Rameno? Ruka? Slavia vyhrála v Olomouci díky gólu po kontroverzní situaci

Aktualizováno 4. 12. 2021 21:11
Fotbalisté pražské Slavie vyhráli v 17. kole první ligy v Olomouci 1:0. Jedinou branku vstřelil v 56. minutě Jan Kuchta po kontroverzní situaci, kdy se domácí dožadovali odpískání ruky přihrávajícího Lukáše Masopusta.
Kontroverzní situace před gólem Slavie
Kontroverzní situace před gólem Slavie | Foto: Reprofoto: O2 TV Sport

Sigma nastoupila bez zraněných klasických útočníků, jejichž roli suplovali na hrotu záložníci Daněk s Gonzálezem a už ve třetí minutě musel po tvrdém centru Masopust včasným odkopem řešit rýsující se nebezpečí.

Slavia si sice vytvořila v dalším průběhu mírnou převahu, ale její nakopávané míče olomoucká obrana bez větších potíží sbírala a zakládala po nich brejkové situace. Potlesk si vysloužil ve 24. minutě González za pohotovou střelu z hranice šestnáctky těsně nad.

O tři minuty později hlavičkoval zblízka Kuchta o kousek nad, největší šanci mistra měl v závěru Olayinka, jehož povedeným pasem našel Kuchta, ale nigerijský útočník sám před Macíkem střílel vedle.

Krátce po změně stran se proháčkoval do olomoucké šestnáctky Stanciu, jehož fauloval Hubník. Rumunský reprezentant ale poslal pokutový kop, který posvětil i videorozhodčí, "panenkovským" dloubákem do břevna.

Slavia se prosadila o pár minut později, kdy se zblízka prosadil Kuchta, ale i zde řešilo video možnou hru rukou přihrávajícího Masopusta. Sudí Zelinka nicméně gól uznal, míč Masopustovi skočil přesně na pomezí toho, co je, či není hra rukou.

"Strašně těžké na posouzení. Padesát procent lidí má názor, že ruka, padesát procent, že ruka není," konstatoval ve studiu O2 Sport expert Petr Švancara.

Obrázek, který by měl rozhodčím pomoci rozlišit hru rukou
Obrázek, který by měl rozhodčím pomoci rozlišit hru rukou | Foto: FAČR

Přesně tak se k tomu postavili i aktéři duelu. "Bylo to rameno, mám otisk na dresu, za mě to ruka nebyla," nepochyboval Lukáš Masopust.

"Dívali jsme se na to v kabině a shodli se, že to byla ruka," oponoval olomoucký Kryštof Daněk.

Hosté tak potvrdili herní dominanci ve druhém poločase, kterou občas narušily útočné výpady domácích. S přibývajícím časem se Sigma snažila vyprodukovat výraznější tlak, nevytvořila si ale žádnou střeleckou příležitost. Olomouc tak nad Slavií v lize nevyhrála pojedenácté za sebou.

Obhájci titulu v nejvyšší soutěži zvítězili pošesté za sebou, neinkasovali už 615 minut a neúplnou tabulku vedou o pět bodů před Spartou.

17. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 56. Kuchta. Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Kubr - Štěrba (video). ŽK: Hubník, Greššák - Kačaraba, Mandous, Krmenčík. Diváci: omezený počet.

Olomouc: Macík - Poulolo, Hubník, Vepřek - Zahradníček (90.+1 Uriča), Spáčil (90.+1 Sedlák), Greššák (72. Šíp), Breite (84. Jemelka), Zmrzlý - González, Daněk (72. Matoušek). Trenér: Jílek.

Slavia: Mandous - Masopust (87. Plavšič) Ousou, Kačaraba, Oscar - Holeš, Hromada (80. Madsen) - Lingr (31. Schranz), Stanciu, Olayinka - Kuchta (80. Krmenčík). Trenér: Trpišovský.