Letná další chvíle hrůzy přežila. Sudí penaltu nepískl a Sparta porazila Slovácko 1:0

Aktualizováno 5. 8. 2018 21:07
Fotbalová Sparta vyhrála ve třetím kole Fortuna:Ligy díky brance Benjamina Tetteha nad Slováckem 1:0. Soupeř byl ale blízko penaltě po zákrocích Uroše Radakoviče a Martina Frýdka, kteří se oba dotkli rukou míče ve vlastním pokutovém území, ale sudí Zbyněk Proske nakonec po delší konzultaci s videem desítku nenařídil. Právě Radakovičův penaltový zákrok v utkání se Suboticou přitom ve čtvrtek stál Spartu účast v letošních evropských pohárech.
Sparta - Slovácko (podzim 2018): Benjamin Tetteh
Sparta - Slovácko (podzim 2018): Benjamin Tetteh | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Sparty po čtvrtečním vyřazení ve druhém předkole Evropské ligy od Spartaku Subotica vydřeli v domácí soutěži výhru 1:0 nad Slováckem. Pražský celek vyhrál i třetí kolo ligové sezony a připojil se k dalším dvěma zbylým stoprocentním týmům Slavii a Plzni. Zápas rozhodla ve 32. minutě svým premiérovým soutěžním gólem v letenském dresu ghanská letní posila Benjamin Tetteh. Slovácko prohrálo šestnáctý ze 17 ligových duelů na Spartě a po třech kolech má tři body.

"Vyřazení na mužstvo samozřejmě padlo, na druhou stranu život jde dál a fotbalový taky. Samozřejmě jsem moc spokojený, že jsme vyhráli. Ale musíme už koukat na další zápas. Pokud chceme udržet špičku, nemůže si dovolit klopýtat," řekl na tiskové konferenci sportovní ředitel Sparty Zdeněk Ščasný, který dočasně převzal tým po odvolaném kouči Pavlu Hapalovi.

Sparta nastoupila ve stejné sestavě jako ve čtvrtek a zpočátku jako by ze sebe ještě setřásala zklamání. Poprvé zahrozila až v 21. minutě, kdy hostující brankář Daněk vyrazil Stanciuovu střelu na roh. O pět minut později měl ještě větší šanci Šural, jenž se po Plavšičově přihrávce dostal sám před gólmana, ale Daněk ho vychytal.

Ve 32. minutě už Letenští vedli. Po centru od Chipciua těsně nedosáhl na míč Šural, Plavšič ale nadvakrát vrátil míč před branku, kde jej dorazil do sítě Tetteh. "Jsem šťastný, že jsem dal první gól za Spartu a že pomohl k výhře," uvedl Tetteh.

Pražané mohli brzy přidat pojistku. Z dálky napřáhl Stanciu a Daněk míč přizvedl na spojnici tyče a břevna. Slovácko domácího brankáře Nitu za celou první půli prakticky neohrozilo a nebezpečněji vyhlížela snad jen Havlíkova dalekonosná rána kousek nad.

Trenér Slovácka Michal Kordula po přestávce vystřídal a na trávník poslal nejnovější posilu Kalabišku. V 53. minutě domácí Šural jen těsně nedosáhl na střílený centr napříč malým vápnem, na druhé straně protáhl Nitu ranou zpoza vápna Havlík.

V 65. minutě si aktivní Šural obhodil stopera, ale střelou ze strany minul. Chvíli nato Kanga lacino ztratili míč ve středu pole a střídající Kubala hlavičkoval sám na malém vápně vedle. "Kaya ten centr přede mnou přizvedl, bohužel jsem to netrefil dobře," řekl Kubala.

Hosté vycítili šanci na nečekaný bod a Sparta se začala o výhru strachovat. V 75. minutě trefil centr do ruky domácího stopera Radakoviče, sudí Proske ale po zhlédnutí videa penaltu nenařídil. Závěr už nervózní Pražané ubránili.

"Vím, že Radakovič měl ruku u těla, zkoumala se nastřelená ruka Martina Frýdka. Byl jsem si vědom, že všechny situace, které se přezkoumávaly na videu, zatím byly v náš neprospěch. Takže jsem si oddechl, že nám video poprvé pomohlo," uvedl Ščasný.

"Sparta vyhrála zaslouženě. Dnes byla hratelná, ale to bychom museli předvést mnohem lepší výkon. Kazili jsme neskutečné věci, a proto si myslím, že Spartě stačil průměrný výkon, aby nás porazila," řekl Kordula.

3. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 1:0 (1:0)

Branka: 32. Tetteh. Rozhodčí: Proske - Kotík, Vít. ŽK: Tetteh, Radakovič, Nita, Plavšič - Hofmann, Daníček. Diváci: 9034.

Sestavy:

Sparta: Nita - Chipciu, Radakovič, Kaya, Costa - Stanciu (90. Kulhánek), Frýdek, Kanga (86. Sáček), Plavšič - Šural (75. Vukadinovič), Tetteh. Trenér: Ščasný.

Slovácko: Daněk - Juroška, Hofmann, Krejčí, Reinberk - Daníček - Navrátil (46. Kalabiška), Sadílek, Havlík, Petr (72. Rezek) - Kuchta (18. Kubala). Trenér: Kordula.