Mezi fanoušky Plzně a Slavie to vře. Vzduchem létají nadávky, kelímky s pivem i dlažební kostky

František Typovský František Typovský
5. 11. 2017 7:00
Klíčový duel podzimní části fotbalové HET ligy mezi Plzní a Slavií bude mít kromě náboje na hřišti také výrazné emoce v hledišti. Dopomohou k tomu fanouškovské tábory obou klubů, které se navzájem nenávidí. Příznivci Viktorie dokonce vnímají rivalitu se slávisty silněji než nevraživost se sparťany.
EPL, Slavia-Plzeň: fanoušci Slavie
EPL, Slavia-Plzeň: fanoušci Slavie | Foto: Milan Kammermayer

Plzeň - K pochopení nenávisti mezi fandy obou týmů je třeba připomenout dění z jara roku 2010, kdy jeden z plzeňských příznivců dostal po utkání během konfliktu před stadionem v Edenu dlažební kostkou do hlavy.

Utrpěl těžká zranění, mimo jiné zlomeninu lebeční kosti, kterou museli doktoři léčit pomocí speciálních titanových destiček. Tento incident spolu s narůstající formou týmu kolem kouče Pavla Vrby eskaloval vzájemnou nesnášenlivost mezi slávisty a viktoriány. 

Červenobílí celou situaci viděli trochu jinak, podle nich šlo pouze o reakci části kotle na to, že fanoušci Plzně vběhli mezi "obyčejné" fandy sešívaných, které začali fyzicky napadat. Slávisté tak prý jen reagovali na útok hostujících příznivců.

Zástupci ultras obou klubů si navíc navzájem domlouvají bitky mimo stadiony, aby se porvali na férovku. Právě zde kritizují radikálnější fanoušci Plzně svého soka nejvíce, podle viktoriánů totiž slávisté domluvené rvačky ruší nebo do nich chodí v mnohem větším počtu, než bylo dohodnuto.

S blížícím se utkáním v plzeňské Doosan Aréně opět vzájemné invektivy sílí. Slávisté osočují svého soupeře z čistého fanouškovského kalkulu. Většina lidí, kteří prý Viktorii podporují, jsou pouze příznivci momentálního plzeňského úspěchu, který odstartoval s prvním nástupem trenéra Pavla Vrby na lavičku týmu ze západu Čech v roce 2008.

Kolem Vrbových svěřenců se údajně vytvořila bublina, která splaskne ihned poté, co se Plzni v budoucnu přestane dařit. Slávisté často připomínají doby, kdy na výjezdy do Prahy přijelo pouze několik fandů Viktorie, řádově několik desítek lidí. 

Z opačné strany naopak zaznívají úšklebky, že Slavia se momentálně nachází tak vysoko pouze díky masivnímu přílivu financí od čínského vlastníka, firmy CEFC. 

"Jude Slavie" je pořád téma

Urážlivá nadávka, kterou se stále nedaří především během derby pražských "S" dostat pryč ze stadionů, zaznívala také na tribunách stadionu ve Štruncových sadech. 

Mezi fanoušky v Plzni budí pokřik i vzájemné rozpory. Ty vyvrcholily na konci sezony 2013/2014, kdy při zápase s Českými Budějovicemi došlo potyčkám mezi samotnými viktoriány, které musel uklidňovat také tehdejší kapitán Pavel Horváth. 

Poslední utkání obou týmů na jaře letošního roku s sebou také přineslo velké emoce. Plzeň zajížděla do Edenu se snahou zastavit bodovou mašinu červenobílých, která mílovými kroky utíkala směrem k mistrovskému titulu.

Zápas zlomil až gólem těsně před koncem obránce Slavie Michal Frydrych. Do dějin střetnutí se zapsali také dva fanoušci sešívaných, kteří po obránci Viktorie Lukáši Hejdovi ve velkém házeli kelímky s pivem. Oba viníci poté obdrželi zákaz vstupu na ligové stadiony, a jelikož oba hráli nižší soutěže, neunikla jim také vynucená herní pauza. 

Jestli opět dojde k nepokojům na tribunách, prozradí až samotné utkání, které začíná v 18.00. Především Slavii jde o všechno, pokud by prohrála, mohla by se s vidinou ligového titulu s největší pravděpodobností rozloučit. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy