Sparta vletěla do sezony destrukcí Zbrojovky, Olomouc přehrála Slovan

22. 8. 2020 21:22
Fotbalisté pražské Sparty ve šlágru sobotního programu 1. kola Fortuna:Ligy jasně přehráli brněnskou Zbrojovku, na hřišti nováčka vyhráli 4:1.

Pražané rozhodli už v prvním poločase, kdy se trefili Andreas Vindheim, Lukáš Juliš a poté dvakrát Bořek Dočkal. Za Zbrojovku snížil po pauze Peter Štepanovský. Brnu nevyšel návrat do nejvyšší soutěže po dvouleté odmlce a jejímu kouči Miloslavu Michálkovi premiéra na prvoligové lavičce.

"Samozřejmě s výsledkem i hrou v prvním poločase jsem nadstandardně spokojen. Trochu mi to ale kalí výkon v druhém poločase. Tu údržbu jsme pojali až moc profesorsky," řekl novinářům kouč Pražanů Václav Kotal.

Sparta se v závěru minulé sezony zvedla, získala domácí pohár a na zlepšené výkony navázala i v úvodu ročníku. Kouč Letenských Kotal, který v minulosti vedl Brno, nasadil sestavu s třemi stopery, od začátku ale měla více práce domácí defenziva. Zbrojovce vypadlo hned několik stoperů a Pražané toho brzy využili.

Už ve čtvrté minutě si na Lischkův pas naběhl Vindheim a sám před gólmanem Floderem poslal míč o břevno do sítě. V 11. minutě vedl favorit už o dvě branky. Štetina našel za obranou Juliše, který ve skluzu nezaváhal a odvděčil se Kotalovi za to, že mu dal přednost před nejlepším střelcem minulé sezony Kozákem.

Ve 14. minutě zahrozili domácí, s Přichystalovou tečí hlavou si ale gólman Heča poradil. Po půlhodině se Sparta prosadila znovu. Po brněnské ztrátě ve středu zakončil přečíslení po Hložkově nápadité přihrávce patičkou Dočkal.

Za pět minut si letenský kapitán navedl míč ke střele a přesnou přízemní k ranou tyči skóroval znovu. Dvakrát v jednom ligovém utkání se Dočkal trefil poprvé od července 2016.

Po změně stran sparťané trochu polevili a Brno se k radosti domácího publika, které i v nižším počtu kvůli koronavirovým opatřením vytvářelo velmi dobrou atmosféru, snížilo.

V 51. minutě ještě Přichystal neuspěl, ale za sedm minut už Heča přišel o čisté konto. Štepanovský zůstal po Pachlopníkově pasu na levé straně chvíli sám, napřáhl a trefil se nechytatelně. Víc už ale hosté domácím nedovolili a v Brně zvítězili po téměř šesti letech.

Doma uspěla jen Sigma

Olomouc vstoupila do nové prvoligové sezony těsnou výhrou 1:0 nad Libercem. Hanáci bez hlavního trenéra Radoslava Látala rozhodli utkání úvodního kola v 16. minutě, kdy zaznamenal svou druhou branku v české nejvyšší soutěži Španěl Pablo González. Hosté mohli v 65. minutě srovnat, ale Kamso Mara neproměnil penaltu. Olomouc v lize vyhrála nad Libercem počtvrté za sebou.

Slovácko po obratu zvítězilo ve Zlíně 2:1. Domácí na začátku druhé půle poslal do vedení proměněnou penaltou Tomáš Poznar, ale Jan Navrátil srovnal a kapitán Vlastimil Daníček z pokutového kopu výsledek otočil. Slovácko vyhrálo třetí z posledních čtyř vzájemných ligových zápasů.

Teplice porazily Příbram 3:1. Severočeši od Litavky vezou tři body po sedmi letech a v nejvyšší soutěži ukončili desetiměsíční čekání na venkovní vítězství. Při svém debutu za Teplice skórovala letní posila z Bergama David Heidenreich, další branky hostů vstřelili Jevgenij Nazarov a Jakub Řezníček, příbramskou porážku už pouze zmírnil Jan Rezek.

1. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - FK Teplice 1:3 (0:1)

Branky: 79. Rezek - 15. Nazarov, 66. Heidenreich, 73. Řezníček. Rozhodčí: Berka - Kubr, Vaňkát. ŽK: Petrák, Kingue, Rezek, Nový - Nazarov, Řezníček. Diváci: 1350 (limit 5102 osob na stadionu).

Příbram: Melichar - Nový, Kingue, Kleščík, Cmiljanovič (67. Svoboda) - Antwi (58. Soldát), Hájek (58. Vávra), Pilík, Petrák (74. Tregler), Vais (67. Boakye) - Rezek. Trenér: Čuhel.

Tepice: Grigar - Nazarov, Heidenreich, Mareček - Černý, Kučera, Trubač (90+2. Radosta), Žitný, Moulis (88. Vondrášek) - Řezníček, Mareš (83. Hyčka). Trenér: Hejkal.

Fastav Zlín - 1. FC Slovácko 1:2 (0:0)

Branky: 47. Poznar z pen. - 63. Navrátil, 77. Daníček z pen. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Mokrusch - Houdek (video). ŽK: Cedidla, Hlinka, Jiráček - Divíšek, Daníček, Nemrava. Diváci: omezený počet (limit 5102 osob na stadionu).

Zlín: Dostál - Cedidla (81. Fantiš), Buchta, Simerský, Jiráček - Matejov (66. Dramé), Conde, Hlinka (81. Martínez), Čanturišvili - Janetzký (74. Procházka), Poznar. Trenér: Páník.

Slovácko: Nemrava - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Divíšek - Havlík, Daníček - Petržela (72. Kalabiška), Sadílek (90. Kohút), Navrátil (90.+3 Šimko) - Cicilia (90.+3 Kliment). Trenér: Svědík.

Sigma Olomouc - Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Branka: 16. González. Rozhodčí: Julínek - Podaný, Myška - Cieslar (video). ŽK: Hubník, Nešpor, Breite - Pešek, Mosquera, Rondič, Tijani. Diváci: 2216 (limit 5102 osob na stadionu).

Olomouc: Mandous - Hála, Hubník, Jemelka, Zmrzlý - Greššák - Zahradníček (88. Vepřek), Houska, Breite, González (77. Falta) - Nešpor (69. Zifčák). Trenér: Minář.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Tijani, Mikula - Pešek (87. Fukala), Barac (56. Rondič), Hromada, Mara, Mosquera (81. Šulc) - Matoušek (56. Rabušic). Trenér: Hoftych.

Zbrojovka Brno - Sparta Praha 1:4 (0:4)

Branky: 58. Štepanovský - 30. a 35. Dočkal, 4. Vindheim, 11. Juliš. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Vlček - Proske (video). ŽK: Pachlopník, Černín - Čelůstka, Ladislav Krejčí II, Sáček, Štetina. Diváci: 2500 (limit 5102 osob na stadionu).

Brno: Floder - Moravec, Šural, Endl (46. Černín), Štepanovský - Pachlopník (75. Koudelka), Sedlák, Čermák (46. Vaněk), Fousek (69. Hladík) - Přichystal (75. Vintr), Růsek. Trenér: Machálek.

Sparta: Heča - Štetina, Čelůstka, Lischka - Vindheim (90. Plechatý), Sáček, Ladislav Krejčí II (77. Trávník), Dočkal (90. Souček), Hanousek - Juliš (78. Kozák), Hložek (90. Karabec). Trenér: Kotal.