Rázná odpověď kritikům. Plzeň zničila naivní Mladou Boleslav šesti góly

Aktualizováno 26. 8. 2018 20:02
Hattrickem se ve Štruncových sadech blýskl reprezentační útočník Michael Krmenčík.
Michael Krmenčík se vyšvihl do čela tabulky střelců.
Michael Krmenčík se vyšvihl do čela tabulky střelců. | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Fotbalisté Plzně v první lize deklasovali Mladou Boleslav 6:1 a zvítězili i v šestém kole. Hattrickem se blýskl domácí útočník Michael Krmenčík, který tak stylově oslavil 100. zápas v nejvyšší soutěži a se sedmi góly vede tabulku střelců.

Dvakrát se trefil střídající Jakub Řezníček a jednou Radim Řezník, za hosty skóroval Nikolaj Komličenko. Obhájci mistrovského titulu vedou tabulku o tři body před Slavií a Ostravou.

Plzeňští se rozjížděli pomalu, ale postupně získávali převahu. Po několika náznacích ve 21. minutě otevřel skóre Krmenčík, který se položil do Hořavova centru a hlavou překonal brankáře Šedu.

Boleslavští ve 44. minutě vyrovnali. Komličenko využil nedorozumění mezi stoperem Pernicou a brankářem Kozáčikem a pohotově zakončil špičkou kopačky. Ruský útočník navázal na hattrick z minulého utkání s Opavou (6:1) a dal šestý ligový gól v sezoně.

Plzeňský tým v nejvyšší soutěži inkasoval po 486 minutách, ale v nastavení první půle si vzal vedení zpátky. Kopic se prodral hostující obranou a nacentroval na Krmenčíka, jenž dostal hodně prostoru na přesnou hlavičku.

Západočechům se povedl i nástup do druhého poločasu. V 52. minutě si Petržela s Čermákem pohráli s boleslavskou defenzivou a Krmenčík přízemní střelou dokonal hattrick. Skvělou střeleckou bilanci si vylepšil na jedenáct gólů v posledních osmi ligových zápasech.

Hosté působili hodně odevzdaným dojmem a za deset minut inkasovali počtvrté. Pernicovu ránu sice ještě zblízka vyrazil Šeda, ale Řezník už z dorážky nezaváhal. O chvíli později pohrdl čtvrtou brankou v utkání Krmenčík a z ideální pozice trefil jen bránícího hráče.

Na konci se během čtyř minut ještě dvakrát prosadil náhradník Řezníček ve svém jubilejním 250. ligovém duelu. Plzeňští tak dosáhli nejvyššího vítězství v ročníku a utnuli sérii čtyř výher 1:0.

Fotbalisté Jablonce zdolali v 6. ligovém kole Olomouc 3:0. Severočeši si připsali třetí výhru po sobě a posunuli se na páté místo neúplné tabulky. Souboj pohárových účastníků rozhodl dvěma góly po pauze v rozmezí pěti minut Martin Doležal, v závěru přidal pojistku Michal Trávník. Sigma, která ve čtvrtek navzdory dobrému výkonu prohrála úvodní zápas 4. předkola Evropské ligy se Sevillou 0:1, utrpěla pátou porážku z šesti kol a je až třináctá.

Olomoucký kouč Jílek udělal před čtvrteční odvetou Evropské ligy v Seville čtyři změny v sestavě oproti úvodnímu duelu se španělským favoritem a poprvé nasadil posilu do obrany Chvátala.

Duel dvou pohárových zástupců podobný obrázek jako jarní bezbranková remíza na severu Čech. Jablonec, který vstoupí rovnou do základní skupiny Evropské ligy, stejně jako v dubnu dominoval, ale v koncovce se mu dlouho nedařilo.

Jako první zahrozil po čtvrthodině Doležal, který se opřel do centru z rohového kopu, ale míč zblokovala obrana. Na druhé straně prověřil Hrubého technickou střelou Texl.

Ve 25. minutě promáchl po Trávníkově centru hostující Zahradníček a toho málem využil Chramosta, před nímž rychle vyběhl Buchta. Gólman Sigmy stejně jako v jarním duelu dlouho deptal jablonecké hráče a vzápětí vyrazil Holešovu střelu.

Po půlhodině Chramosta vystihl špatnou rozehrávku Hanáků, ale sám před Buchtou se opět neprosadil. Vzápětí mu hostující gólman vytáhl i křížnou střelu. Pro Chvátala skončila premiéra v olomouckém dresu kvůli zranění ještě před pauzou a nahradil ho Sladký.

Jablonec prolomil střelecké trápení až po standardní situaci na začátku 57. minuty. Na Trávníkův centr si naskočil Doležal a gólově se prosadil ve třetím utkání po sobě.

Za dalších pět minut se vysoký domácí útočník trefil podruhé. Po rychlém brejku a Chramostově přihrávce ve skluzu překonal Buchtu. Snížit mohl Kalvach, ale jeho přízemní pokus se mezi tyče nevešel.

Hanáci v závěru přece jen přidali, ale k vážnější šanci se už nedostali. Doležal v předposlední minutě postupoval v úniku do otevřené obrany, ale prvního ligového hattricku v životě a jubilejní 50. trefy v nejvyšší soutěži se nedočkal. Přihrál totiž Trávníkovi a ten nápaditou technickou střelou dloubl míč přes Buchtu s pomocí tyče do sítě. Jablonec má z posledních tří kol skóre 9:1.

6. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 6:1 (2:1)

Branky: 21., 45.+1 a 52. Krmenčík, 90. a 90.+4 Řezníček, 62. Řezník - 44. Komličenko. Rozhodčí: Příhoda - Dobrovolný, Koval. ŽK: Krmenčík - Konaté, Takács. Diváci: 10.532.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Pernica, Hubník, Limberský - Hořava (84. Procházka), Hrošovský - Petržela, Čermák, Kopic (87. Ekpai) - Krmenčík (73. Řezníček). Trenér: Vrba.

M. Boleslav: Šeda - Pauschek, Chaluš, Král (65. Kateřiňák), Keresteš - Hůlka, Takács - Konaté (53. Diviš), Ladra, Přikryl (82. Hubínek) - Komličenko. Trenér: Weber.

FK Jablonec - Sigma Olomouc 3:0 (0:0)

Branky: 57. a 62. Doležal, 89. Trávník. Rozhodčí: Jílek - Hrabovský, Kotalík. ŽK: Dvořák, Vepřek (oba Olomouc). Diváci: 3306.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Lischka, Hanousek - Masopust, Trávník (90. Acosta), Hübschman, Jovovič (66. Kubista) - Doležal, Chramosta (82. Považanec). Trenér: Rada.

Olomouc: Buchta - Chvátal (45. Sladký), Štěrba, Jemelka (74. Polom), Vepřek - Kalvach - Zahradníček, Houska, Texl, Manzia (63. Plšek) - Dvořák. Trenér: Jílek.