklem a Tomášem Zápotočným.

Dynamo v minulém kole po solidním výkonu prohrálo na půdě mistrovské Plzně 1:2 a aktivně začalo i proti Bohemians. Pražané museli už ve 13. minutě střídat, zraněného Petráka nahradil na stoperu mladík Kadlec.

V dresu domácích byl hodně vidět Adediran, který se vrátil do sestavy po odpykání trestu za vyloučení. Ve 20. minutě po jeho střílené přihrávce z úhlu zasáhl brankář Jedlička, ještě blíže k otevření skóre byl nigerijský útočník o chvíli později, kdy osamocený jen trefil hostujícího gólmana.

Poté měli velkou šanci také hosté, stoper Hůlka však zamířil jen do tyče. Následně Puškáčovu hlavičku zlikvidoval domácí brankář Janáček. Už v nastavení úvodního dějství si naskočil na centr z pravé strany Škoda, ale hlavou ve velké možnosti minul.

Druhou půli začali aktivněji Bohemians. Proti Hůlkovi zasáhl Janáček a v 53. minutě po Kovaříkově centru hlavičkoval těsně vedle Aleš Čermák. Na druhé straně v 76. minutě napálil Adediran po úniku tyč, ale akci předcházel ofsajd. Nigerijský útočník poté hlavičkou o zem minul.

V 84. minutě už se domácí dočkali. Po centru z levé strany vyhrál hlavičku Havel, Adediranovo zakončení zblízka ještě Jedlička zneškodnil, ale na dorážku Potočného už nemohl dosáhnout. Bývalý hráč Bohemians skóroval teprve podruhé v ligové sezoně.

V nastavení neproměnil sólo střídající Čmelík, ale Jihočeši už cenné tři body udrželi. Dynamo si připsalo teprve druhé domácí vítězství v ligové sezoně.

Finiš Zlína přišel pozdě

Fotbalisté Pardubic porazili doma Zlín 2:1 a v tabulce se bodově dotáhli na dnešního soupeře. Záchranářský souboj dvou nejhorších týmů soutěže rozhodly góly záložníka Dominika Janoška ze 7. minuty a útočníka Ladislava Krobota ze 69. minuty. Ve čtvrté minutě nastavení pouze snížil střídající útočník Nedeljko Kovinič.

Východočeši oplatili soupeři podzimní porážku 1:2 a poprvé v sezoně vyhráli dva ligové duely za sebou. Zlín na jaře poprvé prohrál a zároveň utrpěl premiérovou soutěžní porážku pod koučem Pavlem Vrbou.

Pardubice zahájily zápas brzkým gólem stejně jako před týdnem při výhře 1:0 v Mladé Boleslavi, a znovu se prosadil Janošek. Nejlepší střelec týmu si tentokrát krátkou kličkou připravil míč na střelu a z 25 metrů dokonale trefil pravý horní roh Rakovanovy brány. Čtyřiadvacetiletý záložník zaznamenal pátý gól v ligovém ročníku.

První poločas jinak nabídl vyrovnaný průběh bez větších šancí. Nejvíce zahrozil ve 25. minutě Hlavatý, jehož střelu po signálu z rohového kopu srazil jeden ze zlínských obránců nad břevno.

Domácí trenér Kováč navzdory vedení udělal na začátku druhé půle dvě změny v sestavě a místo Černého poslal na hrot Krobota. Po pauze se hra oboustranně otevřela, směrem dopředu ale byli nebezpečnější Východočeši. Kostkově ráně chyběl zhruba metr, aby napodobila Janoškovu trefu z úvodu střetnutí.

Na druhé straně nebezpečně vypálil Čanturišvili, jenž se dostal i k dalšímu zakončení hlavou, ani v jednom případě ale Nita nemusel zasahovat. V 69. minutě našel Hlavatý ve vápně Hranáče, jeho hlavičku vyrazil Rakovan jen ke Krobotovi a zimní posila z Mladé Boleslavi si bez problémů připsala druhý ligový zásah v kariéře.

Pojistku mohl přidat Sychra, jeho technické zakončení ale skončilo pouze na tyči. Dlouho to vypadalo, že Zlín nedokáže závěr zdramatizovat, po nedorozumění Nity s Hranáčem ale vstřelil první ligovou branku srbský útočník Kovinič a "Ševci" si ve zbytku nastaveného času ještě vypracovali drtivý tlak. Z několika závarů se jim ale srovnat nepodařilo.

Východočeši si po porážce 0:2 před dvěma týdny se Slavií připsali na zrekonstruovaném Stadionu Arnošta Košťála premiérové body. Zlín naopak nevyhrál venku 24. ligový zápas v řadě.

20. kolo první fotbalové ligy:

1. FC Slovácko - Viktoria Plzeň 2:0 (1:0)

Branky: 26. Daníček, 63. Petržela. Rozhodčí: Zelinka - Váňa, Šimáček - Machálek (video). ŽK: Reinberk, Kohút - Hejda, Havel. Diváci: 5319.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Havlík, Daníček - Petržela (74. Brandner), Kohút (83. Břečka), Doski (90.+1 Sinjavskij) - Vecheta (74. Šašinka). Trenér: Mucha.

Plzeň: Staněk - Havel, Hejda, Pernica, Jemelka (46. Mosquera) - Bucha, Květ - Kopic (70. Jirka), Vydra (55. Durosinmi), Sýkora (70. Vlkanova) - Chorý. Trenér: Bílek.

Dynamo České Budějovice - Bohemians Praha 1905 1:0 (0:0)

Branka: 84. Potočný. Rozhodčí: Radina - Kotalík, L. Matoušek - Adámková (video). ŽK: A. Čermák (Bohemians). Diváci: 1974.

Č. Budějovice: Janáček - Sladký, Havel, Králik, Skovajsa (64. Mršič) - M. Čermák (64. Čolič), Hora, Hellebrand - Adediran (87. Penner), Škoda (74. Čmelík), Jakub Matoušek (74. Potočný). Trenér: Nikl.

Bohemians: Jedlička - Hůlka, Petrák (13. Kadlec), Vondra - Dostál, A. Čermák, Jánoš (81. Jindřišek), Kovařík - Drchal, Prekop (59. Jan Matoušek) - Puškáč (81. Beran). Trenér: Veselý.

FK Pardubice - Trinity Zlín 2:1 (1:0)

Branky: 7. Janošek, 69. Krobot - 90.+4 Kovinič. Rozhodčí: Szikszay - Ratajová, Volf - Hocek (video). ŽK: Chlumecký, Helešic - Hrubý, Cedidla, Vukadinovič.

Pardubice: Nita - Kostka, Vlček, Hranáč, Chlumecký - Vacek - Helešic (70. Sychra), Hlavatý (87. Šimek), Janošek (77. Darmovzal), Pikul (46. Lima) - Černý (46. Krobot). Trenér: Kováč.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Simerský, Procházka, Fantiš - Hlinka (84. Silný), Hrubý - Fillo (55. Vukadinovič), Janetzký (55. Tkáč), Čanturišvili - Balaj (72. Kovinič). Trenér: Vrba.