Sparta smetla čtyřmi góly Teplice, Olomouc potřetí v sezoně prohrála

Aktualizováno 12. 8. 2018 19:55
Stanislav Hofmann ze Slovácka dal poprvé v kariéře dva góly v jednom ligovém utkání.
Radost Sparty v zápase 4. ligového kola Teplice - Sparta.
Radost Sparty v zápase 4. ligového kola Teplice - Sparta. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Sparty si podobně jako rivalové ze Slavie a Plzně i po 4. kole první ligy udrželi neporazitelnost. V neděli si dojeli pro tři body na hřiště Teplic po vysoké výhře 4:0. Mezi třemi dvanáctibodovými týmy v tabulce vede na skóre tým z Edenu před Letenskými a Viktorií.

Sparťané dali Stínadlech dali všechny góly v úvodním dějství, v němž se dvakrát prosadil Josef Šural a po jedné brance přidali Martin Frýdek a Nicolae Stanciu. Ten navíc připravil obě trefy pro Šurala.

Hráči Slovácka porazili po zlepšeném výkonu ve druhém poločase Olomouc 3:1. Domácím pomohl k vítězství dvěma brankami Stanislav Hofmann a jednu trefu přidal Lukáš Sadílek. Za Sigmu skóroval David Houska.

Hanáci prohráli potřetí ze čtyř kol, naopak tým z Uherského Hradiště podruhé vyhrál. V základní sestavě Slovácka se po dořešení přestupu se Spartou objevil obránce Kadlec.

Drtivý úder v prvním poločase

Sparta naposledy v Teplicích vyhrála v květnu 2013, dnes však za ukončením nepříznivé série rázně vykročila už v prvním poločase. Ve druhé minutě po přímém kopu Stanciua otevřel skóre hlavou Šural. Pro nejlepšího střelce letenského celku z minulé sezony šlo o první zásah v novém ligovém ročníku a zároveň jubilejní 50. trefu v nejvyšší soutěži.

V 17. minutě si hostující dvojice spolupráci zopakovala a Šural znovu hlavou zvýšil na 2:0. Ze strany Sparty to navíc zdaleka nebylo vše a v 29. minutě se ranou z dálky prosadil Frýdek. O deset minut později přidal z přímého kopu čtvrtou branku Stanciu.

Sparta prožila nejlepší ligový poločas na soupeřově hřišti od roku 1993, kdy dala čtyři góly Dukle. Doma se to Pražanům v historii samostatné nejvyšší soutěže podařilo naposledy v roce 2009 a celkově třikrát a vždy proti Brnu.

Klubový rekord za první půli je však ještě o gól lepší, protože dvakrát Sparta vyhrála první poločas 5:0. V roce 1999 proti Českým Budějovicím a v roce 1995 proti Liberci. Teplice naopak dostaly doma čtyři góly v lize za 45 minut vůbec poprvé. Venku se tak stalo dosud jen jednou před dvěma lety v Olomouci.

Teplice toho v prvním poločase příliš nepředvedly, několikrát se však domácí hráči zlobili na rozhodčího Hrubeše. Nejprve se jim nelíbil odpískaný přímý kop po faulu na Kangu, který předcházel prvnímu gólu Sparty, poté protestovali, že sudí v jejich prospěch nenařídil dva pokutové kopy po zákrocích na Vaněčka.

Teplice se po přestávce snažily debakl zmírnit a zvýšily aktivitu, ale přesto se nedokázaly ani dostat do šance. Sparta naopak mohla přidat další branku v 68. minutě, jenže Tetteh sólo na gólmana Diviše nezakončil dobře a branku vysoko přestřelil. Poté už se zápas jen dohrával a Letenští mají díky vítězství po čtyřech kolech plný počet bodů stejně jako první Slavia a třetí Plzeň.

4. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Sparta Praha 0:4 (0:4)

Branka: 2. a 17. Šural, 29. Frýdek, 39. Stanciu. Rozhodčí: Hrubeš - Pospíšil, Koval. ŽK: Ljevakovič, Krob - Kanga, Chipciu. Diváci: 15.131.

Teplice: Diviš - Vondrášek, Jeřábek, Král, Krob - Hyčka (84. Trubač), Kučera, Ljevakovič (76. Shejbal), Hora, Žitný (89. Červenka) - Vaněček. Trenér: Šmejkal.

Sparta: Nita - Chipciu, Kaya, Radakovič, Costa - Stanciu, Kanga, Frýdek (84. Vácha), Plavšič (69. Vatajelu) - Šural, Tetteh (78. Sáček). Trenér: Ščasný.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 3:1 (1:0)

Branky: 32. a 82. Hofmann, 73. Sadílek - 54. Houska. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Hájek. ŽK: Machalík, Hofmann, Sadílek - Pilař. Diváci: 4769.

Slovácko: Daněk - Juroška, Hofmann, Krejčí, Kadlec (70. Reinberk) - Daníček - Navrátil (85. Machalík), Sadílek, Havlík, Petr (61. Kalabiška) - Zajíc. Trenér: Kordula.

Olomouc: Reichl - Hála, Štěrba, Jemelka, Vepřek - Kalvach - Zahradníček (76. Nešpor), Plšek, Houska, Pilař (61. Texl) - Yunis (65. Falta). Trenér: Jílek.